Kā uzsvēris Gaisa un kosmiskās aizsardzības spēku komandieris ģenerālleitnants Oļegs Ostapenko, viņa vadītie spēki «ļaus ievērojami uzlabot ne vien informācijas, bet arī triecienspēku pielietojuma efektivitāti, lai cīnītos ar pretiniekiem debesīs un kosmosā». Kā ģenerālleitnanta teikto citē NEWSru.com, jaunajam formējumam ir viss nepieciešamais, lai pilnībā nodrošinātu mērķu izpildi.
«Mūsu spēku operatīvās struktūras darbojas, un tās augs saskaņā ar valsts bruņošanās programmu nākotnē,» ceturtdien paziņoja O. Ostapenko. Ik dienu Gaisa un kosmiskās aizsardzības spēkos kaujas gatavībā būs vairāk nekā trīs tūkstošus liels militārpersonāls.
Formējumā zem vienas militārās virsvadības apvienota kosmiskā pavēlniecība, pretgaisa un pretraķešu aizsardzības pavēlniecība, kā arī Pļeseckas kosmodroms Arhangeļskas apgabalā. Izveidot Gaisa un kosmiskās aizsardzības spēkus 2010. gadā aicināja prezidents Dmitrijs Medvedevs, norādot, ka nepieciešams analogs spēks ASV un NATO realizētajam Eiropas pretraķešu aizsardzības vairoga projektam. Runas par tā izveides nepieciešamību pēdējos 15 gados tika izskanējušas vairākkārt.
Kā komentē RIA Novosti, Krievijas veiktā gaisa un kosmosa aizsardzības spēku pārformēšana nāk īstajā laikā, ņemot vērā izaicinājumus, ko rada ASV plāns. Kremlis iebilst pret Eiropas pretraķešu aizsardzības vairogu, saucot to par apdraudējumu Krievijas stratēģiskajiem kodolspēkiem. Amerikāņi uzstāj, ka bažas ir nepamatotas un vairogs nepieciešams, lai pasargātu Eiropu no tādu valstu kā Irāna draudiem.
Viena no atbildēm pret iecerētā vairoga būvi ir otrdien darbu sākusī raķešu uzbrukuma brīdinājuma sistēmas radiolokācijas stacija Kaļi-ņingradas apgabalā. Tā iedarbināta pēc tam, kad prezidents D. Medvedevs asi piedraudēja ASV, ka Eiropas pierobežas teritorijās izvietos raķešu kompleksus un patur tiesības atteikties no tālākas atbruņošanās, ja ASV nemainīs savu nostāju pret Krieviju pretraķešu aizsargvairoga būvē.