Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -3 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 12. janvāris
Reina, Reinholds, Reinis, Renāts

Lietuvieši pret krievu gāzi noskaņoti viskareivīgāk

Neapmierinātība ar augstajām gāzes iepirkuma cenām un vienpusējā atkarība no Krievijas gāzes monopolista Gazprom piegādēm ir galvenie argumenti, kādēļ Lietuvas un Igaunijas politiķi domā par visai radikālu dabasgāzes tirgus liberalizācijas modeli. Ja tas tiks īstenots, kaimiņvalstu dabasgāzes kompānijām nāksies pārdot savus gāzes apgādes tīklus citiem īpašniekiem.

Lai diversificētu enerģijas piegādes, Eiropas Savienība 2009. gadā nolēma veikt enerģētikas tirgus liberalizāciju, liekot tās dalībvalstīm veikt energokoncernu sadali, tādējādi garantējot vienādu piekļuvi tīkliem jauniem piegādātājiem. Tāpat direktīvā iekļauts arī īpašs noteikums, kurš nepieļauj, ka ES neietilpstošo valstu uzņēmumi, to skaitā Krievijas valstij piederošais Gazprom, bez nacionālo valdību piekrišanas nopērk kādas dalībvalsts stratēģiskos gāzes sadales tīklus.

Lai arī šādas tiesības Eiropas Savienības (ES) valstīm paredz bloka energodirektīva, tāds notikumu pavērsiens nav pa prātam Baltijas valstu lielākajam gāzes piegādātājam un vietējo gāzes kompāniju līdzīpašniekam Gazprom. Reaģējot uz liberalizācijas iniciatīvām, Gazprom vadītāja vietnieks Aleksandrs Medvedevs pērnā gada oktobrī brīdināja - ja Baltijas valstis veiks izmaiņas gāzes apgādes kompāniju aktīvu īpašumstruktūrā, atkāpjoties no ilgtermiņa piegāžu līgumiem, Krievija varētu samazināt reģionam domātās gāzes piegādes, tās pārvirzot uz Āziju.

Lielākais konflikts ar Gazprom un Krievijas valdību izveidojies Lietuvai, kura vienīgā no visām Baltijas valstīm atteikusies izmantot iespēju atlikt pilnu dabasgāzes tirgus liberalizāciju. Tā vietā kaimiņvalsts valdība pērnā gada nogalē atbalstīja grozījumus Dabasgāzes likumā, kas ļauj ieviest stingrās ES gāzes tirgus liberalizācijas prasības, paredzot, ka šīs normas nacionālajā likumdošanā tiks iestrādātas līdz šā gada martam, bet spēkā stāsies jau 2012. gada martā.

Uz šo soli Krievijas valdība reaģēja, Lietuvu Ziemassvētkos atstājot bez dāvanām - kamēr Latvija un Igaunija nākamajam gadam saņēma aptuveni 15% atlaidi dabasgāzes cenai, gāzes piegādes cena Lietuvai palika nemainīga, izraisot premjera Andrusa Kubiļus sašutumu.

Atšķirībā no Lietuvas, kura tikai grasās atvērt savu gāzes tirgu, Igaunijā tas jau ir daļēji atvērts, dodot iespēju importēt gāzi arī citiem tirgus spēlētājiem. Tomēr, par spīti šīm iespējām, vienīgais gāzes importētājs joprojām ir Gazprom kontrolē esošā Eesti Gaas.

Lai šo situāciju mainītu, ar Lietuvai līdzīgām likumdošanas iniciatīvām pērnā gada oktobrī nāca klajā valdošās Reformu partijas pārstāvji, solot izstrādāt īpašu likumu, kurš piespiestu Eesti Gaas pārdot gāzes pārvades tīklus kādam Eiropas valstī strādājošam uzņēmumam. Taču skaļajiem paziņojumiem likumprojekta iesniegšana nesekoja.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības trīs rakstura iezīmes

Vientulība kļuvusi par civilizētās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, tomēr daļai cilvēku ir lielāks risks nodzīvot dzīvi vienatnē nekā citiem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?