Paredzēts, ka mikrouzņēmuma nodoklis stāsies spēkā šā gada 1. septembrī. Šogad kā mikrouzņēmuma nodokļa maksātāji varēs reģistrēties tikai jaundibinātie mazie uzņēmumi, bet no nākamā gada pārreģistrēties un šo statusu iegūt varēs arī jau strādājošie, vēsta BNS. Mikrouzņēmuma nodokļa likme būs 9% no apgrozījuma, ja tas gadā nepārsniegs 70 000 latu. Ja apgrozījums gadā būs lielāks, tad nodokļa likme par pārsniegto daļu būs 20%. Mikronodokļa maksātāji nedrīkstēs nodarbināt vairāk kā piecus cilvēkus. Ja darbinieku būs vairāk, tad par katru papildu nodarbināto nodokļa likmei tiks pieskaitīti divi procentpunkti. Ja mazie uzņēmēji izvēlēsies kļūt par mikronodokļa maksātājiem, tad tiem nebūs jāmaksā daži citi nodokļi, jo mikronodoklī tie jau būs ietverti. Proti, tās ir valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas, iedzīvotāju ienākuma nodoklis (IIN) un uzņēmējdarbības riska valsts nodeva par mikrouzņēmuma darbiniekiem, kā arī uzņēmumu ienākuma nodoklis (UIN), ja mazais uzņēmums atbilst UIN maksātāja pazīmēm.
Paredzēts arī ierobežojums, ka no fiziskai personai piederošajiem uzņēmumiem tiesības izvēlēties kļūt par mikrouzņēmuma nodokļa maksātāju būs tikai vienam no tiem. Turklāt mikrouzņēmuma darbinieku darba alga nevarēs pārsniegt 500 latu mēnesī. Pirms pārejas uz jaunā nodokļa maksātāja statusu topošajam mikronodokļa maksātājam par to rakstveidā būs jāvienojas ar visiem darbiniekiem. Šāds nosacījums ietverts, ņemot vērā, ka mikrouzņēmuma nodokļa maksātāju darbiniekiem būs zemākas sociālās garantijas nekā citās uzņēmējdarbības formās, ziņo BNS. Līdzīgi darbinieki jāinformē arī tad, ja uzņēmums atteiksies no mikrouzņēmuma nodokļa maksātāja statusa.
Pēc J. Endziņa teiktā, mikrouzņēmuma nodokļa ieviešana Latvijā gaidīta vismaz pusotru gadu. Tik ilgs laiks pagājis no brīža, kad izstrādāti priekšlikumi šāda nodokļa iedzīvināšanai Latvijā, līdz likumprojektu atbalstīšanai Saeimā. Atvieglotie nosacījumi padarīs vieglāku dzīvi jau strādājošajiem mazajiem uzņēmumiem un mudinās dibināt jaunus tos, kas vēlēsies sākt savu biznesu, arī bez darba palikušos, uzskata J. Endziņš.