Nu jau bijušā ietekmīgā politiķa Bo Sjilai sieva Gu Kailai atzīta par vainīgu britu uzņēmēja Nīla Heivuda slepkavībā, un viņai piespriests nāvessods, tomēr tā izpilde ir atlikta, un tas tiks aizstāts ar mūža ieslodzījumu ar nosacījumu, ka viņa divu gadu laikā neizdarīs pārkāpumus. «Tiesa lēma, ka Gu Kailai ir vainīga slepkavībā, un piesprieda viņai nāvessodu uz diviem gadiem nosacīti, atņemot viņai politiskās tiesības uz atlikušo mūžu,» pēc tiesas sēdes paziņoja tiesas pārstāvis Tans Jigans.
Spriedumu nepārsūdzēs
«Spriedums ir taisnīgs un atspoguļo īpašu cieņu pret likumu, īstenību un dzīvi,» tā spriedumu novērtējusi Gu Kailai. Pirms divām nedēļām notikušajā tiesas sēdē Gu Kailai atzinās, ka pagājušā gada novembrī ir nogalinājusi N. Heivudu, viņu noindējot. Viņa to esot izdarījusi, jo abiem bijušas ar biznesu saistītas domstarpības un N. Heivuds esot izteicis draudus sievietes dēlam.
Tiesai esot zināms par e-pastu, kurā N. Heivuds patiešām ir izteicis draudus Gu Kailai atvasei, tomēr neesot rasti nekādi pierādījumi, ka vārdi jebkādā veidā būtu pārtapuši reālos darbos. Tiesneši arī secinājuši, ka Gu Kailai rīcība atspoguļo viņas «psiholoģiskā stāvokļa pasliktināšanos», sacīja Tans Jigans, tomēr nesniedza tiešākus paskaidrojumus.
Viņas palīgam Džanam Sjaodzjuņam piespriesti deviņi gadi cietumā par līdzdalību N. Heivuda noindēšanā. Uzticīgais padotais Gu Kailai esot piegādājis indīgo vielu cianīdu, kas tika iebarota britam. Gan Gu Kailai, gan Džans Sjaodzjuņs esot atteikušies no iespējas apstrīdēt spriedumu, paziņoja viņu aizstāvis.
Citā tiesas prāvā pirmdien tika nolasīts spriedums četriem policistiem, kas esot pieseguši Gu Kailai pastrādāto noziegumu. Viņi visi saņēmuši cietumsodus no pieciem līdz 11 gadiem.
Vecās kārtības piekritējs
N. Heivuda slepkavība notika Ķīnas dienvidrietumu lielpilsētā Čuncjinā, kur Bo Sjilai tobrīd vadīja Komunistiskās partijas vietējo nodaļu. Sākotnēji par brita nāves cēloni tika pasludināta sirdstrieka. Viss tā arī būtu palicis, ja februārī ASV konsulātā Čendu pilsētā neierastos vietējās policijas priekšnieks Vans Lidzjuņs, kurš paziņoja par Gu Kailai pastrādāto noziegumu, ko Bo Sjilai ir piesedzis.
Martā Bo Sjilai tika atstādināts no amata par «disciplināriem pārkāpumiem», kas parasti nozīmē apsūdzības korupcijā un varas ļaunprātīgā izmantošanā. Ļoti ticams, ka drīzumā arī viņam varētu izvirzīt apsūdzības saistībā ar N. Heivuda slepkavību.
Bo Sjilai līdz iepriekšminētajiem notikumiem bija viens no Komunistiskās partijas Politbiroja 25 locekļiem, un viņam tika prognozēts paaugstinājums - viena no deviņām vietām partijas Centrālās komitejas politbiroja pastāvīgās komitejas jaunajā sastāvā, ko paredzēts apstiprināt šoruden.
Tomēr ļoti iespējams, ka to nevēlējās pieļaut partijas liberālais spārns, kas iestājas par Ķīnas ekonomiskajām reformām. Bo Sjilai ir pazīstams kā veco komunistisko ideju aizstāvis, kas iestājās pret valsts aizvien mazāku iejaukšanos ekonomiskajos procesos.
Ne velti dažas dienas pirms viņa atstādināšanas Ķīnas premjerministrs Veņs Dzjabao brīdināja, ka bez turpmākām politiskajām un ekonomiskajām reformām valsts var atgriezties «kultūras revolūcijas tumšākajās dienās». Jāņem vērā arī tas, ka Veņs Dzjabao joprojām nav aizmirsis to, ka Bo Sjilai tēvam Bo Jibo astoņdesmito gadu beigās bija nozīmīga loma toreizējā partijas ģenerālsekretāra un liberālo reformu piekritēja Hu Jaobana izstumšanai no amata. Hu Jaobans bija Veņa Dzjabao politiskais krusttēvs.