Pediatre Laila Vaivode kā vienu no bērnu slimošanas iemesliem min mazkustīgu dzīvesveidu. Bērni, jo īpaši pilsētnieki, maz uzturas svaigā gaisā. Arī dzīvokļos pārsvarā ir pakešu logi, kas iespaido mikroklimatu telpās, tāpēc mājoklis regulāri jāvēdina.
Saslimšanas iemesls varētu būt arī nepiemērotais apģērbs. «Iestājoties aukstākam laikam, daudzi, jo īpaši pusaudžu vecuma, bērni joprojām skrien pa lauku plānās drēbēs, bez cepures. Otra galējība - mazie bērni tiek pārlieku satuntulēti, un tas veicina svīšanu. Atdzišana un pārkaršana paver ceļu vīrusiem,» saka ārste Vaivode.
Klepus bērniem ir viens no nepatīkamākajiem vīrusu simptomiem. Rejošais klepus ir bīstamāks, jo tas skar balss saites un var rasties tūska. Jāuzmanās, ja klepus nepāriet vairāk nekā nedēļu. Visatbilstošākos medikamentus un labākās ārstēšanas metodes var ieteikt profesionāls mediķis. Medikamentus jāsāk lietot brīdī, kad bērns jūtas slikti - ir stipras galvassāpes un parādās saaukstēšanās pazīmes.
Augstas temperatūras gadījumā jālieto daudz šķidruma, vēlams ar C vitamīna devu, der dzērveņu vai upeņu morss, mežrozīšu uzlējums, apelsīnu sula un tēja ar citronu. Bērnam uz galviņas var uzlikt vēsu dvieli, arī aknu rajonā noder vēsāka komprese. Saaukstēšanās gadījumā stāvokli atvieglo inhalācijas.
«Lietojot preteklepus sīrupus, kas bez receptes nopērkami aptiekās, jāievēro devas. Sīrupi neārstē, bet atvieglo simptomus. Jāņem vērā, ka sīrupi ir ļoti saldi un alerģiski bērni no tiem var dabūt izsitumus,» brīdina ārste. «Arī ar medu un ziedputekšņiem ir jābūt uzmanīgiem, jāskatās, lai nav alerģijas.»
Trīsbērnu mammai Ievai Grantiņai mājās vienmēr ir pašas vāktu ārstniecības augu tējas. Paaugstinātas temperatūras gadījumā viņa iesaka aveņu vai zemeņu lapu, liepziedu, piparmētru, kliņģerīšu, mežrozīšu augļu tēju.