Diemžēl daudzi Latvijā strādājoši uzņēmumi pat esošos un potenciālos sadarbības partnerus izvērtē ļoti vāji vai to nedara vispār, jo pieņem, ka labāk sadarboties ar to, kas sūta pieprasījumus, un tad jau redzēs, kā būs - saražosim, nosūtīsim un gan jau pircējs samaksās.
Tikai tad, kad uzņēmums piedzīvo reālas grūtības, kuru risināšanu vairs nevar atlikt, tiek meklēts sadarbības partneris, kas palīdzētu atrisināt radušos samezglojumus.
Līdzīgs uzņēmēju domāšanas veids dominē arī citās valstīs, to raksturo princips «Vispirms darām un tikai tad domājam».
Visi uzņēmumi vēlas strādāt ar stabiliem un uzticamiem partneriem, bet par tādu partneri vispirms jākļūst pašam, pareizi plānojot un izvēloties mērķa tirgu un tikai tad fokusējot spēkus potenciāli vieglāk apgūstamajā tirgū. Katram būtu jādara savs darbs, bet pie šīs atziņas uzņēmums nonāk tad, kad jau zaudējis laiku un naudu un jāsāk viss no sākuma. Optimisms ir laba lieta, taču tam jābūt pamatotam. Vispirms jāizdara viss, lai novērstu potenciālos riskus, un tikai tad var cerēt uz pozitīvu iznākumu.
Vēl viena pašlaik ļoti aktuāla problēma ražotājiem Latvijā ir kvalificēta darbaspēka trūkums. Ražošanā arvien vairāk procesu kļūst automatizēti un tiek izmantotas tehnoloģijas, diemžēl trūkst cilvēku, kas ar tām prastu strādāt.
Bet vislielākais nezināmais uzņēmumiem ir eirozonas nākotne. Pašlaik eirozona vairs neizskatās tik depresīva un, pat par spīti negācijām, kas tajā joprojām valda, Latvijas ekonomika attīstās strauji, un domājams, ka stabila izaugsme saglabāsies arī turpmāk.
Lai arī krīzes radītās problēmas vēl ik pa laikam liek sevi manīt, Latvijai tomēr vērojami vairāki uzlabojumi gan konkurētspējā, gan politiskajā situācijā. Izaugsme Latvijā par 5%-6% ir ļoti labs rādītājs, un to vajadzētu arī uzturēt, nevis pārgalvīgi steigties un tiekties uz 10%, līdz ar to radot atkal ekonomikas pārkaršanas draudus.
Vērtējot eirozonu un Latvijas pievienošanos tai, uzskatu, ka tas ir pozitīvs un pareizs solis. Vienota valūta atvieglos norēķinus ar uzņēmumiem Eiropas Savienības valstīs, kas ir mūsu galvenais eksporta tirgus, bet nevar apgalvot, ka vienota valūta automātiski nozīmēs lielāku drošību starpuzņēmumu darījumos. Arī kolēģi no citām Eiropas valstīm atzīst, ka uzņēmumiem - īpaši Francijā un Spānijā - pēdējo pusgadu ir ļoti izteiktas maksātspējas problēmas un grūtības labi pārvaldīt savu naudas plūsmu. Līdz ar to pastāv diezgan liela varbūtība, ka Spānijai būs nepieciešama finansiāla palīdzība, lai risinātu nestabilitāti, kas ietekmē ekonomiku, līdz ar to arī banku sistēmu.
Bet latvieši ir lieli optimisti un paļaujas uz sajūtām, nevis faktiem. Vidējais mūsu valsts uzņēmējs katru dienu lasa avīzes un domā, ka, lai nu ar kuru citu, bet ar viņa ārvalstu sadarbības partneriem patiešām nekas slikts nenotiks. Mēs nemācāmies no savām, kur nu vēl no citu kļūdām.
* Kredītrisku apdrošinātāja Coface SA Latvijas filiāles pārdošanas un mārketinga direktore