Cukuroposumu dzimtene ir Jaungvineja un Austrālija. Petaurus breviceps no priekškājas piektā pirksta gar sāniem līdz pakaļkājai stiepjas ādas lidplēve. Dzīvojot savvaļā, cukurvāverīte var planēt tālumā līdz pat 55 metriem. Cukuroposumu būrim ieteicamais lielums ir 2x2 metri, minimālais augstums 1,8 metri. Turēšanai labi piemēroti ir augsti un lieli putnu būri. Tajos jāizkārto mazi būrīši, lai katram oposumam būtu sava miga, kur pa dienu gulēt. Ja cukuroposumu būris nav pietiekami liels un mazie būrīši tiek novietoti viens otram cieši līdzās, starp iemītniekiem var sākties cīņa par teritoriju. Būrī obligāti jābūt dažādiem (ozola, gobas vai citu koku) zariem, kā arī ritenim, lai somaiņiem nodrošinātu fiziskās aktivitātes. Nedrīkst izmantot stiepļu riteņus, jo dzīvnieks var iegūt traumas.
Ligzdiņas jātīra divas reizes nedēļā, būri vienu reizi nedēļā. Ja oposumiem regulāri netiek tīrīts būris, tas kļūst mitrs un var sekmēt pododermatīta (ķepu iekaisums) veidošanos.
Cukuroposumi ir sociāli dzīvnieki, tāpēc tos nevajadzētu turēt pa vienam, bet vismaz divatā. Vienatnē dzīvojot, tie var kļūt depresīvi. Nedrīkst turēt kopā divus tēviņus, bet mātītes sadzīvos gana labi. Nav vēlams cukurvāveri turēt kopā ar kāmjiem, žurkām un citiem grauzējiem, jo cukurvāvere tos var nogalināt. Ja oposumiem ļauj brīvi pārvietoties pa telpu, jābūt piesardzīgiem, ja mājā atrodas citi mājdzīvnieki, piemēram, kaķis, kas cukuroposumu uztvers kā medījumu.
Dzīvnieciņiem uz krūtīm ir speciāli dziedzeri, kura sekrētu tie izmanto savas teritorijas iezīmēšanai. Cukurvāveru tēviņus ieteicams kastrēt. Kastrētiem tēviņiem gan ar laiku galva paliek plika.
Cukuroposumu barības pamatā ir kukaiņi, nedaudz var dot arī augļus un dārzeņus. Riekstus, graudus un sēkliņas cukuropusumiem drīkst dot tikai nelielā daudzumā. Pārmērīga to lietošana var izsaukt aknu problēmas. Cukuroposumu veselības pamatā ir pareiza dzīvnieciņu turēšana un ēdināšana. Nepilnvērtīga ēdināšana var izsaukt apmatojuma izkrišanu, ādas dermatītu.
Kā iedzimta problēma oposumiem var būt acs katarakta, reizēm to var arī izsaukt nepareiza ēdināšana, ja pārāk daudz uzturā tiek lietots cukurs. Izmainot ēdināšanu un samazinot cukura patēriņu ikdienā, kataraktu var ārstēt. Ja katarakta ir iedzimta, oposumus neiesaka izmantot pavairošanai.
Cukuroposumi līdz pēdējam neizrāda saslimšanas pazīmes. Šī iemesla dēļ viņi var aiziet bojā pāris stundu laikā. Uzmaniet mīluļa veselību un, ja rodas aizdomas par saslimšanu, nekavējoties dodieties pie veterinārārsta!
*Rīgas Zoodārza ambulances veterinārārste