Ja jums ir brīvs laiks un pacietība, ko veltīt dzīvniekam, ja esat iepazinies ar visām sesku turēšanas īpatnībām un seska aromāts jums nešķiet nepatīkams, kā arī, ja esat gatavi savu dzīvokli vai māju piemērot seska vajadzībām, iekārtojot viņam drošu vidi, tad sesks būs jums piemērots mājdzīvnieks.
Pirms dzīvnieka iegādes noteikti jāiepazīstas ar informāciju par viņa turēšanas īpatnībām. Vēlams arī apciemot kādu sesku īpašnieku un pavērot, kā dzīvnieks uzvedas savās mājās.
Seski ir mīļi tikai tad, ja viņos ieguldīts izglītota audzētāja darbs, kā arī dzīvniekam tiek veltīts saimnieka laiks un uzmanība pirmajā dzīves gadā, taču audzināšana var būt sāpīgs un nebūt ne vienkāršs process. Jūtot, ka no viņa baidās, un izrādot savu pārākumu, sesks var kļūt spītīgs un agresīvs un pat kost cilvēkiem.
Sesku nav ieteicams turēt, ja mājās ir zīdainis vai bērni, jaunāki par 12 gadiem, kā arī tad, ja kāds ģimenes loceklis iebilst pret seska iegādi.
Sesks ir dzīvnieks, kura instinktus pakļaut nav iespējams. Ja sesks gribēs «rakt» dīvānu, viņš to darīs. Ja sesks gribēs nokārtoties kādā konkrētā istabas stūrī, viņš to tur darīs vienmēr. Saimniekam jāparūpējas, lai tur atrastos tualetes kastīte. Ja sesks grauzīs zeķes, viņš to turpinās darīt, neklausoties saimnieka aizrādījumos. Istabai jābūt kārtīgai un visiem skapjiem aizslēgtiem!
Seski smird tikai meklēšanās laikā. Pēc kastrācijas nepatīkamās smakas vairs nav. Seskiem pēc kastrācijas nepieaug svars. Tieši pretēji - tas samazinās.
90% gadījumu sesku mātītes pašas nespēj pārtraukt meklēšanos, tāpēc jāveic hormonu injekcijas - pretējā gadījumā meklēšanās var beigties ar nāvi.
Labu seska zobu un mutes veselību var uzturēt, regulāri dodot grauzt jēlus vistu kakliņus vai kaltējumus.
Lai pasargātu seska zobus no salūšanas, būra restēm jābūt vertikālām, nevis horizontālām!
Seskam nagi ir jāgriež aptuveni reizi divās nedēļās. Pakaļkājām nagi aug lēnāk nekā priekškājām.
Seskam vienmēr jābūt pieejamai kvalitatīvai sausajai barībai. Bļoda nekad nedrīkst būt tukša - ja sesks nedabū ēst, kad viņš to vēlas, tiek bojātas dzīvnieka aknas.
Seski nokārtojas daudz biežāk nekā citi mājdzīvnieki - uzreiz pēc katras pamošanās un divu stundu laikā pēc katras ēdienreizes. Seskam jāmāca «iet uz podiņa» un jāpieņem, ka tik un tā būs reizes, kad atradīsiet «pārsteigumu» kādā istabas stūrī.
Seska organisms nespēj pārstrādāt augļus un dārzeņus, tie sasprūst zarnās, un sekas var būt letālas.
Spalvas maiņas laikā dzīvniekam jādod speciāla pasta, kas palīdzēs izvadīt salaizītās spalvas (lai nenosprostotu zarnu traktu).
Seskiem piemērota vienveidīga barība, ēdienkartes dažādošana izraisa gremošanas traucējumus.
Seski ir vienīgie mājdzīvnieki, kuriem bez mikroskopa nevar noteikt ausu ērces esamību.
Seski ir ļoti uzņēmīgi pret cilvēku slimībām - vēdera vīrusiem, gripu, saaukstēšanos u. tml. Sasirgušam cilvēkam jāizvairās no kontakta ar seskiem.
* Biedrības Klubs Seskumīlis valdes priekšsēdētāja