Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Sestdiena, 28. decembris
Inga, Irvita, Ivita, Ingeborga

Pasaule miniatūrā

Ābeču kolekcionārs Juris Cibuļs uzrakstījis pirmo pētījumu par latgaliešu ābecēm. Nodzeltējušas, nodriskātas, ar maziem pirkstiņiem apmīļotas un sasmulētas - šādas vairāk nekā 4000 pirmās lasītmācīšanas grāmatas 750 valodās nonākušas ābeču pētnieka Jura Cibuļa kolekcijā. Viņš pats ābeci dēvē par miniatūru enciklopēdiju, kurā uzskatāmi, saprotami un saistoši tiek sniegtas zināšanas par savas tautas vēsturi, ģeogrāfiju un kultūru.

Nesen izdevniecība _Zinātne_ izdevusi Jura Cibuļa grāmatu par latgaliešu ābecēm, tas ir pirmais plašākais pētījums par latviešu ābecēm vispār. Juris uzsver - latviešu ābecēm, jo vēl divdesmitā gadsimta sākumā latgalieši savu valodu sauca par latviešu valodu, savukārt to mēli, kurā runāja Rīgā un pārnovados, dēvēja par vidus izloksni.

Deļ zemnīku puiškinu

Pagalam sabozusies, meitenīte pastaliņās tur klēpī tāfeli, grāmata nomesta turpat blakus, zem soliņa. Tas ir 1925.gadā iznākušās, monsinjora Nikodema Rancāna uzrakstītās ābeces vāks, kas attēlots uz J.Cibuļa grāmatas. «Tā ir pirmā latgaliešu ābece, kurai uz vāka ir meitenīte, visas pārējās ir domātas zēniem, deļ zemnīku puiškinu. Meitenes tajā laikā skolā nelaida. Bet kāpēc meitenīte pikta? Kā jūs domājat, neviena ābece nav bez asarām izlasīta,» smejas Juris. Burtošanas jeb boksterēšanas metode, ar ko latgaliešu bērnus mācīja lasīt vairākus gadsimtus, bija ārkārtīgi grūta un nepateicīga. It sevišķi smagajā drukas aizliegumā (1864-1904), kad pirmās dzimtās valodas lasīšanas iemaņas bērni apguva ne jau pārkrievotajā skolā, bet gan mājās. Tomēr arī šajā laikā Latgalē analfabētu bija maz, jo katra māte uzskatīja par savu pienākumu bērnam iemācīt lasīt lūgšanu grāmatu. Pirmo ābeci, kurā izmantota skaņu metode, latgaliešu bērniem uzrakstīja inženieris Francis Kemps. Pirmā zināmā ābece jeb lementars Latgales latviešiem izdota 1768.gadā Viļņā, Jezuītu akadēmijas spiestuvē, tās autors varētu būt par Dagdas apustuli dēvētais jezuītu tēvs Miķelis Rots. Neviens eksemplārs līdz mūsdienām nav saglabājies.

Ābeču saturs gan latviešu, gan latgaliešu valodā bijis līdzīgs - alfabēts, lielie, mazie burti, zilbes, pātari un katķisms. Bērniem šādi teksti nav bijuši viegli saprotami, turklāt daudzos tekstos atzīta bērnu pēršanas nepieciešamība, lai audzinātu paklausībā un dievbijībā. Mīklas, pasakas un bildītes ābecēs parādījušās tikai vēlāk. Juris uzsver, ka latgaliešu - kā jau katoļu - ābecēm nekad nav uz vāka bijis gailis un tās nekad nav tikušas rakstītas gotu burtiem. 1903.gadā izdotajā ābecē Pilns elementers deļ zemnīku puiškinu gan sniegts ieskats arī gotu rakstībā, paskaidrojot tā: «Apdūmeigam Latvitim vajag vuiceit sovus barnus skaiteit ari videjos izluksnes gromotas. Šimos gromotos atrudam taidas lobas, dareigas un vīgli panokamas mocibas laiceigā dzeivē, kaidas miusu izluksne nikod natiks pasnegtas.» Juris Cibuļs latgaliešu ābeces sadalījis vairākās hronoloģiskās grupās - katķisma ābeces, kuras sarakstījuši baznīckungi, latgaliešu autoru ābeces, Latgales skolām pielāgotās latviešu ābeces, padomju Krievijā izdotās latgaliešu ābeces un latgaliešu pārkrievošanas ābeces. Pēdējās izdotas kirilicā, lai mēģinātu latgaliešus pieradināt pie krievu valodas, taču tās tautai palikušas svešas.

Plēsa visu, kas pagadījās

Juris Cibuļs vairs īsti pat nevar pateikt, ar ko sākās šī ābeču krāšanas slimība. Mācoties Orlovas (Ērgļu) pamatskolā un Rekovas vidusskolā Balvu rajonā, esot krāts viss iespējamais - markas, konfekšu papīriņi, cukurgraudu iesaiņojums. Pašos dzīves pirmsākumos gan bijusi pilnīgi pretēja tendence - kamēr mamma strādājusi tīrumā, mazais Jurītis, izziņas vai garlaicības dzīts, plēsis visu, kas vien gadījies pa rokai, arī tēva brāļa skolotāja bibliotēkā atrodamos kopotos rakstus un savu pirmo ābeci, ko sarakstījusi Zenta Lubāniete un kas svērusi gandrīz kilogramu. Tagad diplomētajam angļu filologam, Tulkošanas centra redaktoram Jurim Cibuļam mājās vairs nav nevienas brīvas sienas, visas nokrautas ar grāmatplauktiem, kuros izvietota viņa plašā kolekcija. Sākumā krājis ābeces visās valodās, pat viseksotiskākajās, tagad pamazām pievērsies tikai latviešu un latgaliešu pirmmācības grāmatām. Arī pats Juris kopā ar valodnieci Lidiju Leikumu 1992.gadā uzrakstījis pirmo latgaliešu ābeci, kuru var izmantot skolās, mācot dzimto valodu. Juris gan atzīst, ka lielākie pretinieki šai mācībai esot skolotāji. «Tas varbūt tāpēc, ka mūsu paaudzei skolā bija aizliegts runāt latgaliski. Bet latgaliešu valoda noturēsies. Ja vēl dabūtu reģionālās valodas statusu, tad noturēsies. Re, es kādreiz domāju, ka latgaliešiem ir viena vai divas ābeces, bet Valerijas Seiles katalogā norādītas 70, es esmu sameklējis tikai 51,» saka Juris un šķiroties piekodina - ja gadoties atrast kādu ābeci, lai noteikti nesot viņam.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?