«Mans viedoklis vienmēr ir bijis tāds, ka labāk ir laikus padomāt par papildu drošību, nevis pēc tam mēģināt labot savas kļūdas,» saka Āgenskalna sākumskolas direktore Ināra Kaķīte. «Ne vienmēr dežurants durvis pieslēdz, teiksim godīgi. Bet tagad nemaz nav iespējams to neizdarīt,» saka direktore.
«Šis ir pirmais pilotprojekts Latvijā un, cik man zināms, arī visā Baltijā,» teic tā īstenojušā uzņēmuma DPA projektu vadītājs Henrijs Romans.
«Grūti nav, vajadzēja tikai pierast,» stāsta skolas dežurante Ieva, kurai iepriekš nācās slēgt skolas durvis pēc ikviena apmeklētāja. Pateicoties jaunajai sistēmai, kuru apgūt bijis vienkārši, darbs kļuvis vieglāks un drošāks. Daļa vecāku sākotnēji šaubījušies, vai skola datus spēs saglabāt konfidenciāli. Direktore teic, ka šis jautājumus ir atrisināts un datus sistēmā ievada tikai viena persona. «Kamēr nebija skaidrs, kā nodrošinās sensitīvo datu konfidencialitāti, vecāki šūmējās. Kad to izskaidroja, lielākā daļa bija pozitīvi noskaņoti. Es arī to atbalstu. Lai gan mani bērni ir patstāvīgi, jaunā sistēma nav apgrūtinoša,» stāsta Zita Kuzma, kuras atvases mācās Āgenskalna sākumskolā.
Lai drošības sistēma atpazītu pirkstu nospiedumus, datorā jāievada konkrētās personas identifikācijas kods. Pēc tam uz speciālas ierīces novieto divus pirkstus, to nospiedumu iegaumēšanai. Kad process pabeigts, jādodas pie skolas ieejas durvīm lūkot, vai tas noritējis veiksmīgi. Diena novēroja, ka ceturtklasnieks Gustavs ar vairākkārtējiem mēģinājumiem nevarēja tikt iekšā. «Ja pirkstu uzliek ne tā, kā vajadzētu, nospiedumu nespēj atpazīt,» skaidro H. Romans. Sistēma darbojas aptuveni nedēļu, tādēļ esot nepieciešams vēl kāds laika sprīdis, lai bērni iemācītos pirkstu uz lasītāja novietot pareizi. Ne temperatūras svārstības, ne izmantošanas biežums tā darbību ietekmēt nevarot.
Drošības sistēmas izmantošanā nepastāv vecuma ierobežojumu, tomēr, jo mazāks būs pirksts, jo mazāk individuālo pazīmju tā nospiedums saturēs, teic H. Romans. Pati sistēma nesaglabājot pirkstu nospiedumus, bet gan informāciju par tā individuālajam pazīmēm. Patlaban datora sistēmā ir ievadīti visu bērnu, kā arī skolas personāla pirkstu nospiedumi. Nākamais posms būs vecāku un citu skolēnu tuvinieku datu apkopošana. «Pēc bērniem varēs nākt gan omītes, opīši, gan auklītes, vecākie brāļi un māsas, kuri būs uzrakstījuši man adresētu iesniegumu, lai viņu pirkstu nospiedumus ievadītu sistēmā,» teic skolas direktore.
«Kopumā viss izmaksāja apmēram tūkstoti latu,» stāsta H. Romans. Iekārtas piegādes, uzstādīšanas un konfigurēšanas izmaksas sedza uzņēmums DPA. Savukārt vecāki finansējuši datoru un montāžas darbus.