Ekonomikas un finanšu ministri pirmdienas vakarā iejutās dakterīšu, bet darba devēju pārstāvji - pacientu lomā. Bizness uzstāja, ka valdības izrakstītās zāles un procedūras budžeta konsolidācijas jomā neveicinās valsts ekonomisko attīstību. Ja neskaita nekustamā īpašuma nodokļa celšanu, tad uzņēmējiem tikpat kā neviena no valdības piedāvātajām izmaiņām nodokļu jomā nelikās atbalstāma. Pacientam bija arī pamatotas aizdomas, ka paredzētā ārstēšana patiesībā būs ekonomikas veselības bendēšana.
Dakteri stundām ilgi uzklausīja paša slimnieka ieteiktās ārstniecības metodes. Daudzas no tām pat nespeciālistam izklausās saprātīgas, jo ļauj taupīt uz funkciju dublēšanās novēršanas, uz centralizācijas, valsts reģistru apvienošanas un īpašumu efektīvākas apsaimniekošanas rēķina. Ir skaidrs, ka arī izglītības - īpaši augstākās - sfērā ir nepieciešamas izmaiņas, lai pēc pāris gadiem gaidāmais straujais studējošo skaita samazinājums neuzkristu kā sniegs uz galvas. Tāpat, pieaugot darba vietu piedāvājumam, bezdarbnieka pabalsta izmaksas ilguma samazinājums ir apspriežams.
Taču, apjaušot rūgto zāļu nepatīkamo garšu, uzņēmēji paši uzkāpuši uz varasvīru iemīļotā grābekļa - lineārās griešanas, piemēram, piedāvājot ietaupīt uz pedagogu darba samaksas rēķina. Jau tā daudz cietušās jomas speciālistiem nav īsti izprotama ne šādu ieteikumu motivācija, ne pamatotība. Savukārt ģimenes valsts pabalsta piešķiršana tikai trūcīgā statusu ieguvušajiem var izrādīties sāpīgs trieciens tiem, kas tāpat knapi savelk galus kopā.
Vizītes beigās dakteri solīja, ka darīs, ko varēs. Acīmredzot tāpēc, ka nevēlas saņemt pacienta «Ziemassvētku pateicību». Šī aploksnīte vēl nav atvērta, un atliek vien minēt, vai tā varētu būt uzņēmēju saskaņota masveida PVN atmaksas prasība, kas valstij varētu radīt finansiālas problēmas. Katrā ziņā pacients, sirdi izkratījis, sajutās labāk, kaut gan pēcāk apjauta, ka politiķi savās profesionālajās dakteru lietās - kam ko nogriezt - amatierus iesaistīt nevēlas.
Nu sirdzējam ir tikai pāris nedēļu, lai kaut kā ietekmētu ārstu komisijas gala lēmumu, jo Saeima kā dāvaniņu Jaunajā gadā grasās mums visiem izrakstīt ne visai garšīgas zāles un noteikt sāpīgas procedūras - 2011. gada budžetu. Vēl ir gaidāmas vizītes pie to nozaru - izglītības un labklājības - dakteriem, kas nepiedalījās pirmajā pacienta apskatē, kā arī pie citiem speciālistiem - Valsts prezidenta, Saeimas komisijām utt. Taču, tā kā ministri cits cita ārstniecības metodēs nejaucas, bet deputāti vēl tikai praktizējas, tad reālākās izmaiņas piedāvātajā budžetā varētu viest autoritatīvāko mediķu slēdziens, proti, starptautisko aizdevēju prasības.