Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā -3 °C
Daļēji apmācies
Svētdiena, 12. janvāris
Reina, Reinholds, Reinis, Renāts

Pretraķešu bumerangs

Politiku veido arī priekšstati - tas, kā ir, lielā mērā ir atkarīgs no tā, kā tas izskatās. Tāpēc ASV prezidenta Baraka Obamas ceturtdien paziņotais lēmums pašlaik neizvietot pretraķešu aizsardzības sistēmas elementus Polijā un Čehijā var būt militāri un tehniski pamatots, taču politiski ir riskants. Maskava to nepārprotami uzskata par savu panākumu un var iedvesmoties jaunām uzvarām, bet tas liek Krievijas kaimiņiem bažīties par savu drošību. Ja Vašingtona nepratīs mazināt pirmo eiforiju un kliedēt otro bažas, tai itin drīz var nākties risināt jaunas drošības problēmas Eiropā.

Obama uzsver, ka viņa lēmuma pamatā ir drošības intereses, nevis diplomātiski apsvērumi, un diezin vai jāšaubās, ka ASV valdība pieņēma lēmumu, balstīdamās uz Irānas draudu rūpīgu izvērtējumu un pārliecību par pretpasākumu efektivitāti. Prezidenta Džordža Buša laikos iecerētās pretraķešu aizsardzības sistēmas aizstāšanu ar mobilāku un ātrāk izvietojamu ieteic arī aizsardzības ministrs Roberts Geitss, kas šajā amatā bija arī iepriekšējā administrācijā un tolaik atbalstīja pretraķešu vairoga veidošanu, kas būtu vērsts pret Irānas tālas darbības raķetēm.

Šādas raķetes Irānai varētu būt ne ātrāk kā 2015.gadā, un pašlaik par lielāku draudu tiek uzskatītas vidējas sniedzamības raķetes, kuras Irāna varētu notēmēt uz mērķiem Tuvajos Austrumos un Eiropā. Aizsardzību pret tām paredzēts nodrošināt, izvietojot pārtvērējraķetes uz kuģiem Vidusjūrā un sensorus Dienvideiropā. Šādu sistēmu varot izveidot pat septiņus gadus ātrāk nekā iepriekš plānoto. Turklāt Vašingtona joprojām gatavojoties izvietot raķetes arī Polijas un Čehijas teritorijā kā nākamo pretraķešu aizsardzības posmu, un tas varētu notikt 2015.gadā.

Taču ieroči vienmēr ir bijuši arī politikas rīks. Par «Zvaigžņu kariem» dēvētās pretraķešu aizsardzības «necaursitamais vairogs», kuru 1983.gadā apņēmās veidot prezidents Ronalds Reigans, tā arī netika izveidots, taču tam bija milzīgs iespaids uz ASV un PSRS attiecībām, un tolaik iegūto diplomātisko priekšrocību Amerika paturēja līdz pat padomju impērijas sabrukumam.

Arī mērogā daudz pieticīgākā pretraķešu aizsardzības sistēma Austrumeiropā - viens radars Čehijā, desmit raķetes Polijā - līdz šim bija bijis lielākoties politisks faktors, un ne tikai attiecībās ar Irānas režīmu. Krievija to dēvēja par apdraudējumu savai drošībai, no kā bija jāsaprot, ka jutīsies apdraudēta, ja Irāna nevarēs apdraudēt ASV un ja bijušā Varšavas bloka valstīs pastāvīgi atradīsies ASV militārie objekti. Loģiski, ka austrumeiropieši uzskatīja šo sistēmu par papildu drošību pret Krieviju.

Nu Kremlis svin «uzvaru» pār amerikāņiem, un Austrumeiropā tas rada lielāku apdraudējuma sajūtu nekā hipotētiskās irāņu raķetes. Šo ASV lēmumu tikai mazliet vairāk nekā gadu pēc militārās agresijas Gruzijā (un pēc valsts sekretāres Kodolīzas Raisas pērnvasar Prāgā un Varšavā parakstītajiem līgumiem par pretraķešu aizsardzības sistēmas veidošanu) ne viens vien Krievijā uzskatīs par pierādījumu, ka militāra spēka lietošana atmaksājas. Ja tas iedvesmotu Kremli jaunām uzvarām, piemēram, pret Ukrainu, spriedze reģionā sasniegtu teju aukstā kara līmeni.

Reti neveiksmīgs ir gan lēmuma paziņošanas veids - Obamas zvans nakts vidū Čehijas premjerministram -, gan laiks - 70.gadadienā kopš PSRS iebrukuma Polijā pēc Hitlera un Staļina vienošanās par ietekmes sfēru sadalīšanu Eiropā un dažas dienas pirms 23.septembrī Ņujorkā paredzētās ASV un Krievijas prezidentu tikšanās. Turklāt Maskava, protams, no savas puses dara visu, lai pastiprinātu iespaidu par kādu slepenu vienošanos - gan triumfēdama par «veselā saprāta uzvaru», gan uzsvērdama, ka nekādas vienošanās neesot un vienlaikus paziņodama par atteikšanos no savu raķešu izvietošanas Kaļiņingradā, ko bija draudējusi darīt, ja amerikāņi izvietotu pretraķešu sistēmu.

Ja viens no mērķiem bija veicināt vienošanās panākšanu ar Krieviju par jaunu stratēģisko ieroču samazināšanas līgumu (pašreizējā darbības termiņš beidzas decembrī), tad Krievija, kurai ir grūti uzturēt jau pašreiz atļauto raķešu skaitu un šāds līgums ir vajadzīgs vairāk nekā ASV, var pasniegt kā savu diplomātisku uzvaru abu jautājumu saistīšanu. Ja cits mērķis ir panākt Krievijas atbalstu spiedienam uz Irānu nolūkā likt tai atteikties no kodolplāniem, tad jāšaubās, vai Krievija to piekritīs darīt. Ja mērķis bija arī stiprināt drošību Eiropā, noņemot no dienas kārtības būtisku ASV un Krievijas domstarpību iemeslu, tad rezultāts var būt gluži pretējs - sajūta Austrumeiropas valstīs, ka Vašingtonai attiecības ar Krieviju ir svarīgākas nekā tās NATO sabiedroto drošība, būtu jaunu saspīlējumu iemesls, turklāt arī varētu mazināt atbalstu ASV vadītajai NATO misijai Afganistānā.

Būtu muļķīgi krist panikā, apsūdzēt ASV «nodevībā» un pieprasīt «kompensāciju» par it kā Austrumeiropas «iztirgošanu» Krievijai. Eiropas drošība ir neatņemama daļa no kopējās transatlantiskās drošības, un ASV «nešaus sev kājā», atdodama Centrāleiropas un Austrumeiropas valstis Krievijas neoimperiālistu rīcībā. Taču bažas, ka Savienotajām Valstīm šis reģions varētu šķist esam gana drošs un vairs ne tik svarīgs kā agrāk un tas varētu pamudināt Kremli mēģināt atgūt tajā savu ietekmi, jau jūlijā vēstulē Obamam pauda reģiona politiķu un intelektuāļu grupa. Lēmums apturēt pretraķešu objektu izvietošanu Polijā un Čehijā, kā arī priekšstats, ka ASV jaunajai administrācijai nav skaidri formulētas politikas attiecībā uz šā reģiona drošību nākotnē, šīs bažas var tikai pastiprināt.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības trīs rakstura iezīmes

Vientulība kļuvusi par civilizētās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, tomēr daļai cilvēku ir lielāks risks nodzīvot dzīvi vienatnē nekā citiem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?