Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā -4 °C
Skaidrs
Svētdiena, 12. janvāris
Reina, Reinholds, Reinis, Renāts

Sēņo kopā ar speciālistu

Sēņošana var kļūt par vienu no iedarbīgiem meditēšanas veidiem mūslaiku cilvēkam - ar nosacījumu, ka sēņošanas prasmes ir apgūtas, dodoties kāda pieredzējuša sēņotāja pavadībā, nevis tikai apskatot ēdamās sēnes fotogrāfiju kādā mobilajā lietotnē. Kad amats rokā, var piedalīties konkursos par sasēņotā daudzuma rekordiem, meklēt neparastus eksemplārus un izmēģināt jaunas pagatavošanas receptes. Latvijas Dabas muzeja Botānikas nodaļas vadītāja botāniķe Inita Dāniele ir sēņu pētniece jeb mikoloģe, kas aizrautīgi seko līdzi sēņu pasaulei, meklējot un atklājot aizvien jaunas sēņu sugas.

Ar ko sēņu pasaule var ieinteresēt tik ļoti, lai to izvēlētos par savas dzīves pētāmāko objektu, pievēršoties tam ne tikai brīvdienās, bet jau zinātniskā līmenī?

Sēnes man interesēja jau bērnībā, kad vasarās laukos pie vecmāmiņas devāmies sēņot. Tolaik sēņošana un ogošana cilvēkiem bija ikdiena. Vēlāk, laikā, kad Latvijas Universitātes Bioloģijas fakultātē nācās izvēlēties studiju specializāciju, izvēlējos mikoloģiju, jo sēnes vēl joprojām ir maz pētītas, turklāt Latvijā vēl joprojām var atrast jaunas sēņu sugas.

Pasaulē sēņu sugu skaits tiek minēts, sākot no 10 000 līdz pat 100 000, atkarībā no sistemātikas, kas mainās. Latvijas teritorijā varam runāt par aptuveni 4000 sēņu sugu. Šajā skaitā ietilpst gan mikroskopiskās sēnes, kuras redzamas, piemēram, kā plankumi uz koku lapām, kā rūsa vai kā miltrasa un kuras ir ļoti maz pētītas un ir vairāk mikrobiologu redzeslokā ar to pētniecības metodēm, gan makroskopiskās sēnes, kuras redzamas augam dabā un ir botāniķu - sēņu pētnieku - kompetencē.

Kas nosaka to, vai un kad sēņotāja grozs būs piepildīts ar meža veltēm?

Ja ir siltas ziemas, tad sēnes ir atrodamas gandrīz vai visu cauru gadu un sēņu sezonai īsti nav pārtraukuma. Tad pat Rīgā, ejot cauri parkam, dažkārt varam ieraudzīt ziemas celmenes vai austersēnes jeb tā saucamās ziemas sēnes. Citādi sēņu sezona vislielākajā mērā ir atkarīga no laikapstākļiem. Savukārt sēņu augšanas vietas ir atkarīgas no konkrētās sēnes sugas iecienītākajiem augšanas apstākļiem. Piemēram, baravikas nekad neatradīsiet klajā vietā, bet gan zem bērza vai ozola, bet atmatenes aug arī ārpus meža, pļavās.

Pirms doties mežā, sēnes noteikti ir jāiepazīst. Ierasti cilvēki mēdz pētīt vien sēņu fotogrāfijas skaisti ilustrētos izdevumos vai mobilajās aplikācijās, bet reti kurš lasa tekstus, lai gan tieši to vajadzētu darīt, lai būtu drošs. Grāmatas un aplikācijas var būt lietderīgas sēņotājam jau ar zināmu pieredzi, bet labākā iespēja iepazīt sēnes ir doties mežā ar pieredzējušu sēņotāju, mācoties no viņa.

Cik no visām Latvijā atrodamajām sēņu sugām ir vieta sēņotāja grozā - cik daudz sēņu ir ēdamas?

Ja Latvijā atrodamajos dažos tūkstošos sēņu jāizšķir ēdamās un neēdamās sēnes, tas var maldināt sēņotāju. Piemēram, siera ražotnes pelējums nebūs īsti pieskaitāms pie sēnēm, ko var likt sēņotāja grozā, turpretī sakot, ka ēdamas ir ap 130 bērzlapju sugām, sēņotājs var brīnīties par šo skaitli, jo pats, iespējams, atšķir bērzlapes tikai pēc krāsainajām cepurītēm, lai gan bērzlapju daudzveidība slēpjas arī citās iezīmēs.

Nezināmas sēnes apēst - tas nav pareizi, lai gan daži «drosminieki» to dara. Redzu, ka ar gadiem samazinās gan cilvēku zināšanas par sēnēm, gan prasmes, ejot sēņot. Mūsdienās daudzi jau zināmā mērā baidās iet mežā, jo trūkst pārliecības un iemaņu. Tāpat arī sēņu vietas ar gadiem var mainīties, ja mainās arī mežs. Līdz ar to bērnības sēņu vietas vairs var arī neatrast, meklējot tās pašas takas.

Ko darīt, ja atrastā sēne nav atpazīstama, bet paša sēņotāja ziņkārība par sēni neliek mieru?

Ja ir šaubas par atrastās sēnes sugu vai ēdamību, drošības labad ir jāizvairās to apēst. Labākais risinājums ir iesaiņot to atsevišķi no pārējām sēnēm, kas jau ir ēdamo sēņu grozā. Atrasto nezināmo sēni var atnest uz Latvijas Dabas muzeju, kur eksperti palīdzēs noskaidrot sēnes identitāti.

Lai to varētu izdarīt pēc iespējas precīzāk, sēnei jābūt ar visu kātiņu, lapiņām, jāatceras arī citas pazīmes, piemēram, smarža vai augšanas vieta, kas palīdzēs sēņu pētniekam precizēt sēnes sugu. Tieši tāpēc ar fotogrāfiju, kur redzama vien sēnes cepurīte sūnās, nepietiks, lai iegūtu atbildi, kas tā ir par sēni.

Kā jārīkojas sēnēm draudzīgam sēņotājam, un ko nevajadzētu darīt sēņošanas laikā?

Pareizākais un sēnei draudzīgākais iegūšanas veids ir tās nogriešana ar nazīti vai uzmanīga izskrūvēšana no zemes. Nav ieteicams sēni izraut ar visu sūnu, jo tas posta sēņotni, kas nodrošina sēnes nākamās paaudzes. Varam runāt par to, kā labāk uzvesties mežā, lai nekaitētu sēņu augšanai arī turpmāk, bet īstenībā jau pati sēņošana labvēlīgi ietekmē sēnes, jo tā tās iegūst iespēju atjaunoties. Tas, ko noteikti nevajadzētu darīt, ir sēņu, īpaši indīgo vai neēdamo, spārdīšana ar kāju. Lai arī varbūt tā gribam pabrīdināt citu sēņotāju par sēnes indīgumu, tomēr izspārdot izplatās šīs pašas sēnes sporas, paplašinot tās augšanas teritoriju, tāpat sporas var pieķerties apavam un izplatīties arī citur.

Šogad ar sēnēm vēl netiekam lutināti. Jācer, ka vēl nāks sēnēm draudzīgās lietavas un sēnes groziem būs arī šogad. Runājot par sēņu pagatavošanu, manuprāt, vērts atcerēties vienu padomu - jo vienkāršāk, jo labāk un garšīgāk. Ar piebildi, ka pazīstam sēnes, ko gatavojam.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības trīs rakstura iezīmes

Vientulība kļuvusi par civilizētās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, tomēr daļai cilvēku ir lielāks risks nodzīvot dzīvi vienatnē nekā citiem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?