Finanšu policistam pilns maks ar piecsimtlatniekiem. Kāds čoms piebrauc Basteja bulvārī. Ko tur par stāvvietu maksāt - iegrūž 40 latu pa kluso un mēnesi stāv. Valstī, kurā katru dienu savs Kempmayer, mierīgi, vai ne? Tā pat negadās, tā notiek, un «visi zina».
Latvijas «superierēdnis», bijušais Valsts kancelejas Politikas koordinācijas departamenta vadītāja vietnieks, viens no digitālgeitas netīšajiem uzgājējiem Uģis Šics Playboy intervijā ir atklāts, stāstot par fantastisko korupciju gan finanšu policijā, gan Rīgas pašvaldības policijā, gan pašvaldībās, gan valstī.
Uģis Šics ir tik atklāts, ka finanšu un pašvaldības policiju vadību gandrīz ķer trieka. Pēc publikācijas notiek steidzīgas pārbaudes, institūcijas lūdz Šica kungu palīdzēt. Uģis ir parunājis, izteicies - kur gan lai viņš ņem pierādījumus? «Informācijai, kas gūta sadzīviskās situācijās.» Lieciet Šicu mierā! Parunāt jau vairs nedrīkst? Nav jau digitālgeita.
Skaidrs, ka korupcija ir problēma gan «sadzīviskās situācijās», gan iestādēs, gan valstī.
Tomēr ne mazāka problēma ir korupcijas mitoloģizācija, pacelšana «valsts nozagšanas» līmenī, dažādu pasaku, nostāstu un mītu pārvēršana politiskajā ideoloģijā. Kad sazīmējas pietiekami baisa aina, pietiek ar «nekas, ka muļķi, bet vismaz godīgi». Nokomplektēts mīts un zināms varonis.
Milzu korupcijas apkarošana, kas reiz bija pacelta kādas partijas ekonomiskās programmas līmenī, radīja iluzoru, bet ērtu priekšstatu, ka pietiek tik apkarot korupciju un ekonomika pati par sevi zels. Tā bija ērta pasaka, kas ļāva iztikt bez īstas ekonomiskās programmas arī tagadējā premjera partijai. Šādi «Šica stāsti» radīja vajadzīgo mitoloģisko fonu un bija ļoti aktuāli nesenajā ideoloģijā.
Šodien «Šica stāsts» ir tikai aizmaldījusies atrauga tiem, kas - ne gluži muļķi, ne gluži godīgi - pārvalda valsti ar metodēm, kas ne ar ko neatšķiras no tā, kā bija pirms desmit gadiem. Arī par «valsts nozagšanu» muļķīgi runāt, kad visa valsts politika ieķīlāta ārzemēs. Vien augstais korupcijas uztveres indekss, kas biedē Latvijas inteliģentus un bērnus, dzimst «Šica stāstu» līmenī.