Pagājušajā ceturtdienā, izskatot 2. lasījumā grozījumus likumā par pašvaldību deputātu statusu, Saeima noraidīja pēc Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas iniciatīvas sagatavoto priekšlikumu, kas paredzēja ierobežot iespējas piedalīties pašvaldību domes, to komiteju un institūciju sēdēs deputātiem, pret kuriem ir uzsākta kriminālvajāšana. Pret to balsoja arī daļa deputātu no Visu Latvijai!-TB/LNNK, kuri pēc tam publiskajā telpā tika kritizēti kā smagos noziegumos apsūdzētā Ventspils mēra Aivara Lemberga aizstāvji, jo daudzi šo projektu uztvēra kā vērstu pret A. Lembergu.
Taču viņš nav vienīgais vietējais deputāts, kurš nonācis šādā situācijā. VL-TB/LNNK politiķu sacītais liecina, ka viņiem vairāk rūp Visu Latvijai! valdes locekļa, Ogres domnieka Egila Helmaņa politiskā nākotne - pēc kolēģu domām, pret viņu ir veikta provokācija. Arī pirmdien pēc koalīcijas sēdes VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Raivis Dzintars sacīja, ka ir nepieciešams atrast tādu variantu, lai netiktu «sabojāta dzīve nevainīgiem cilvēkiem». Pēc E. Sprūdža paziņojuma izskanēja arī minējumi, ka VL-TB/LNNK būtu izdevīga viņa atkāpšanās, jo tad varētu pretendēt uz šīs ministrijas vadību vai vismaz gūt politiskus labumus sarunās par jaunu ministra kandidātu. Gan R. Dzintars, gan frakcijas vadītājs Einārs Cilinskis, kurš pats balsoja par ierobežojumu noteikšanu, pirmdien izteica pārliecību, ka izmaiņas likumā ir nepieciešamas un līdz 23. maijam frakcijas par tām var vienoties.
Vienotības līdere Solvita Āboltiņa sacīja, ka 2. lasījumam sagatavotais priekšlikums bija apstrīdams no juridiskā viedokļa un nav vēlams pieņemt likumu «vienas situācijas risinājumam». Viņa arī apstiprināja, ka «koalīcija meklēs risinājumu». Reformu partija pirmdien tikās ar ģenerālprokuroru Ēriku Kalnmeieru, kurš atzina, ka pretēji politiķu aicinājumam palielināt prokuratūras lomu kriminālvajātu deputātu vērtēšanā, viņaprāt, prokuroram vai procesa virzītājam vajadzētu darboties tikai kriminālprocesa ietvaros, bet šis ir «ētikas un politiskās gribas jautājums». Vienotības frakcijas vadītājs Dzintars Zaķis pieļāva, ka varētu deleģēt lēmuma pieņemšanu par ierobežojumu noteikšanu domei, taču E. Sprūdžs tam nevarēšot piekrist. A. Lemberga pārstāvētā partija Latvijai un Ventspilij 2009. gada pašvaldību vēlēšanās deviņu partiju konkurencē domē ieguva astoņus no 13 mandātiem un tai vienai bija vairākums, kurš, visticamāk, neatbalstītu līdera tiesību samazināšanu. A. Lembergam jau ir liegts pildīt domes priekšsēža pienākumus, kurus veic viņa pirmais vietnieks Jānis Vītoliņš.