Šobrīd mazajam Gustavam zāles simtprocentīgi kompensē valsts programmā bērniem (kopskaitā 10 bērniem) ar retajām slimībām. Veselības ministrijas (VM) valsts sekretāra vietnieks Juris Bundulis saka - lai arī kāds ir ST spriedums, reto slimību programma bērniem turpināsies.
ST secina, ka apstrīdētās normas neaizskar tiesības uz dzīvību. No tiesībām uz dzīvību valstij neizriet pienākums nodrošināt ikvienam nepieciešamās zāles bez maksas. «Konkrētais pacients nav mediķu vai farmaceitu ļaunprātīgas darbības vai nolaidības upuris, viņa slimība ir iedzimta ģenētiska patoloģija. Lietā nav materiālu, kas liecinātu par to, ka valsts būtu varējusi veikt jebkādas darbības, lai novērstu attiecīgo saslimšanu,» norāda ST. Pret to iebilst Gustava vecāku pārstāvju tiesā - advokātu biroja Liepa, Skopiņa/Borenius advokāts Lauris Liepa: «ST noraidījusi Augstākās tiesas Senāta un tiesībsarga secinājumu, ka zāļu noliegums mazajam pacientam būtu viņa dzīvības apdraudējums. Tiesa norādījusi, ka pacienta dzīvība nav apdraudēta. Tas neatbilst faktiskajiem apstākļiem.» Līdz ar to ST nepamatoti konfrontējot mazgadīgā pacienta tiesības saņemt viņa izdzīvošanai nepieciešamās zāles ar valsts pienākumu nodrošināt veselības aprūpi pēc iespējas lielākai sabiedrības daļai.
Gustava tēvs Kārlis Zariņš Dienai saka - kopumā spriedums ir nelabvēlīgs gan mums, gan arī pārējiem reto slimību pacientiem. «Taču ST spriedumā ir arī minēts, ka katrā šādā lietā jāizvērtē konkrētās lietas specifiskie apstākļi, lai izvērtētu valsts institūciju rīcības atbilstību Satversmei un tiesiskas valsts principiem,» viņš saka. Noraizējusies ir arī Leikēmijas pacientu atbalsta biedrības pārstāve Ilona Zacmane, norādot, ka negatīvi ir tas, ka spriedums skaidri saka - valsts drīkst uzlikt ierobežojumus.