Bez Rīgas domes vēl ir tikai nedaudzas pašvaldības, kuru domes sēdes tiek translētas - viens no tiem ir Ķekavas novads, kura domes sēde notiek tieši šodien un no pulksten desmitiem rītā ikviens pieredzes gūšanas nolūkā var ielūkoties novada interneta mājaslapā.
Uz lielajiem ekrāniem
Lai domes sēdes varētu translēt, nepieciešams sākotnējais ieguldījums zāles aprīkojumā un kamera, bet šīs izmaksas esot nelielas. Kā obligātu šo pienākumu pašvaldībām nevar uzlikt, bet vietējā vara pati var to izdarīt savu iedzīvotāju interesēs. Ķekavas novada domes priekšsēdis Roberts Jurķis (Vienotība) sacīja, ka sēžu translācija notiek jau vairāk nekā divus gadus - to uz lielajiem ekrāniem var vērot arī klientu apkalpošanas centros Ķekavā, Baložos un Daugmalē. Ja kāds domnieks vai darbinieks sēdes laikā ir ārpus valsts, arī viņam ir iespēja redzēt domē notiekošo. Vienīgais trūkums, ko minēja R. Jurķis, ir deputātu vēlme izpausties un tad sēdes ievelkoties. Katru reizi notiekošajam internetā sekojot līdzi ap 60 cilvēkiem.
Aptuveni tikpat interesentu bija arī tai vienīgajai translētajai Liepājas rajona nelielā Rucavas novada domes sēdei, kuras pārraidīšanu internetā palīdzēja nodrošināt biedrība Domā līdzi!. Sēdes translācija ilga aptuveni 15 minūtes līdz brīdim, kad domnieki nobalsoja pret sava darba publiskošanu vēlētājiem un lika izdzēst arī nofilmēto materiālu. Kā arguments toreiz minēts tas, ka «iedzīvotāji tam nav gatavi». Nožēlu par atteikšanos no sēžu translācijas Diena saklausīja arī domes priekšsēdes Līgas Stendzes balsī, jo sadarbībā ar biedrību tas tikpat kā neko nebūtu maksājis. Iespējas visiem vērot sēdi mazinātu arī dažādas baumas, bez kurām mazā pašvaldībā neiztikt. Biedrības Domā līdzi! vadītājs Zigmārs Miemis pastāstīja, ka sākotnēji tā, savas intereses vadīta, pati filmējusi domes sēdes, jo tās ir atklātas. Tad radusies doma sēdes rādīt tiešraidē internetā, dodot iespēju ierakstīto materiālu noskatīties arī pēc tam. Izmaksas esot pavisam nelielas un tehniski varot nodrošināt arī neierobežotu skatītāju skaitu, teica Z. Miemis.
Zemgalē būs sekotāji
Ar aicinājumu nodrošināt sēžu tiešraidi pie vairākām pašvaldībām vērsusies arī Reformu partija, kuras Zemgales reģiona koordinators Edmunds Jurēvics šo iniciatīvu vispirms pamatoja ar to, ka tad sēdēm varētu sekot arī cilvēki tālākajās novada vietās, no kurām uz centru nevar atbraukt, bet, piemēram, pagasta bibliotēkā internetā varētu vērot interesējoša jautājuma apspriešanu. Ja dome lemj par kādas skolas slēgšanu, tajā strādājošie varētu klausīties šo diskusiju. «Tas arī disciplinētu deputātus,» piebilda E. Jurēvics. RP pārstāvji dzirdējuši gadījumu Kandavas novadā, kad viņu partijas biedru Daini Rozenfeldu pēc emocionālākas uzstāšanās domes priekšsēdis nācis sapurināt fiziski. Kandavas mērs Rolands Bārenis (LZS), lūgts to atcerēties, sacīja, ka šo situāciju nekomentēšot, jo minētais deputāts viņam šķietot īpatnējs. Taču padomāt par sēžu translāciju R. Bārenis pagaidām nav gatavs: «Tas nav iespējams. Domē nevienam deputātam nav pat datora.»
Tukuma novada domes priekšsēdis Juris Šulcs, pie kura arī bija vērsušies Reformu partijas pārstāvji, teica: «Mēs jau paši bijām sākuši pētīt, kā tas varētu notikt. Ja grib nodrošināt kvalitatīvu sēdes translāciju, tas varētu izmaksāt ap 10 000 latu.» J. Šulcs uzsvēra, ka tehniskais piedāvājums ir sagatavots un, lemjot par nākamā gada pašvaldības budžetu, dome vērtēs, vai piešķirt šim mērķim līdzekļus. Nākamajā sasaukumā no 2013. gada jūlija, visticamāk, arī Jelgavas novada iedzīvotāji varēs vērot domes sēdes, pieļāva Jelgavas novada priekšsēdis Ziedonis Caune (ZZS), par kura darbību iedzīvotājiem bijusi sevišķi liela interese. Jelgavas novada domes ēkā notiek rekonstrukcija un tiek modernizēta arī sēžu zāle, kurā būs labs tehniskais nodrošinājums. Pašlaik arī Ventspils domē, kuras finansiālo un tehnisko varēšanu apšaubīt nebūtu pamata, sēdes netranslē. Taču domes priekšsēža pirmais vietnieks Jānis Vītoliņš piekrīt, ka iedzīvotāju interesēs to būtu lietderīgi darīt - tāds esot viņa personīgais viedoklis.