Kad liela daļa skolēnu slimi gulēja mājās, veselie lauku skolasbērni bija mazliet neapmierināti, jo bija jāiet uz skolu. Cerībā bērni sparīgi mērīja temperatūru. Ja nu šorīt paaugstināta? Ja nu būs patiess iemesls, lai neietu uz skolu? Citi taču jau neiet un bauda gluži vai brīvdienas. Kad jautāju bērniem, kāpēc viņi tik ļoti vēlas būt slimi, viņi mirdzošām acīm atbildēja - tad gan beidzot būs forši. Varēšot dzīvot tā, kā vienmēr gribējuši! «Tad mēs varēsim gulēt gultā un šķirstīt grāmatu par putniem!» izsaucās meita Anna - trešklasniece. Kad pati biju maza, slimošanas laikā mamma - pēc profesijas medmāsa - neļāva lasīt, «lai nepārpūlētu actiņas». Es drīkstēju šķirstīt tikai mākslas reprodukciju grāmatas ar lielām bildēm vai fotoalbumu par Latvijas putniem. Saviem bērniem biju ieviesusi to pašu ārstēšanas metodi.
«Tad nebūs jāiet uz kūti dot govīm sienu, nebūs govīm jāgriež saknes, nebūs jāšķūrē sniegs, nebūs jānes malka no šķūņa, un ūdens no akas pats atnāks mājā,» sauca dēls Krišus - sestklasnieks. Viņa pienākumos ietilpa lauku bērnu ikdienas darbi kūtī un vīriešdarbi. Taču manu bērnu kaismes pilnajos saucienos skanēja galvenais iemesls vēlmei paslimot, kaut uz brīdi patēlot maziņos un nevarīgiņos - slimošanas laikā ir tik viegli un pašsaprotami pieprasīt un saņemt nedalītu mammas uzmanību.
«Tad varēs klausīties, kā mamma lasa pasakas,» Anna sapņaini teica. «Tik daudz pasaku, cik mēs prasām, nevis tikai vienu, kā tu nolasi vakarā un aizmiedz ar pasaku mutē!» Bērni pastāstīja, ko ilgojās saņemt, bet ko īsā laika dēļ kā tipiska lauku sieva biju sniegusi kā zilumzāles. Uzmanību.
Viņiem vajadzēja ikdienišķi tradicionālu mammisku klātbūtni. Rāvos pa kūti, ņēmos ar mazākajiem bērniem un saimniecību, ieskaitot ēst gatavošanu. Kur lai ņem lieku laiku, ja gatavoju uz malkas plīts sešiem cilvēkiem 7x24 reizes nedēļā? Jā, un veļu taču es mazgāju ar veļas mašīnu Zoluška* - ūdeņi tai jānes no akas, jāsilda, jāskalo lielā vannā, pēc tam jānes ārā. Biju palaidusi garām savu virsuzdevumu būt ikdienā kopā ar bērniem. Tikai nesen jau izaugušie bērni man atzinās - lai paliktu mājās, lai saņemtu aptecēšanu un rūpes, likuši dzīvsudraba termometru pie karstas spuldzītes, uzsildījuši vismaz līdz +38 °C un mani piemānījuši. Palikuši mājās... veseļoties!
*Pelnrušķīte - no krievu val.