Par brīvdienu laiku formāli lemj vietējās pašvaldības, noskaidroju Dānijas izglītības ministrijā, taču caurmērā vasaras brīvlaiks tur sanāk 6-7 nedēļas garš un iekrīt pašā labākajā vasaras brīdī. Tas ir laiks, kad atvaļinājumu izmanto arī bērnu vecāki, tāpēc brīvlaika lielāko daļu bērni pavada kopā ar vecākiem. Starpību, kas veidojas starp bērnu brīvlaiku un caurmērā četras līdz piecas nedēļas garo vecāku atvaļinājumu, bērni var pavadīt brīvā laika aktivitātēs, ko organizē pašvaldības, bet kuru izmaksas daļēji sedz arī vecāki.
Valsts noteikusi, ka pašvaldības var brīvi lemt par brīvlaikiem, ja tikai bērni apmeklē skolu 200 dienu gadā. Tomēr, kā man stāstīja ministrijā, tās var būt arī, piemēram, 195 dienas, ja ir garāka mācību diena. Caurmēra skolas dienas garums Dānijā ir no astoņiem rītā līdz diviem pēcpusdienā. Jaunāko klašu mācību dienas garums nevar būt garāks par septiņām stundām.
Dāņu skolēniem ir pietiekami daudz brīvlaiku arī pārējā mācību gada laikā. Jau oktobra sākumā ir nedēļu garš kartupeļu rakšanas brīvlaiks, ko savulaik lauku apvidos izmantoja ražas novākšanas nolūkiem. Vismaz divas nedēļas garš brīvlaiks ir Ziemassvētkos un gadu mijā. Arī februārī nedēļa dota atpūtai. Uz nedēļu skolas slēgtas arī Lieldienu priekšvakarā un laikā. Lai gan Dānijā Ziemassvētkos nav tik daudz brīvu dienu vecākiem, kā patlaban Latvijā, Lieldienās Dānija ir slēgta, sākot no Zaļās ceturtdienas līdz Otrajām Lieldienām, tādējādi vecākiem sanāk vairāk laika būt kopā ar bērniem.
Būtībā skolu brīvlaiku princips Dānijā liecina par to pašu, par ko viens no īsākajiem darba nedēļas garumiem un garākajiem atvaļinājumiem Eiropā, - tā ir sabiedrība, kurā ģimenei ir ļoti būtiska loma, tādēļ darba dienas atlikušo daļu, brīvdienas un brīvlaikus vecāki pavada kopā ar bērniem. Un lepojas ar to.