Lai arī nesenā pagātnē Dienvidāzijas valsts bija Britu impērijas sastāvdaļa, šodien tur ar bijušo saimnieku valodas pārzināšanu ir vāji. Ilgstošie nacionālisma uzplūdi pēc neatkarības izcīnīšanas nenāca par labu svešvalodas prasmēm. Īpaši jau kādreizējo apspiedēju mēles apgūšanai. Tagad Bangladešas gaišākie prāti atskārtuši, ka valodas barjeras dēļ tirdzniecība ar ārpasauli ir apgrūtināta, tādēļ vērsušies pie britiem ar lūgumu izglītot vismaz daļu no 160 miljoniem iedzīvotāju.
Lielbritānijas valdība uzklausīja lūgumu un nāca klajā ar inovatīvu risinājumu - mācīt uzreiz 50 miljonus cilvēku, kuriem ir mobilais tālrunis. Jau šomēnes bangladešieši var piekļūt BBC World Service sagatavotajai programmai. Lai mācītos valodu, cilvēkiem jāpiezvana uz tālruņa līniju, kur var noklausīties trīs minūtes garu gramatikas un vārdu izrunas kursu. Katrs zvans maksā aptuveni divus santīmus jeb mazāk nekā tējas tase galvaspilsētas Dakas kafejnīcās, ziņo laikraksts The Times.
BBC mācību stundas tiks atjaunotas katru nedēļu, un ar tām varēs iepazīties arī interneta mājaslapā. Par Janala, kas bengāļu valodā nozīmē «logs», nosaukto projektu sedz Lielbritānijas valdība, kas pavisam ieguldījusi 50 miljonus mārciņu dažādās valodu mācīšanas programmās Bangladešā. To vidū ir ziepju opera angļu valodā, ko raidīs vietējās televīzijas, vēsta raidsabiedrība BBC.
Programmas mērķis ir paaugstināt Bangladešas jauniešu kvalifikāciju, lai viņi varētu pretendēt uz labāku darbu Dakā strādājošos starptautiskos uzņēmumos vai arī attīstīt savu ģimenes uzņēmumu darbību, eksportējot preces un pakalpojumus. Valsts valdība uzskata, ka tas palīdzēs uzlabot Bangladešas ekonomisko stāvokli, jo tās ienākumi lielā mērā atkarīgi no tirdzniecības.
Tā kā Bangladeša ir trūcīga valsts, kur vidusmēra cilvēks nopelna ap pusotru latu dienā, britiem nācās pierunāt lokālos sakaru operatorus uz pusi samazināt sarunu maksu par piezvanīšanu uz mācību numuru.
Līdzīgu mobilo telefonu izmantojumu atradis arī Somijas koncerns Nokia, kas piedāvā mācību programmas un ziņas par produktu cenām tuvējos tirgus laukumos Indijas zemniekiem.
Filipīnās skolotāji ar īsziņu var saņemt mācību materiālus, bet Japānā, izmantojot tālruni, tiek piegādāti angļu valodas kursi.
Kādā aptaujā noskaidrots, ka 70% japāņu studentu dod priekšroku tieši šādai mācīšanās formai.
Interesi par vienmēr līdzi esošo ierīču izmantošanu izrāda aizvien vairāk kompāniju. Un ne velti. Jau patlaban pasaulē tiek lietoti aptuveni trīs miljardi mobilo tālruņu jeb divreiz vairāk nekā televizoru.
Tiek prognozēts, ka pēc pieciem gadiem tie būs katram zemeslodes iedzīvotājam, kurš spēs apieties ar sakaru ierīci.