«Šī mums ir vēsturiska misija, kas ir svarīga vairāku iemeslu dēļ. Pirmkārt, šī ir nevis NATO, bet Eiropas Savienības vadītā apmācības misija, kas mūsu karavīriem ir jauns izaicinājums. Mums līdz šim ir bijusi ļoti maza pieredze ar Āfrikas valstīm, un Āfrikas kontingents ir tas, kur spriedze arī nākotnē varētu pieaugt, tāpēc mums jāiegulda spēki situācijas uzlabošanai. Lai arī jūs kopā ar reģiona kolēģiem būsiet tikai neliela grupiņa, jums ir dubulta atbildība - pārstāvēt ne tikai mūsu Nacionālos bruņotos spēkus, bet arī mūsu valsti, jo lielākajai daļai Mali iedzīvotāju šī būs pirmā tikšanās ar latviešiem un pēc jums viņi spriedīs par mums visiem,» svinīgajā ceremonijā uzsvēra aizsardzības ministrs.
Ministrs aicināja karavīrus atgriezties ar jaunām zināšanām, kuras pēc tam nodot tālāk saviem kolēģiem, un pasniedza Latvijas karogu. Savukārt Nacionālo bruņoto spēku (NBS) komandieris Raimonds Graube karavīriem pasniedza ceļamaizi - rupjmaizes kukuli. «Pirmo reizi piedalīties apmācības misijā Āfrikā NBS karavīriem ir profesionāls izaicinājums un iespēja gūt vērtīgu pieredzi,» uzsvēra R. Graube.
Karavīri 14. aprīlī sāks dienestu Eiropas Savienības (ES) apmācības misijā Mali. Misijā piedalīsies divi Latvijas karavīri - virsnieks Āris Zobens un instruktors Egijs Rassa, kuri Mali uzturēsies sešus mēnešus, līdz viņus nomainīs nākamais sastāvs.
ES 18. februārī sāka apmācības misiju Mali, kuras mērķis ir atbalstīt Mali bruņoto spēku apmācību un reorganizāciju. 7. martā Saeima apstiprināja lēmumu par Latvijas NBS karavīru dalību šajā misijā, lai palīdzētu Mali bruņoto spēku apmācībā. Misija paredzēta, lai palīdzētu uzlabot Mali bruņoto spēku militārās spējas, dodot tiem iespēju civilo iestāžu pakļautībā atjaunot valsts teritoriālo integritāti.
Misijas personāls sniegs konsultācijas un militāru apmācību Mali bruņotajiem spēkiem, aptverot tādus jautājumus kā vadība un kontrole, loģistika un cilvēkresursi, kā arī starptautiskās humānās tiesības, civiliedzīvotāju aizsardzība un cilvēktiesības. Misija neiesaistīsies kaujas operācijās.
Misijas štābs izvietots valsts galvaspilsētā Bamako, savukārt mācības plānotas Kulikoro, kur savus dienesta pienākumus veiks arī Latvijas karavīri ar franču valodas zināšanām, kas kalpos kā galvenais saziņas līdzeklis ar Mali bruņotajiem spēkiem un iedzīvotājiem, kuri pārstāv dažādas vietējās tautības.
LETA