Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā 0 °C
Apmācies
Svētdiena, 12. janvāris
Reina, Reinholds, Reinis, Renāts

Vēsturiska piezemēšanās

«Ar atgriešanos, mazulīt!» Tā miljardieris Īlons Masks tviterī atzīmēja viņam piederošā kosmisko pārvadājumu uzņēmuma SpaceX izstrādātās daudzkārt izmantojamās nesējraķetes Falcon 9 veiksmīgo piezemēšanos pirmdienas vakarā leģendārajā ASV gaisa spēku bāzē Kanaverala ragā Floridā.

Tas uzskatāms par vēsturisku notikumu, jo pirmo reizi kādam izdevies kontrolēti piezemēt daļu no daudzpakāpju nesējraķetes, kuras uzdevums ir nogādāt izplatījumā kosmiskos lidaparātus. Panākumam var būt milzīga nozīme, lai nākotnē samazinātu kosmisko pārvadājumu izmaksas.

Revolucionārs brīdis

70 metru augstās (kopā ar kravas kuģi Dragon) divpakāpju nesējraķetes Falcon 9 pirmā pakāpe, kurā atrodas deviņi simtiem miljonu dolāru vērti dzinēji, nevainojami piezemējās vertikālā stāvoklī pēc tam, kad bija veiksmīgi nogādājusi 200 kilometru augstumā otro pakāpi kopā ar kravas kuģi, kurā atradās 11 komunikāciju satelītu. «SpaceX pārrakstīja vēsturi, pirmo reizi piezemējot nesējraķeti pēc orbitālā lidojuma,» raksta populārais portāls Space.com.

Arī Ī. Masks neslēpa saviļņojumu par panākumu. «Uzskatu, ka tas bija revolucionārs brīdis. Nevienam iepriekš nav izdevies nogādāt atpakaļ uz Zemi nesējraķeti, kas ir paredzēta orbitāliem lidojumiem,» SpaceX dibinātāju un vadītāju citēja ziņu aģentūra Associated Press. «Tas ir fundamentāls izmaiņu solis, salīdzinot ar ikvienu citu nesējraķeti, kas jebkad ir lidojusi.»

Kalifornijā bāzētais SpaceX divreiz - šī gada janvārī un aprīlī - pēc sekmīgas palaišanas mēģināja piezemēt Falcon 9 pirmo pakāpi uz peldošas platformas Atlantijas okeānā, bet abos gadījumos nesējraķete piezemējās pārāk strauji un avarēja.

Uzņēmums uz pusgadu pārtrauca Falcon 9 izmēģinājumus pēc tam, kad 28. jūnijā nesējraķete, kam ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) uzdevumā vajadzēja nogādāt kravu uz starptautisko kosmosa staciju, dažas minūtes pēc pacelšanās uzsprāga. (SpaceX ir 1,6 miljardu dolāru (1,44 miljardi eiro) vērts līgums ar NASA par vismaz 12 šādiem lidojumiem).

Pēc šī negadījuma SpaceX veica nopietnas izmaiņas Falcon 9 dizainā un aprīkoja nesējraķeti ar krietni spēcīgākiem dzinējiem.

Grib samazināt izmaksas

Novembrī sekmīgu vertikālo piezemēšanos veica arī nesējraķete New Shepard, ko izstrādājis amerikāņu kosmisko pārvadājumu uzņēmums Blue Origin, kas pieder interneta lieluzņēmuma Amazon.com īpašniekam Džefam Bezosam.

Tomēr tās piezemēšanās nav salīdzināma ar Falcon 9 panākumu, jo krietni mazākā un vieglākā New Shepard sasniedza tikai 100 kilometru augstumu (tas uzskatāms par suborbitālu lidojumu) un pārvietojās ar daudzkārt mazāku ātrumu.

Tehnoloģiju portāls The Verge sit uz pleca gan SpaceX, gan Blue Origin, norādot, ka agrāk nesējraķetes pēc palaišanas vai nu nogāzās okeānā, vai sadega atmosfērā. Līdz ar tām nebūtībā aizgāja arī dārgi komponenti un dzinēji, kurus varētu izmantot atkārtoti, tādējādi ievērojami samazinot kosmisko pārvadājumu izmaksas.

Arī citi uzņēmumi, kas nolēmuši iesaistīties kosmisko pārvadājumu nozarē, domā par nesējraķešu un to komponentu vairākkārtēju lietojamību.

Piemēram, amerikāņu aviācijas giganta Boeing un militāro tehnoloģiju ražotāja Lockheed Martin kopuzņēmuma United Launch Alliance radītā divpakāpju nesējraķete Vulcan tikusi izstrādāta tā, lai tās pirmā posma dārgākā sastāvdaļa - galvenie dzinēji - pēc raķetes nogādāšanas orbītā atdalītos, bet gaisā tos notvertu helikopteri.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Latvijas basketbola brīnums

Gandrīz 200 kilometru no Rīgas esošajā Gulbenē 2024. gadā bija atlikuši mazāk nekā 7000 iedzīvotāju, tomēr Latvijas jaunatnes basketbola izlasēs spēlēja seši šajā pilsētā izauguši spēlētāji, ...








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?