Reģionu alianse palikusi ārpus to vietējo partiju loka, kurām sadarbības piedāvājumu izteikusi premjera Valda Dombrovska pārstāvētā Vienotība. To vidū bez Vidzemes partijas un Latgales partijas ir arī vietējo līderu pārstāvētie politiskie spēki no Valmieras, Talsiem, Tukuma, Jēkabpils, Kuldīgas un Ogres. Edvīna Bartkeviča vadītā partija Ogres novadam un Kuldīgas novada partija, kuras priekšsēde ir Inga Bērziņa, kā arī Daugavpils novada partija būs pirmās, kuras aicinās pievienoties reģionu partiju apvienībai, skaidroja A. Ence, kura plānos ir izveidot plašu vietējo spēku apvienību.
Vietējo partiju panākumi pašvaldību vēlēšanās ir iedvesmojuši tās gatavoties arī startam Saeimas vēlēšanās, lai parlamenta līmenī varētu iestāties par reģionu interesēm, kuras tagad valdībā un parlamentā neviens neaizstāvot. Tas arī bijis galvenais iemesls, kāpēc nolemts startēt uz Saeimu. Taču tas jau bija zināms agrāk, un konceptuāls lēmums šajā situācijā neko nemaina, skaidroja Vidzemes partijas pārstāvis, Valkas mērs Vents Armands Krauklis, kurš, tāpat kā Latgales partijas vadītājs un Preiļu novada mērs Aldis Adamovičs, nolēmis turpināt arī sarunas ar Vienotību. Viens no tās piedāvājumiem ir veidot partiju apvienību pirms Saeimas vēlēšanām, kāda Vienotībai jau ir izveidota ar Tukuma pilsētai un novadam.
Ir iespaids, ka šajās sarunās neiesaistītā Reģionu alianse ir ieinteresēta pēc iespējas drīzāk panākt mutiskās vienošanās rakstisku nostiprināšanu kādā dokumentā. Savukārt partijas, kurām ir izvēles iespējas, negrib pagriezt muguru arī Vienotībai. Tai tomēr ir varas resurss un iespēja atbalstīt savu sabiedroto pašvaldībā. Vienotības ģenerālsekretārs Artis Kampars vairākkārt jau norādījis, ka agrāko gadu prakse ar labumu dalīšanu savējo pašvaldībām vairs neatkārtosies. Taču vietējiem līderiem ir svarīgi arī piekļūt premjeram un tikt uzklausītiem. Vienotība izpildīja solīto un noorganizēja semināru par ES fondu pieejamību nākamajā plānošanas periodā. Ja reģionu partijām izdodas izveidot sarakstu uz Saeimas vēlēšanām, tās var kļūt par Vienotības konkurentu, ar to arī var skaidrot premjera partijas centienus tām tuvināties. Lūgts komentēt partiju konceptuālo vienošanos, A. Kampars teica, ka «politiskā procesa konsolidācija ir pareizs virziens». Viņaprāt, reģionu partijas ir atzīts spēks ārpus Rīgas, bet, lai pretendētu uz Saeimu, tām ir vajadzīgi sabiedrotie nacionālā līmeņa spēlētāju vidū.
Ja vietējo partiju apvienībai nebūs visos piecos vēlēšanu apgabalos spilgtu visā Latvijā pazīstamu sarakstu līderu, pieredzējušais politiķis Jānis Lagzdiņš neparedz tai iekļūšanu Saeimā. «Ar Valmieras mēru Inesi Boķi kā saraksta līderi šī apvienība nevarēs piesaistīt vēlētājus citos Vidzemes rajonos,» uzskata J. Lagzdiņš, nesaskatot Latvijas mērogā pazīstamas autoritātes arī citu pašvaldību vadītāju vidū. Izņēmums esot Aivars Lembergs Ventspilī. Kā zināms, viņa vadītais politiskais spēks un Liepājas partija ir noslēguši līgumu ar Zaļo un Zemnieku savienību, kuras vēlētājs ir tieši laukos. Arī J. Lagzdiņš domā, ka pārstāvniecību parlamentā pašvaldību pārstāvji drīzāk varētu iegūt kopā ar kādu lielo partiju. Viņaprāt, «ir maldīgi domāt, ka panākumi pašvaldību vēlēšanās garantēs veiksmi arī Saeimas vēlēšanās, kas tā nebūs». V. A. Krauklis, kurš pats neplāno atstāt darbu pašvaldībā un nestartēs vēlēšanās, daļēji varot piekrist. Labie rezultāti vietējās vēlēšanās ir kā papildu iespēja, un visu noteikšot tas, kā tā tiek izmantota. Viņaprāt, iepriekš cilvēkiem reģionos nebija tik lielas neuzticības lielajām partijām, kāda ir tagad. Ne viņš, ne A. Ence nevarēja nosaukt cilvēku, kurš varētu būt apvienības premjera kandidāts, bet tāds esot padomā.
Nesen interesi par reģionu partijām izrādīja arī bijušais LPP/LC līderis Ainārs Šlesers, kurš nodevies pārdomām par iespējamo atgriešanos politikā. Arī A. Šlesers trešdien atzina - reģionālās partijas var labi sevi pieteikt Saeimas vēlēšanās, bet tikai tad, ja spēs vienoties. «Viņu veiksme būs atkarīga arī no tā, vai būs spēcīgs premjera kandidāts,» teica A. Šlesers, kura bijušie partijas biedri ir vairākās vietējās partijās. Sarunas ar tām ir sākusi arī Reformu partija, kuras kongresā piedalījās Reģionu alianses līderi. Partijas priekšsēdis Edmunds Demiters trešdien sacīja, ka lēmums par iespējamiem sadarbības partneriem tiks pieņemts līdz gada beigām.