Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus

Cits

Kodolieroču mazāk, bet modernāki © DIENA(6)

Kopējais kodolvalstu rīcībā esošais kaujas galviņu skaits pasaulē pamazām turpina sarukt, tomēr tas notiek uz kodolarsenālu modernizācijas rēķina, liecina autoritatīvā Stokholmas Starptautiskā miera pētniecības institūta (SIPRI) nupat publicētais pārskats par kodolieroču izplatību 2018. gadā.

Trīs spridzinātāju pašnāvnieku uzbrukumā Nigērijā 30 bojāgājušie(1)

Trīs pašnāvnieku spridzinātāju uzbrukumā svētdienas vakarā Nigērijas ziemeļaustrumos gājuši bojā 30 cilvēki, paziņoja neatliekamās palīdzības dienesti. Vairāk nekā 40 cilvēki ievainoti, pirmdien paziņoja Valsts ārkārtas situāciju pārvaldības aģentūras operāciju vadītājs Usmans Kačalla.

Seriāla fani masveidā brauc uz Černobiļu © DIENA(7)

Mēneša laikā vieta, kur pirms 33 gadiem notika cilvēces vēsturē postošākā kodolkatastrofa, ir kļuvusi par vienu no "karstākajiem" tūristu galamērķiem pasaulē. Pēc tam kad maija sākumā amerikāņu televīzijas kanāls HBO sāka demonstrēt piecu sēriju drāmu Černobiļa, uz katastrofas zonu ap simt kilometru no Ukrainas galvaspilsētas Kijevas sāka plūst ziņkārīgo straumes no tuvākām un tālākām valstīm. Internetā aktivizējusies tirdzniecība ar priekšmetiem, kas saistīti ar Černobiļas atomelektrostaciju.

Protestētāji Honkongā piekrīt atbrīvot autoceļu pie parlamenta ēkas(1)

Honkongā demonstranti pirmdienas rītā izbeiguši nozīmīga autoceļa pie parlamenta ēkas blokādi, atļaujot atsākt satiksmes plūsmu. Policija visu rītu aicināja vairākus simtus demonstrantu atbrīvot ierasti noslogoto autoceļu. Pēc sarunām grupa piekrita miermīlīgi atkāpties. Lielākā daļa demonstrantu protesta akciju turpina netālu esošajā parkā.

Argentīna un Urugvaja pilnībā palikusi bez elektrības(4)

Argentīna un Urugvaja svētdien palikušas bez elektroapgādes, paziņojusi Argentīnas enerģētikas kompānija Edesur. Kompānija vietnē Twitter pavēstīja, ka elektroenerģijas sistēmas starpsavienojumu bojājumu dēļ abas valstis palikušas bez elektroapgādes.

Eiropols: Grupējumā Islāma valsts arvien lielāku lomu atvēl sievietēm(3)

Sievietes spēlē arvien lielāku lomu džihādistu grupējumā Islāma valsts - gan karadarbībā frontes līnijās, gan teroristiskās aktivitātēs rietumvalstīs, piektdien paziņoja Eiropas Savienības (ES) policijas aģentūra Eiropols, brīdinot, ka tas var atstāt ilgtermiņa ietekmi arī uz citiem džihādistu grupējumiem.

ANO: Dienvidsudānā bads valda nekad nebijušos apmēros(4)

Dienvidsudānā smagam badam pakļauts rekordliels cilvēku skaits jeb nepilni septiņi miljoni valsts iedzīvotāju, piektdien brīdināja Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) aģentūras. Bads Dienvidsudānā pastiprinās, lai gan pērn spēkā stājās pamiers, kas izbeidza kaujas vairāk nekā piecus gadus ilgušajā pilsoņu karā.

Erdogans cer atrisināt strīdu ar amerikāņiem © DIENA(6)

Turcija cer nogludināt nopietnās domstarpības ar ASV, kuras varētu sodīt Ankaru par lēmumu no Krievijas iegādāties tās modernāko pretgaisa aizsardzības sistēmu. Turcija ir NATO dalībvalsts, tāpēc citi alianses locekļi nav priecīgi par tās darījumu ar Krieviju. Vašingtona ir devusi Turcijai laiku līdz nākamā mēneša beigām, lai lauztu bruņojuma iegādes līgumu ar Krieviju, taču diez vai tas notiks.

Pētījums: Karstuma viļņi būs arvien biežāka parādība(18)

Pasaulē veidojas jauns klimata režīms, kuru raksturos līdz šim nepieredzēti karstuma viļņi, secināts šonedēļ žurnālā Earth’s Future publicētajā pētījumā. Pagājušajā vasarā ziemeļu puslodi vienlaicīgi piemeklēja vairāki karstuma viļņi, kuru dēļ dzīvību zaudēja simtiem cilvēku un tūkstošiem tika hospitalizēti. Karstuma dēļ biežāk uzliesmoja arī savvaļas ugunsgrēki. Pētījumā secināts, ka šī karstuma viļņu epidēmija nebūtu sākusies bez cilvēku izraisītām klimata izmaiņām.

Abortu jautājums: Izvēles ierobežošana komplektā ar risku © DIENA(3)

Pirms dažām nedēļām ASV Alabamas štata Senāts pieņēmis stingrākos ierobežojumus abortiem Savienotajās Valstīs, aizliedzot jebkādu grūtniecības pārtraukšanu, tai skaitā, izvarošanas un incesta gadījumā. Izņēmums pieļaujams tikai tad, ja grūtniecība apdraud mātes dzīvību. Tāpat likumprojekts paredz ārstiem, kas nelikumīgi veiktu šo procedūru, piešķirt mūža ieslodzījumu. Jau tagad ārzemju mediji uzskata, ka abortu aizliegumu jautājums ir kļuvis par vienu no 2020. gada ASV prezidenta vēlēšanu centrālajiem tematiem. Tomēr no pasaules pieredzes secināms, ka nereti aborta aizliegšana abortu veikšanu nevis izskauž, bet gan mudina sievietes tos veikt nelegāli, tādējādi padarot procedūru nedrošāku. Dažādas aplēses un atsevišķi pētījumi liecina, ka, piemēram, Polijā, kur ir visstriktākie abortu ierobežojumi Eiropas Savienībā, no 100 000 līdz pat 150 000 abortu gadā tiek izdarīti nelegāli vai ārvalstīs.

Protestētāju pūļi bloķē Honkongas centru(1)

Honkongā desmitiem tūkstoši protestētāju, kuri iestājas pret likumprojektu par aizdomās turētu personu izdošanu Ķīnai, trešdien paralizējuši pilsētas centru, bloķējot galvenās ielas un parlamentu, bet vēlāk izcēlušās policijas un demonstrantu sadursmes.

Meksikai mēnesis laika migrācijas mazināšanai © DIENA(2)

Meksika pēdējā brīdī izvairījās no tā, ka pilnīgi viss tās eksports uz ASV tiek aplikts ar ievedmuitu, taču draudi nav pilnībā novērsti. Meksikas valdībai tuvākajā laikā būs jāapliecina, ka tā spēj samazināt migrāciju no Centrālamerikas uz ASV, kas pēdējā gada laikā ir pieaugusi. ASV prezidents Donalds Tramps uzskata, ka uz valsts dienvidu robežas ir krīze, tāpēc viņš tur februārī izsludināja ārkārtas stāvokli. Viņš nav atteicies no plāna par robežsienas būvniecību.