«Ja pārtikas produkts iziet garu rūpnieciskās apstrādes un transportēšanas procesu, tas zaudē vērtīgās uzturvielas, piemēram, vitamīnus. Šādi produkti ir, piemēram, čipsi, kā arī daudzi citi. Tos ieteicams uzturā lietot tikai svētku reizēs vai īpašos gadījumos,» norādīts Veselības ministrijas sagatavotajā informācijā. Veselīgs pārtikas produkts savukārt ir tāds produkts, kas satur maz cukura, sāls, tauku un piesātināto tauku, kā arī nesatur pārtikas piedevas (E vielas).
Veselīgs pārtikas produkts ir svaigs (pēc iespējas mazāk rūpnieciski apstrādāts) un vietējās izcelsmes (pēc iespējas mazāk transportēts). Tādi produkti ir, piemēram, svaigi dārzeņi un augļi, pākšaugi, graudaugu produkti (putraimi, nesaldinātas pārslas), piens ar samazinātu tauku saturu (zem 2%) un tā produkti, liesa gaļa, zivis, olas, sēnes. Šos produktus ieteicams lietot uzturā katru dienu.
Veselības ministrija aicina atcerēties divus uztura plānošanas zelta likumus: mērenību kāda konkrēta produkta patēriņā un saprātīgu attieksmi uztura plānošanā. Protams, neviens pārtikas produkts nesatur visas organismam nepieciešamās uzturvielas, tādēļ nepieciešama dažādība. Un otrādi - jebkura pārtikas produkta (pat visveselīgākā!) pārmērīga lietošana ir nevēlama.