Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Otrdiena, 14. janvāris
Roberta, Roberts, Raitis, Raits

Dzīve pansionātā - gluži kā sanatorijā

Sen pagājis laiks, kad veco ļaužu pansionātus dēvēja par nabagmāju. Mūsdienās tie ir labiekārtoti sociālās aprūpes nami, kur piedāvā ne tikai sociālo un medicīnisko aprūpi, bet dažviet pat ekskluzīvas iespējas. Viesojoties Latvijā pirmajā privātajā pansionātā, Diena te sastapa ar dzīvi apmierinātus kungus un dāmas.

«Kad apstākļi spieda domāt par pārcelšanos uz pansionātu, meitai teicu, ka esmu pelnījusi pašu labāko. Un viņa to arī atrada,» par senioru namu, kas pirms četriem gadiem izveidots viesnīcā Brīze Salacgrīvā, saka Velta Mangale. «Savā darba mūžā nekad neesmu bijusi sanatorijā, bet tagad jūtos kā tur nonākusi,» piebilst Ainas kundze. Viņa, nevēloties vecumdienas pavadīt Rīgā, atgriezusies dzimtajā pilsētā, kur tikusi pie laba vienvietīga numuriņa.

Senioru nams

Brīzes saimniece Māra Maksimova stāsta, ka senioru namā izveidotas 38 vietas: «Ir cilvēki, kuri pie mums dzīvo tikai ziemā, citi tikai vasarā. Daži padzīvo sezonu un beigās paliek pavisam. Kad uzsākām darboties šajā jomā, bija jālauž sabiedrības un potenciālo klientu negatīvie priekšstati par padomju laiku pansionātiem,» stāsta Māra un piebilst, ka atšķirībā no Brīzes, kur radīta sirsnīga mājas atmosfēra, pansionātos, kur klientu vairāk un štati lielāki, attieksme pret cilvēkiem esot krietni formālāka. Tagad šim senioru namam, kas oficiāli reģistrēts kā sociālo pakalpojumu sniedzējs, klientu netrūkst - brīvas tikai pāris vietas. Brīze gan neparasta ar to, ka šajā namā joprojām mēģina savienot aprūpes pakalpojumu sniegšanu ar tūristu izmitināšanu, kas ir uzņēmuma pamatnodarbošanās un tikai straujš tūristu pieplūduma kritums saimniekiem lika domāt par darbības virziena maiņu. Māra piebilst, ka tagad tiek domāts par biznesa sakārtošanu tā, lai viens otram netraucētu.

Nelegālie veido pelēko zonu

Saskaņā ar Labklājības ministrijas datiem Latvijā šīgada sākumā ilgstošas sociālās aprūpes un rehabilitācijas pakalpojumus pensijas vecuma cilvēkiem sniedza septiņas privātpersonu dibinātas iestādes. Tās izveidotas pēdējos gados. Juris Maksimovs no Brīzes gan domā, ka privāto pansiju ir vairāk, īpaši Rīgā, tikai tās darbojas bez reģistrācijas, veidojot negodīgu konkurenci. Uz pelēko zonu šajā darbības jomā norāda arī Latvijas pašvaldību sociālo aprūpes institūciju apvienības priekšsēdētājs, ilggadējs Madlienas pansionāta direktors Alvils Šteinbergs.

«Nelegālo pansionātu rašanos veicinājusi krīze tūrisma biznesā un mazo slimnīcu, skolu slēgšana, kur telpas pielāgotas vai darbība pārprofilēta veco ļaužu aprūpei. Nereģistrētās iestādes, tajā skaitā arī pašvaldību veidotas, savus pakalpojumus var piedāvāt par zemākām cenām, taču nenodrošina tos pakalpojumus un tādā kvalitātē, kādus nosaka likumdošana,» stāsta Šteinbergs. Viņa pieredze liecina, ka, mēģinot ietaupīt latu, beigās jāizdod desmit, jo šādās iestādēs visbiežāk klientiem nodrošina tikai jumtu virs galvas un ēdināšanu, bet higiēnas preces, medikamenti un citas lietas jāpērk pašiem.

«Mums bija gadījums, kad klientu ievietoja privātā aprūpes iestādē, bet pēc tam vīlušies atveda atpakaļ,» stāsta Šteinbergs.

Rindu vairs nav

Uzturēšanās maksa pansionātā vienam cilvēkam dienā ir no astoņiem līdz 10 latiem. «Oficiāli strādājot, «palīst» zem astoņiem latiem nav iespējams,» piebilst Šteinbergs. Brīzes saimnieki atklāj, ka uzturēšanās maksa pie viņiem ir vidēji 240 latu mēnesī.

Lai segtu šo maksu, klients maksā 90% no savas pensijas, ikdienas tēriņiem atstājot tikai 10%. Ja ar to nepietiek, kā tas lielākajā daļā gadījumu arī ir, trūkstošo piemaksā tas, kurš cilvēku pansionātā ievietojis - tuvinieki vai pašvaldība. Māra Maksimova lepojas, ka par šo naudu savām dāmām spēj piedāvāt pat manikīru un frizieri, nama iemītnieki var izmantot arī pirti, džakuzi un zemūdens masāžas vannu.

Pēdējos gados valstī notiekošais ietekmējis arī rindas pansionātos. Piemēram, Rīgā 2008. gadā uz vietu pansionātā bija jāgaida līdz pat 2,5 gadiem, taču šobrīd pieprasījums pēc šī pakalpojuma esot sarucis. Kā iemesls tiek minēta ekonomiskās situācijas pasliktināšanās un iedzīvotāju maksātspējas samazināšanās. Alvils Šteinbergs kā vēl vienu iemeslu tam min arī šo mazo pansionātu, pansiju un aprūpes namu izveidi, kas, viņaprāt, Latvijā rada nevienlīdzīgu konkurenci šo pakalpojumu jomā. Arī viņa vadītajā pansionātā Madlienā šobrīd ir divas brīvas vietas, kaut pirms dažiem gadiem rindā uz vietu gaidīja ap 40 cilvēku.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Zināšanai

Dati liecina, ka 2011. gada 1. janvārī ilgstošās sociālās aprūpes pakalpojumus sniedza 78 institūcijas, tajā skaitā septiņas privātpersonu dibinātas. Pērn pakalpojumus tajās saņēma 4411 personu.
No šī gada marta pansijām jāievēro tās pašas prasības, kādas ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijām.
Visās institūcijās iemītniekiem jānodrošina guļamistaba, dzīvojamā istaba, higiēnas telpa u. c., pilna aprūpe un sociālā rehabilitācija, vismaz trīsreizēja ēdināšana un citas pamatvajadzības.
Nodrošināt ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijas pakalpojumu saņemšanu pensijas vecuma personām un invalīdiem ar fiziska rakstura traucējumiem ir pašvaldības pienākums.
Avots: Labklājības ministrija

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?