Patlaban tirgū aktīvi darbojas pieci uzņēmumi - a/s Latvenergo, SIA Enefit, SIA Enerģijas avots, SIA BCG Riga un SIA Inter Rao Latvia -, bet publiski manāma aktīva divu tirgus dalībnieku - Latvenergo un Enefit - cīņa par klientiem, kas saasinājusies, tuvojoties 10. oktobrim, datumam, līdz kuram ikvienam uzņēmumam jāveic elektroenerģijas piegādātāja izvēle.
Diena jau rakstīja, ka no šī gada 1. novembra visām juridiskajām personām elektroenerģija būs jāpērk tirgū. Elektroenerģiju par fiksētu tarifu varēs iegādāties tikai lietotāji, kas elektroenerģiju patērē mājsaimniecības vajadzībām.
Elektroenerģijas tirgus liberalizācija ir izdevīga uzņēmumam, jo «konkurence veicinājusi piegādātāju cīņu par klientiem, kas atspoguļojas cenu piedāvājumos. Konkurētspējīgām cenām līdzi nāk paaugstināts serviss un pavisam citāda piegādātāju attieksme: tiek skaidrots, kā veidojas cena, kādi faktori to ietekmē, kad labāk slēgt līgumus un uz kādu periodu slēgt», uzskata uzņēmuma Spilva finanšu direktors Toms Didrihsons.
Tirgus atvēršana ir pozitīvi vērtējama, jo Latvenergo jānostiprina sava pozīcija un jāmotivē klienti būt lojāliem, bet citiem elektrības tirgotājiem savukārt «patērētājs jāiekārdina ar uzlabojumiem, lai būtu motivācija elektroenerģijas piegādātāju nomainīt», atzīst arī apģērbu ražotāja un tirgotāja Baltika Group vadītāja Maruta Ērgle.
Iespēja izvēlēties elektroenerģijas piegādātāju nenoliedzami ļauj ietaupīt līdzekļus, secinājis arī Maxima pārstāvis Ivars Andiņš.
Uzņēmumu pārstāvji gan norāda, ka elektroenerģijas tirgū būtu vēlama vēl lielāka konkurence. Ieguvums no tirgus atvēršanas nav liels, ja «tirgū nav daudz spēlētāju», uzsver Swedbank pārstāve Kristīne Jakubovska un piebilst, ka pieredze rāda - jo lielāka konkurence, jo labākas cenas.
Skeptisks pret valsts politiku elektroenerģijas jomā ir a/s Preiļu siers vadītājs Jāzeps Šņepts, kurš apgalvo, ka tirgus atvēršana «neko nedod, jo kopējā tarifā elektroenerģija veido tikai aptuveni 40%. Pārējā daļa ir Latvenergo ar regulatora starpniecību diktētā monopolcena».
Uzņēmumiem pirms lēmuma pieņemšanas par elektroenerģijas piegādātāju vajag iepazīties ar tā cenu politiku un izanalizēt cenu svārstības pēdējā laikā, iesaka enerģētiskas eksperts Juris Ozoliņš.