Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +6 °C
Apmācies
Piektdiena, 27. decembris
Inita, Elmārs, Helmārs

Gadu pēc cunami japāņi nav dz iedējuši brūces

Gadu pēc spēcīgās zemestrīces, kuras radītais cunami faktiski noslaucīja no zemes virsas desmitiem ciematu un pilsētiņu Japānas ziemeļaustrumu piekrastē un izraisīja pēdējās desmitgadēs lielāko kodolavāriju, simtiem tūkstošu cilvēku joprojām dzīvo pagaidu mītnēs neziņā par savu nākotni. Nav piepildījušās neilgi pēc katastrofas izteiktās optimistiskās prognozes, ka japāņi mobilizēsies, lai kopīgiem spēkiem novērstu milzīgo postažu, un tādējādi spēs izkļūt no ilgstošās ekonomiskās un politiskās krīzes.

Kā liela pulvermuca

2011. gada 11. martā aptuveni 130 kilometru no Japānas ziemeļrietumu piekrastes Klusā okeāna dzīlēs notika deviņas magnitūdas stipra zemestrīce, kuras grūdieni bija jūtami arī galvaspilsētā Tokijā, kas atrodas 400 kilometru no pazemes zemestrīces epicentra. Tektonisko plātņu kustība radīja spēku, kas izraisīja milzu viļņus, kas ar lielu ātrumu brāzās valsts piekrastes virzienā.

Sasniedzot sauszemi, daudzstāvu mājas augstuma viļņi aizslaucīja visu, kas patrāpījās ceļā, - mājas, lielceļus un tiltus. Automašīnas kā pludiņi viļņojās satrakotajos ūdeņos. Krastā tika izmestas lielākas un mazākas jahtas un zvejas kuģi. Pirms atkāpšanās cunami iesniedzās vairākus kilometrus sauszemē, atstādams aiz sevis tonnām gruvešu. Tiek uzskatīts, ka zemestrīcē un cunami gājuši bojā 16 tūkstoši cilvēku, 3300 joprojām oficiāli tiek uzskatīti par bezvēsts pazudušiem.

Cunami spēks bija tik liels, ka tas nodarīja pamatīgus postījumus Fukušimas atomelektrostacijai (AES). Stihijā tika bojāti četri no sešiem AES kodolreaktoriem, trijos sākās kodoldegvielas kušana, un tās rezultātā apkārtējā vidē tika izmests liels daudzums radiācijas. Ap AES 20 kilometru rādiusā tika noteikta slēgtā zona, no kuras evakuēja tūkstošiem cilvēku. Situācijas nopietnība tika salīdzināta ar Černobiļas kodolkatastrofu 1986. gadā.

Mēnešiem ilgi glābēji dzesēja bojātos kodolreaktorus, un decembrī tika paziņots, ka situācija ir stabilizējusies. Tomēr būs nepieciešams aptuveni 30 gadu, lai pilnībā pārtrauktu Fukušimas AES darbību, un šajā laikā stacija joprojām būs kā liela pulvermuca. Vēl viena zemestrīce vai citi ārējie faktori var izraisīt jaunu radioaktīvo noplūdi.

Nesaņem kompensācijas

Desmitiem tūkstošu cilvēku, kuri pēc AES avārijas bija spiesti atstāt savu dzīvesvietu, nevar atgriezties mājās, un viņiem jācīnās par kompensācijām, ko apsolīja Fukušimas elektrostacijas operators TEPCO. Jurists Cutomu Aoki, kurš pārstāv pārvietoto cilvēku intereses, apgalvo, ka viņi laikus nesaņem ikmēneša kompensāciju 120 tūkstošu jenu (aptuveni 744 latu) apmērā. «Viņiem ir nepieciešama nauda, lai dzīvotu. Viņu problēma ir, cik ilgi pietiks naudas ikdienas tēriņiem. TEPCO nav pievērsis nekādu uzmanību viņu bezcerīgajam stāvoklim,» stāsta C. Aoki.

Japānas Sarkanais Krusts pagājušajā nedēļā paziņoja, ka centrālās valdības un pašvaldību nevienprātības dēļ Japāna ir zaudējusi gadu, lai atjaunotu zemestrīces un cunami nopostītos reģionus. «Centrālā valdība ir piedāvājusi dažādus [atjaunošanas] scenārijus, bet tie visi saskārās ar spēcīgu opozīciju no vietējām pašvaldībām un cilvēkiem, kuri tieši cietuši no zemestrīces un cunami,» vēsta organizācija.

Daudz pārmetumu raidīts pērn septembrī ieceltā premjerministra Josihiko Nodas virzienā, jo viņa valdība neesot spējusi definēt skaidru vīziju, kas būtu jādara, lai pēc iespējas ātrāk atjaunotu nopostītos piekrastes rajonus. J. Noda pauž, ka valdība darījusi visu iespējamo, bet problēma esot tajā, ka daudzas pilsētas nespējot izlemt, vai pilnībā atjaunot nopostītās teritorijas vai celt jaunus dzīvojamos rajonus augstākās vietās.

Par vienotības trūkumu liecina arī tas, ka valdības un opozīcijas strīdu dēļ tikai februārī izveidoja ministriju, kas pārraudzīs apjomīgos rekonstrukcijas darbus.

Valdošā neziņa padziļina daudzu izdzīvojušo izolētības izjūtu, kas rada viņiem papildu psiholoģisko slogu, uzskata speciālisti. «Ir svarīgi sniegt cilvēkiem labklājības izjūtu. Kaut gan ir pagājis gads, cilvēki joprojām dziedē emocionālās rētas. Rekonstrukcijas lēnā virzība izdzīvojušajiem rada stresu, jo ir neziņa, cik ilgi viņiem vajadzēs dzīvot šaurajos pagaidu mitekļos,» apgalvo Starptautiskā Sarkanā Krusta speciālists Patriks Fulers.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Japānas zaudējumi

Zemestrīce un cunami nogalināja 15 848 cilvēkus, 3305 tiek uzskatīti par bezvēsts pazudušiem


Cunami sabojāja vai iznīcināja aptuveni 90% no 29 tūkstošiem zvejas kuģu, kas atradās Mijagi, Ivates un Fukušimas prefektūrā. 440 zvejnieku ir miruši vai tiek uzskatīti par pazudušiem


341 411 cilvēku gadu pēc katastrofas dzīvo pagaidu mītnēs


Stihija un tās izraisītā Fukušimas AES avārija nodarījusi zaudējumus 210-300 miljardu dolāru (111,3-159 miljardi latu) apmērā, aprēķinājusi ANO

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?