Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +1 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 13. janvāris
Harijs, Aira, Ārijs, Āris

Kad dzīvnieks cieš sāpes

Cilvēki zina, kas ir sāpes, un spēj sev palīdzēt vai lūgt palīdzību ārstiem. Dzīvnieki tāpat cieš sāpes, bet visbiežāk to neizrāda. Dzīvnieku saimniekiem jābūt vērīgiem un zinošiem, lai neļautu saviem dzīvniekiem ciest. Daudziem veciem dzīvniekiem ir smagas zobu problēmas, kas apgrūtina ne vien ēšanu, bet nemitīgi katru nomoda minūti dzīvnieki cieš smagas zobu sāpes, nekādi to neizrādot.

Parastās ciešanu pazīmes ir - dzīvnieki vairāk guļ, negrib spēlēties, kļūst nīgri. Saimnieki to noraksta uz vecumu. Bet tā nav! Dzīvnieki nemitīgi cieš spēcīgas sāpes. Veterinārārstu praksē ir bieži gadījumi, kad vecam dzīvniekam izrauj slimos zobus un izārstē smaganu iekaisumu, un ģimenes mīlulis atkal sāk uzvesties kā jauns kucēns vai kaķēns - saimnieki nepazīst savu suni - tas atkal grib spēlēties, skriet un komunicēt ar mājiniekiem. Tādi paši veiksmes stāsti ir par veciem dzīvniekiem ar artrītu, artrozi - locītavu un kaulu slimībām, kad katrs solis sagādā sāpes. Tāpēc dzīvnieki vairāk guļ, kaķi cenšas sāpošās vietas laizīt. Vecu dzīvnieku īpašniekiem jābūt īpaši rūpīgiem un vērīgiem, lai nepieļautu dzīvnieku ciešanas. Par jebkurām izmaiņām dzīvnieka uzvedībā ir jākonsultējas ar veterinārārstu!

Sāpes tiek definētas kā «nepatīkama sensora un emocionāla pieredze, kas saistās ar esošu vai potenciālu audu bojājumu». Sāpes ir ļoti subjektīvas. Gan cilvēkiem, gan dzīvniekiem ir dažādi sāpju sliekšņi un sāpju paciešanas līmenis. Viens suns ar lauztu ķepu ienāk klīnikā, priecīgi vicinot asti, bet cits ar tādu pašu lūzumu neceļas, neēd un ir lielā diskomfortā.

Veterinārārstu vidū nav vienota viedokļa par sāpju kontroli dzīvniekiem. Pēdējos gados tam tiek pievērsta arvien lielāka uzmanība, un vairums veterinārārstu uzskata, ka sāpju mazināšanai ir būtiska loma atveseļošanās procesā. Veterinārārsti apmāca saimniekus atpazīt sāpes un paši biežāk nozīmē pretsāpju līdzekļus dzīvniekiem. Mūsdienās tikai retais veterinārārsts operāciju laikā un pēcoperācijas periodā nelieto zāles pret sāpēm. Bieži narkozes līdzekļiem piemīt pretsāpju īpašības, bet gadījumos, kad tā nav, tiek lietoti pretsāpju līdzekļi. Parasti izrakstot dzīvnieku no klīnikas pēc operācijas, līdzi tiek doti pretsāpju līdzekļi. Tikai tik sīkām operācijām kā kārpu likvidēšana vai dažu šuvju uzlikšana uz mazas brūcītes netiek ieteikti pretsāpju līdzekļi lietošanai mājās. Ja veterinārārsts pēc dzīvnieka operācijas neparaksta pretsāpju līdzekļus, pajautājiet, vai to tomēr nevajadzētu darīt.

Veterinārārstu rīcība ir samērā plašs arsenāls cīņai ar dzīvnieku sāpēm. Galvenās grupas ir nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (piemēram, meloksikams, karprofēns, fluniksīns, ketoprofēns), opoīdi (retāk lietoti, jo ietilpst narkotisko līdzekļu grupā), steroīdie pretiekaisuma līdzekļi, dažādu augu aktīvās vielas un dabas līdzekļi, kas ietilpst papildbarību grupā.

Atkarībā no iemesla un dzīvnieka veselības stāvokļa pretsāpju līdzekļa veidu nosaka veterinārārsts. Pēcoperācijas periodā un akūtu sāpju gadījumā tiek lietotas, bet hronisku locītavu sāpju gadījumā parasti tiek ieteiktas papildbarības, kas palīdz atjaunoties bojātajiem audiem (sastāvā ir glikozamīns, hondroitīns, MSM un citas locītavu darbībai nepieciešamas vielas). Svarīgi neeksperimentēt pašiem, jo bieži zāles, kas vienā gadījumā palīdz, otrā ir kaitīgas. Piemēram, cilvēkiem bieži lietotais aspirīns suņiem jālieto ļoti uzmanīgi un tikai veterinārārsta ieteiktās devās. Acetaminofēnu (Tylenol), ko bieži lieto cilvēkiem temperatūras un sāpju mazināšanai saaukstēšanās gadījumā, nekad NEDRĪKST dot kaķiem un suņiem, jo tas izsauc bīstamu nieru mazspēju. Tāpat arī ļoti rūpīgi jāievēro veterinārārsta noteiktās devas un zāļu lietošanas ilgums - ir vairāki līdzekļi, kas, ilgstoši lietoti, var radīt bīstamas blaknes - kuņģa čūlas un iekaisumus. Lietojot pretsāpju zāles dzīvniekiem, jāvēro, vai neparādās kāda no iespējamajām blaknēm - vemšana, caureja, pastiprināta dzeršana, urinēšana, izmaiņas ādā. Jebkuras aizdomas par reakciju uz zālēm jāpaziņo veterinārārstam.

Suņu un kaķu sāpes ir uz saimnieku un veterinārārstu sirdsapziņas - mums kopā jārūpējas par savu mīluļu labsajūtu!

*Veterinārārste, Universitātes Vetfonds

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības trīs rakstura iezīmes

Vientulība kļuvusi par civilizētās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, tomēr daļai cilvēku ir lielāks risks nodzīvot dzīvi vienatnē nekā citiem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?