Jānoķer Ķīna
Krievijas mediju rīcībā šonedēļ nonācis Krievijas valdības starptautiskās sadarbības aģentūras Rossotrudņičestvo paspārnē tapušais projekts ar garu nosaukumu - Krievijas Federācijas valdības pasākumu plāns darbībai starptautiskās humanitārās sadarbības un attīstības jomā, izmantojot Krievijas zinātnes un kultūras centrus ārzemēs 2013.-2015. gadā.
Izdevums Kommersant vēstī, ka dokumentā ir aprakstīts, kā Maskava praktiski izmantos «maigo varu», kas pirmo reizi publiski tika pieminēta pērnā gada sākumā tolaik vēl prezidenta amata kandidāta Vladimira Putina rakstā par ārpolitiku. Gada nogalē apstiprinātajā Krievijas jaunajā ārpolitikas koncepcijā iekļauts arī «maigās varas» skaidrojums.
«Maigā vara ir komplekss ārpolitisko uzdevumu risināšanas instruments ar uzsvaru uz pilsoniskās sabiedrības iespēju izmantošanu, vienlaikus lietojot informācijas un komunikāciju, humanitārās un citas alternatīvās metodes, ko neizmanto klasiskajā diplomātijā,» rakstīts koncepcijā.
Krievijas tēla uzlabošanas un ietekmes pavairošanas plānam ir trīs pamatuzdevumi. Pirmais paredz ārvalstīs izveidot jaunus krievu kultūras un zinātnes centrus. Pašlaik to skaits ir 59, bet Krievijai esot uz ko tiekties, jo Ķīnai visā pasaulē ir gandrīz 900 šādu centru, raksta Kommersant. Plāns paredz, ka centru skaita palielināšana notiks «saskaņā ar Krievijas Federācijas ģeopolitiskajām interesēm».
Ņemot vērā, ka Maskavas jaunajā ārpolitikas koncepcijā kā galvenā prioritāte minēta «postpadomju telpas integrācija», gaidāms, ka liela daļa jauno centru tiks izvietoti bijušajās padomju zemēs, arī Baltijas valstīs.
Efektu jutīs pēc gadiem
Otrais uzdevums ir krievu valodas izplatīšana ārvalstīs. Dokumentā esot teikts, ka ir jāsagatavo prezidenta rīkojums «Par sabiedriski valstiska fonda krievvalodīgo masu mediju atbalstam ārzemēs izveidi». Krievu kultūras un zinātnes centros ārzemnieki varētu pārbaudīt savas krievu valodas zināšanas, bet Neatkarīgo Valstu Sadraudzības valstīs piedāvātu krievu valodas kursus cilvēkiem, kuri pošas darba meklējumos uz Krieviju.
Trešā pamatuzdevuma mērķis būšot aktivizēt darbu ar tautiešiem pasaulē un ārvalstu jauniešiem. Šis plāna punkts paredz 2017. gadā Krievijā rīkot Starptautisko jaunatnes un studentu festivālu. Padomju Savienībā analogi pasākumi notika 1957. un 1985. gadā.
Eksperti uzskata, ka «maigās varas» izmantošanas efektu varēšot sajust tikai pēc daudziem gadiem, bet Krievijas tēlu pasaulē varot ietekmēt daudzi faktori, visupirms - notikumi pašā Krievijā. To pērn lieliski parādīja meiteņu grupas Pussy Riot skaļā tiesas prāva, kas ārvalstīs, un jo sevišķi rietumvalstīs, nostiprināja pārliecību, ka V. Putina pārvaldītais režīms nav demokrātisks un ir gatavs vērsties pret ikvienu, kurš to skaļi kritizē.
Krievijas tēlam par labu nenāca arī Kremļa atbilde uz plašajiem pret V. Putinu vērstajiem protestiem, pēc kuriem Valsts dome pieņēma likumu, kas ierobežo pulcēšanās brīvību.