«Tagad ir švakāk, bet dzīvot var,» secina Īrijas latviešu portāla Baltic-Ireland galvenā redaktore Laima Ozola. Īrijas nākamā gada budžeta projekts paredz izdevumu samazināšanu par četriem miljardiem eiro (2,8 miljardi latu), tādēļ nāksies samazināt valsts darbinieku algas un sociālos pabalstus. Tiesa gan, samazinājums ir diezgan neliels. Piemēram, bērnu pabalsts tiek samazināts par 16 eiro (11 latu) mēnesī un turpmāk būs no 150 līdz 187 eiro (105-132 lati) mēnesī. Neliels samazinājums skāris arī bezdarbnieka pabalstu.
«Ja godīgi, nav iemesla satraukumam. Valdība ar vienu roku atņem, bet ar otru iedod,» stāsta 36 gadus vecais Artūrs Giriks, kurš Īrijā dzīvo kopā ar sievu un diviem bērniem. Viņš jau aptuveni gadu saņem bezdarbnieka pabalstu. Nedēļā viņam sanāk nedaudz mazāk par 400 eiro (281 lats), turklāt iespējams saņemt arī palīdzību mājokļa īres samaksai.
L.Ozola vēsta, ka īres pabalsti vismaz līdz aprīlim atstāti spēkā (galvaspilsētā Dublinā tas var sasniegt līdz pat 1000 eiro mēnesī). Daudziem nemaz nav izdevīgi strādāt par algu līdz 450 eiro (316 latu) nedēļā, jo pabalsts sanāk lielāks. A.Giriks stāsta, ka Īrijā ir ļoti labas bezdarbnieku mācību iespējas. Viņš nolēmis izmantot šo laiku, lai apgūtu jaunas iemaņas un mainītu profesiju.
L.Ozola informē, ka privātais sektors jau sen samazinājis algas, bet tagad pienākusi arī valsts darbinieku kārta. Mazākās algas (zem 2500 eiro mēnesī) samazinās par 5%, citiem samazinājums būs lielāks, piemēram, Īrijas premjers zaudēs 20% algas. «Tiem, kas ir augšā, jārāda piemērs,» uzsver finanšu ministrs Braiens Lenihens. Pēc viņa domām, dziļākā krīze jau ir aiz muguras. Īrijas iekšzemes kopprodukts sarucis par 7,5%, bezdarba līmenis sasniedzis 12,5%. Lai arī ir krīze, pensijas netiek samazinātas. Nākamgad būs lielāki degvielas nodokļi, bet PVN nedaudz samazināsies - līdz 21%. Īriem būs lielākas iespējas slīcināt bēdas alū, jo plānots samazināt alkohola nodokļus.
Bez darba palikušie latvieši pagaidām negrasās atgriezties Latvijā, kur stāvoklis ir vēl smagāks. A.Giriks stāsta, ka agrāk, kad Latvijā bija celtniecības bums, daži paziņas atgriezušies, bet tagad visi ir atpakaļ Īrijā. L.Ozola vēsta, ka Īrijas latvieši vairāk skatās uz Austrālijas vai Amerikas pusi, nevis uz Latviju. «Tagad atgriezties Latvijā būtu tas pats, kas izdarīt pašnāvību, it sevišķi, ja tev ir ģimene,» spriež A.Giriks.