Sena vēlme
Jauno e-pakalpojumu ieviesusi Valsts reģionālās attīstības aģentūra (VRAA) sadarbībā ar trim minētajām universitātēm un dod iespēju pieteikties uz jebkuru no šo universitāšu piedāvātajām pamatstudiju programmām. Pieteikšanās klātienē sāksies 19. jūlijā, bet elektroniski tā sākta jau pirmdien un pirmajā dienā interesi izrādījuši vairāk nekā 1200 lietotāji, tiesa, lielākā daļa no viņiem pilnīgi noformējuši pieteikumu vēl nav. Priekšrocība ir vienota pieteikšanās maksa - Ls 20 neatkarīgi no universitāšu un izvēlēto studiju programmu skaita, un norādīt var līdz 20 studiju programmām. Pieteikumu varēs aizpildīt pats reflektants vai cita persona, tomēr pēc pieteikuma iesniegšanas elektroniski no 19. līdz 27. jūlijam jebkurā no augstskolu uzņemšanas punktiem klātienē jāuzrāda nepieciešamie dokumenti un jāapstiprina pieteikums. Konkursa rezultātus izziņos e-pastā un īsziņās, pastāstīja VRAA Starptautisko projektu un komunikācijas nodaļas vadītāja Līga Baltiņa.
«Būtiskākais, ka šādā veidā ir daudz skaidrāka aina, kuri reflektanti kurās programmās vēlas studēt. Ja jaunietis piesakās vairākās augstskolās, var rasties situācija, ka saraksti uz programmām ir gari, bet studenti izklīst pa citām augstskolām. Te ir vienota datu bāze,» stāsta RTU mācību prorektors Uldis Sukovskis. Tomēr rindu garumu šis pakalpojums diez vai ietekmēšot, turklāt jau pērn RTU studētgribētāju rinda bijusi tikai pirmajā dokumentu pieņemšanas dienā.
Vēl jāpilnveido
Tā kā tas ir pilotprojekts, citām augstskolām tajā iesaistīties netika piedāvāts. Jaunajai sistēmai ir arī nepilnības, atzīst Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Uzņemšanas komisijas vadītāja Indra Treija: «RSU maksa par dokumentu iesniegšanu ir Ls 12, vienotajā sistēmā - Ls 20. Ja students nāk uz vienu konkrētu programmu, nevis izmēģina laimi daudzās, izdevīgāk ir maksāt uz vietas.» Elektroniskā pieteikšanās atvieglojot darbu uzņemšanas komisijai, taču var gadīties, ka students visu aizpilda un samaksā, bet vēlāk, aplūkojot dokumentu oriģinālus, atklājas nepietiekams vērtējums kādā mācību priekšmetā vai nav kārtots centralizētais eksāmens, un tad dokumentus nepieņem, bet pārskaitītā nauda aiziet zudumā. Vidzemes Augstskolā (ViA) elektroniski var pieteikties studenti no ārvalstīm, uz kuriem neattiecas prasība uzrādīt dokumentu oriģinālus un parakstīties par to uzrādīšanu, pastāstīja ViA akadēmiskais prorektors Aigars Andersons. Ja informācija par reflektanta izglītību un pases dati būtu atrodami datu bāzēs, sistēma darbotos efektīvāk. Augstskolu pārstāvji atzīst, ka Latvija atpaliek no Igaunijas un Lietuvas, kur līdzīgas sistēmas strādā jau sen un efektīvi.