Raitu aizveda uz Stradiņiem_._ «Tur mani pēc 45 vai 50 minūtēm pieņēma. Es vēl skatījos pulkstenī, jo man bija ļoti lielas sāpes. Man noteica diagnozi un veica atsāpināšanu - ielaida divas sistēmas,» atceras Raits. Kad pirms pusnakts pacientam sāpes rimušās, ārste paziņojusi, ka slimnīca jāpamet, jo uroloģijas nodaļā neesot vietas.
Nekādas citas iespējas slimnīcā Raitam neesot piedāvātas, arī transports ne. «Man pat nebija atbilstošu drēbju, tikai viegla virsjaka līdzi. Krekls bija izmircis slapjš, jo vairākas stundas mocījos sāpēs,» vīrietis atceras. Viņš pasmaida: rēķinu par slimnīcu 9,70 latu gan ārste atgādināja samaksāt. Viņš izsaucis taksometru, par ceļu samaksājis ap 20 latu. Slimnīcā viņš dzirdējis, ka arī kāda vecāka kundze ļoti iebildusi, kad naktī viņai slimnīcā parādīja durvis. Par aprūpi Stradiņos gan Raitam tikai labi vārdi sakāmi, mediķi bijuši profesionāli. Tiesa, pēc divām dienām sāpes atsākušās, viņš nonāca citā slimnīcā, kur pārcieta divas steidzamas operācijas.
Kā norāda Stradiņa slimnīcas Neatliekamās medicīnas centra (NMC) vadītājs Valērijs Ratobiļskis, visticamāk, konkrētā situācija neprasīja akūtu hospitalizāciju, tāpēc pacientam ļauts doties mājup. «Ja situācija tajā brīdī būtu akūta, pacients tiktu hospitalizēts. (..) Nevienu uz ielas neizliek,» pārstāsta slimnīcas pārstāve Ieva Stibe.
Ja pacientu izraksta naktī un nav iespēju nokļūt mājās, slimnīca piedāvājot maksas pakalpojumu - transportu, kas Rīgas robežās izmaksā 9,50 latu, Rīgas rajona robežās - 16,50 latu. «Visticamāk, konkrētajā situācijā radusies savstarpēja nesaprašanās pacientam ar NMC personālu par transporta iespējām,» pieļauj I. Stibe. Atsevišķos gadījumos, ja ir brīvas gultas vietas uzņemšanas nodaļā, pacients varot palikt pa nakti. «Bet šādi gadījumi faktiski nav iespējami, jo neatliekamās palīdzības uzņemšanas noslogotība ir ļoti liela,» saka slimnīcas pārstāve. Pacients varot palikt uzgaidāmajā telpā līdz rītam. Kad būšot uzbūvēts jaunais slimnīcas korpuss, arī slimnīca varēšot piedāvāt pacientiem viesnīcas iespējas.
Tiesa, Rīgas Austrumu slimnīca (Gaiļezers, Linezers, Biķernieki, Onkoloģijas centrs) pacientiem piedāvā viesnīcas pakalpojumus (maksā Ls 9,40 par nakti). Tos piedāvā pēc pirmās palīdzības saņemšanas pacientam, ja nav nepieciešama stacionēšana un nav iespējams naktī nokļūt mājās, stāsta slimnīcas pārstāve Inguna Potetinova. Šā gada astoņos mēnešos šo pakalpojumu ir izmantojis 1661 cilvēks.
Veselības ministrijas (VM) pārstāvis Oskars Šneiders atzīst: jau iepriekš saņemtas sūdzības, ka atsevišķās slimnīcās nav iespējas pacientam pārnakšņot, ja stāvoklis neprasa neatliekamu ārstēšanu. Lai arī pacientu viesnīcas nav obligāta prasība slimnīcām, VM aicinājusi Slimnīcu biedrību nākt klajā ar priekšlikumiem. Biedrības vadītājs Jevgeņijs Kalējs saka: lai ierīkotu šādas viesnīcas, slimnīcām nepieciešami papildu izdevumi, tāpēc visur tādu nav.