Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +6 °C
Viegls lietus
Ceturtdiena, 26. decembris
Megija, Dainuvīte, Gija

Pieaug emocionālā vardarbība

Emocionālā vardarbība skolās pieaug - atzīst Dienas uzrunātie eksperti, taču labā ziņa ir tā, ka fiziskā vardarbība gājusi mazumā. Speciālisti norāda, ka emocionālā vardarbība jeb mobings (no angļu val. - nomākt, uzbrukt) izglītības iestādēs ir ļoti izplatīta parādība un tās praksē ir daudz vairāk nekā par šiem gadījumiem zināms vecākiem, skolotājiem vai kādai citai bērnu uzticības personai.

Zvanot pa uzticības tālruni, bērni un jaunieši visbiežāk sūdzas, ka skolā ar viņiem neviens negrib draudzēties, klasesbiedri ignorē, apsaukā un grūsta, stāsta Ģimeņu ar bērniem atbalsta departamenta direktore Amanda Gruze.

Problēmu uz āru nerāda

Pasaules kārtībā kopumā vardarbība vienmēr ir pastāvējusi, vēsturē tā ir normāla parādība, kas pauž cīņu par eksistenci, stāsta organizācijas Dardedze (tās mērķis ir pasargāt bērnus no vardarbības) konsultatīvā centra vadītāja Laila Balode.

Līdzīgi notiek starp bērniem klasē. Tie nāk no dažādām ģimenēm un ar dažādām vērtībām, un sākas cīņa. Vardarbības problēma skolā ir milzīga, bet bērni par vardarbību runā nelabprāt, jo tā saistīta ar kauna sajūtu, stāsta L. Balode. Tāpēc dažkārt, lai situācija atrisinātos, nepieciešams iesaistīt pieaugušos vai arī svarīgi, lai citi klasesbiedri - vardarbības liecinieki - neizrāda vienaldzību.

«Katra skola rūpējas par savu tēlu un cenšas saglabāt labo slavu, nenesot savas problēmas uz āru, mēģina slēpt vai īpaši neizcelt šādus gadījumus,» atklāj L. Balode. Šādi secinājumi radušies pēc pētījuma, kura mērķis bija izzināt vardarbības izplatību mācību iestādēs, kas notika divās «labās» skolās. «Pirmajās tikšanās reizēs skolotāji pilnās mutēs apgalvoja, ka mūsu skolā nekas tāds nenotiek, tomēr, aptaujājot bērnus, izrādījās, ka notiek gan,» stāsta L. Balode.

Bieži vien vieglāk nezināt, kas notiek skolā, jo tad nekas nav jādara, piebilst Sorosa fonda Latvija iniciatīvas Pārmaiņu iespēja skolām vadītāja Aija Tūna. «Skolotāji izvairās uzdod jautājumus, uz kuriem var saņemt neērtas atbildes, jo tad kaut kas būs jādara. Vai arī ir pedagogi, kuri uzskata, ka tas, kas notiek ārpus matemātikas stundas, neattiecas uz mums. Bet attiecas gan, jo bērns nevar matemātiku mācīties, ja nav drošības sajūtas,» pārliecināta A. Tūna.

Arī Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Inga Millere norāda, ka novērojusi ko līdzīgu. «Tomēr, ja raugāmies gadu griezumā, situācija mainās,» viņa saka. «Skolas kļuvušas atvērtākas un labprāt aicina mūs palīgā, jo saprot, ka mūsu [inspekcijas] mērķis nav sodīt, bet meklēt risinājumus un rast cēloņus.»

Vajag vairāk kontroles

Šis pats divu skolu pētījums rāda, ka vardarbība visbiežāk notiek vietās, kur skolotāji ieskatās retāk, piemēram, garderobēs, gaiteņos, tualetēs, ēdamtelpās. «Bērni paši atklāj, ka skolotājiem būtu vairāk jādežurē un jābūt klāt, tad situācija mainītos,» stāsta L. Balode.

Ja skolotāji notiekošo skolā kontrolēs pastiprināti un visiem noteiks skolas uzvedības pienākumus, kurus neievērojot bērni tiktu sodīti pat ar izslēgšanu, un uzsvērs, ka vardarbība - apsaukāšana, grūstīšana - ir pārkāpums, tad vardarbības skolā būs mazāk, saka kāda māmiņa, kuras bērns piedzīvojis vardarbību skolā. Viņa stāsta: «Mans puika klasē sāka kauties, jo viņu esot aizticis kāds cits skolas biedrs. Mans bērns nav jēriņš, tāpēc no sākuma nolēmu to ignorēt, lai bērni paši tiek galā ar savu konfliktu. Bet tad, kad klasē radās grupējums, kas sāka aiztikt arvien biežāk un biežāk, sāku uztraukties. Bērns vairs negribēja iet uz skolu. Aprunājos ar citām māmiņām, izrādījās, ka arī viņu bērni, kuri iepriekš labprāt gāja uz skolu, vairs negrib tur iet. Kamēr es domāju, kā rīkoties, tikmēr rīkojās tā puisīša māte, kurš bija vardarbīgs. Viņa no sava bērna bija sapratusi, ka agresīvs ir mans puika, un šī bērna mamma nāca pie mana puikas un sāka audzināt bez manas ziņas,» stāsta zēna mamma. Viņa ir pārliecināta, ka tā nedrīkst darīt, jo tā arī ir vardarbība. Šādas situācijas jārisina gudrāk, tāpēc notiekošajā tika iesaistīts skolas psihologs un klases audzinātāja, jo pedagogi var detalizētāk izskaidrot, kāpēc konkrētais bērns kolektīvā uzvedās tā vai citādi. Rezultātā šis puisītis nomainīja skolu un klasē atkal atgriezās harmonija.

Māmiņa stāsta, ka no šādām situācijām pasargāts nav neviens. Viņa sapratusi, ka nedrīkst nogaidīt - ja bērns sūdzas, tad jāvēršas pie klases audzinātāja nekavējoties. Ilgstoša emocionāla vardarbība var pārvērsties fiziskā, saka māmiņa. «Tāpat jāatceras, ka viena pagale nedeg. Ja skolotājs aizrāda, ka jūsu bērnam dara pāri, visticamāk, arī jūsu atvase nav bez vainas. Vecākiem jāliek malā individuālās emocijas, kā pasargāt tikai savu bērnu, bet jāziņo, lai psihologs un audzinātāja situāciju skatās kopainā.»

Kā zināt, ka sit

Kā vecākiem zināt, ka viņu atvase skolā piedzīvo vienaudžu vardarbību? Psiholoģe Dace Feldberga stāsta, ka šāds bērns var kļūt slimīgs - bieži pirmdienās no nekā uzceļas temperatūra, upuris vairs negrib iet uz skolu, un var rasties kādi citi somatiski traucējumi. Ja kaut kas tāds novērots, tad vecākiem jāvēršas pie skolotāja vai psihologa ar jautājumu - vai skolā nenotiek kaut kas, par ko vecākiem būtu jāzina.

Labs skolotājs pārmaiņas klasē vienmēr pamanīs, pārliecināti eksperti. Jebkuru vardarbīgu situāciju skolā var mainīt, bet uz lieliem brīnumiem nevajag cerēt, saka psiholoģe, pietiekot, ja situācija skolā kļūst panesama. «Ir puisītis skolā, ar kuru pērn neviens negribēja draudzēties, šogad ar visiem spēlē bumbu. Jā, viņš nekad nebūs līderis - popularitātes augšgalā, bet nu viņam ir draugi.»

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Pirmajā vietā emocionālā vardarbība

2010. gadā uzticības tālrunis 116111 saņēmis 745 bērnu un jauniešu sūdzības par vardarbību skolās:
par emocionālo vardarbību 541 zvans,
par fizisko vardarbību 194 zvani

2011. gada pirmajos sešos mēnešos:
par emocionālo vardarbību - 311 zvanu,
par fizisko vardarbību - 103 zvani

Kur meklēt palīdzību

Uzticības tālrunis 116111

Darbalaiks: darbdienās no plkst. 08.00 līdz plkst. 23.00,
sestdienās no plkst. 08.00 līdz 22.00,
svētdienās no plkst. 10.00 līdz 22.00

Tie bērni, kuri nevar piezvanīt, bet meklē psihologa palīdzību, aicināti izmantot e-konsultāciju: bti.gov.lv mājaslapā ir iespēja nosūtīt savu problēmas aprakstu speciālistam. Bērns atbildi saņems triju dienu laikā pa norādīto e-pastu

Speciālisti aicina nepalikt vienaldzīgiem arī pieaugušajiem un ziņot par vardarbību pret bērniem

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?