Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +2 °C
Apmācies
Otrdiena, 14. janvāris
Roberta, Roberts, Raitis, Raits

Pieprasījums aug, bet izvēle maza

Mācību gads beidzies, un daļa bērnu droši vien jau kravā somas, lai dotos uz kādu vasaras nometni. Izpētot oficiāli reģistrēto nometņu piedāvājumu, var secināt, ka izvēle patiešām ir plaša - vairāk nekā 300 dažādu nometņu. Daļa gan ir slēgtās vai dienas nometnes, tomēr ir arī pietiekami plašs atpūtas un piedzīvojumu nometņu klāsts vismaz nedēļas garumā, kas notiek dažādos Latvijas reģionos, liecinot par to, ka tā nav tikai lielpilsētas bērnu priekšrocība.

Dārgie piedzīvojumi

Manās atmiņās nometne visspilgtāk palikusi ar bungošanas apgūšanu, pēc kā skolā kļuvu par klases bundzinieci ierindas skatēs. Biju pioniere aktīviste un to daļu vasaras brīvlaika, ko nebizoju pa laukiem, pavadīju atbilstošās nometnēs. Tur pirmo reizi satikos ar jauniešiem no ārzemēm, kas tolaik bija kaut kas neredzēts, un ieguvu vēstuļu draudzeni no Polijas, ar kuru diezgan ilgi sarakstījos vāciski. No tiem laikiem joprojām ar dažiem esam labi paziņas, māku batikot, marmorēt, gatavot apsveikumus. Atšķirībā no padomju gadiem, kad lielākā daļa nometņu tiešām bija saistītas ar pionieru aktivitātēm vai teicamnieku salidojumiem, šodien piedāvājumā ir nometnes par visdažādākajām tēmām. Līdzās izglītojošajām, sporta un atpūtas nometnēm sev atbilstošu var atrast Harija Potera, Toma un Džerija, Simpsonu, Krēslas un pat Sūkļa Kvadrātbikša fani.

Lolita Osipova, kas nometnes rīko jau astoņus gadus un nometņu sezonas laikā pārvēršas Mirandā Miksūrā, Rukšpumpas raganības un burvestību skolas direktorē, ir pārliecināta, ka ikviens, kurš vēlas vasarā apmeklēt kādu nometni, patlaban var atrast kaut ko atbilstošu gan savām interesēm, gan maka biezumam. «Mēs sevi esam pozicionējuši kā aizraujošu piedzīvojumu nometņu rīkotājus, un mūsu galvenais kritērijs ir bērnu pieprasījums. Tādām nometnēm rūpīgi jāgatavojas, nepieciešams plašs rekvizītu klāsts, kas nav lēts, tāpēc mūsu nometnes ir salīdzinoši dārgas,» saka Lolita un piebilst, ka līdzīgas nometnes, kas maksātu zem simt latiem, atrast būs grūti. «Mēs balstāmies tikai uz vecāku līdzmaksājumu, un šāda veida nometnēm piesaistīt līdzfinansējumu ir ļoti grūti. Vienkāršāk tas ir mācību un izglītojošajām nometnēm, kas vairāk atbilst vecāku un pašvaldību pieprasījumam un var piesaistīt gan to pašu pašvaldību, gan dažādu organizāciju finansējumu. Pašvaldību, sociālo centru vai bērnu un jauniešu centru rīkotās dienas nometnes vispār iespējams apmeklēt bez maksas,» saka pieredzējusī nometņu rīkotāja.

Vienota datubāze

Nometņu rīkotāji ir gandarīti, ka beidzot informāciju par visām nometnēm var atrast vienuviet. Līdz šim informācija par tām vecākiem bijusi jāsavāc pa drumslām. Par vienotās datubāzes izveidi jāpateicas Valsts izglītības satura centram (VISC), kur reģistrējamas visas Latvijā legāli notiekošās nometnes. Datubāzē var uzzināt, kas ir nometnes rīkotājs un vai tas saņēmis visas valsts likumos noteiktās atļaujas. VISC nometņu koordinatores Intas Kraskevičas pieredze gan liecina, ka ne visas nometnes nonāk šajā reģistrā, lai gan tā tam vajadzētu būt. Piemēram, pērn VISC reģistrā bijusi informācija par nepilnām divsimt nometnēm, bet, kad apkopoti arī Veselības inspekcijas, Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta un citu institūciju, kas izsniedz saskaņojumus par nometnes rīkošanu, dati, izrādās, ka gadā Latvijā rīkotas vismaz 500 nometnes. VISC mājaslapā atrodams arī nometņu vadītāju reģistrs, kurā ir 3747 nometņu vadītāji, no kuriem gan vismaz 1700 personām beidzies nometņu vadītāja apliecības derīguma termiņš. Speciālisti iesaka vecākiem pievērst uzmanību arī šim faktam. Inta Kraskeviča stāsta, ka nereti nometņu rīkotāji, lai apietu valsts likumu prasības, rīkotos pasākumus mēdzot dēvēt par semināriem vai radošajām darbnīcām. Taču, ja to apmeklētāju vidū vairāk nekā puse ir nepilngadīgu bērnu, tās ir nometnes. Tāpat visas likumu prasības attiecas uz dienas nometnēm bez nakšņošanas un ēdināšanas.

Drošība pirmajā vietā

Ar nelegālajām nometnēm saskārusies Bērnu tiesību aizsardzības departamenta direktore Inga Millere: «Aizraujošo piedzīvojumu nometņu dārgās maksas veicina nelegālo nometņu rīkošanu. Apejot visas likumu prasības var samazināt izmaksas un piesaistīt klientus, kuru bērni arī grib uz to foršo nometni, bet nevar atļauties maksāt simt un vairāk latu.» Galvenais vecāku risks, sūtot bērnus uz šādu nometni, ir tas, ka persona, kurai tiek nodoti bērni, neuzņemas par viņiem nekādu juridisko atbildību. Īpaši aktuāls šis jautājums kļūst brīdī, kad notikusi kāda nelaime, gūta kāda trauma. Šādā nometnē netiek kontrolēta pārtikas, vides, veselības un uguns drošība. Netiek ievērotas prasības, ka uz 10 bērniem jābūt vismaz vienam audzinātājam. «Te parasti viens cilvēks gan ēst taisa, gan bērnus pieskata, gan kaut kādas izklaides rīko,» saka Inga Millere, kurai vēl spilgtā atmiņā ir šī gada pavasarī Iecavas novadā notikusī nometne šahistiem. «No vecākiem saņēmām sūdzību, ka bērni tajā ir pilnīgi nepieskatīti. Kad ieradāmies nometnē, sūdzība apstiprinājās, bērni nezināja, kur ir kāds pieaugušais, un, kad atradām nometnes vadītāju, izrādījās, ka viņš ir nopietni slims, un mums vēl nācās saukt ātros, lai šim cilvēkam palīdzētu,» stāsta I. Millere. Tomēr, izvērtējot pagājušajos gados nometnēs pārbaužu laikā pieredzēto, Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekcijas (VBTAI) speciālisti secina, ka pārkāpumi lielākoties saistīti ar dokumentālām nepilnībām, kas tiešā veidā bērnus neapdraud. Sūdzību ir maz, un vēl mazāk gadījumos tās apstiprinās, un tas esot labi, jo liecinot, ka lielākoties nometnēs tomēr viss ir kārtībā. Pagājušajā gadā inspekcija nometnēs veikusi 27 pārbaudes, saņēmusi četras sūdzības, no kurām tikai divas apstiprinājušās, un tās bijušas saistītas ar vienaudžu vardarbību.

Šogad vēl pirms aktīvās nometņu sezonas sākuma VBTAI speciālistu uzmanības lokā nonākusi mācību centra Mirandas M izsludinātā nometne Bada spēles, kas piedāvā improvizētas izdzīvošanas sacensības ar pārgājieniem naktī. VBTAI speciālistu uzskati par drošām izklaidēm bērniem no nometņu rīkotāju viedokļa atšķiras. Lolita Osipova apgalvo, ka tas ir drošs pasākums un bērni noteikti šādus piedzīvojumus uzņems ar sajūsmu. Turpretī Inga Millere domā, ka piedāvājums balansē uz naža asmens, un inspektori jau pieteikušies apmeklēt šo nometni, lai pārliecinātos, ka viss tiešām ir droši. «Bērniem nepietiek tikai ar skaistu nosaukumu, viņiem jāpiedāvā arī atbilstošs saturs, vide. Lai viņiem būtu interesanti, jārada priekšstats, ka bērns tiešām pabijis burvju skolā vai medījis spokus. Ja viņi burvju skolā gatavo dziras un mikstūras, tad tur arī jābūt circeņa nadziņiem, laumu pūkām un tamlīdzīgām dīvainām lietām. Tas gan viss ir pirkts veikalā un drošs lietošanā, tāpat kā viss pārējais, ko piedāvājam,» apgalvo «Miranda Miksūra».

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Ieteikumi vecākiem pirms sūtīt bērnu uz nometni N

Izvēlēties nometni kopā ar bērniem atbilstoši viņu interesēm un vecumam.
Mājaslapā www.nometnes.gov.lv pārliecināties, vai nometne ir oficiāli reģistrēta, vai tā saņēmusi visu atbildīgo dienestu saskaņojumus un vai tās vadītājs ir licencēts.
Iepazīties ar atsauksmēm par izvēlēto nometni, ja tās rīkotāji darbojušies arī agrāk.
Izskaidrot bērnam, kurš uz nometni dodas pirmo reizi, kas tas ir, kāda tur būs kārtība.
Aizvedot bērnu uz nometni, iepazīties ar telpām, kur bērns dzīvos, ar nometnes vidi, darbiniekiem.
Iepazīties ar nometnes iekšējās kārtības noteikumiem, par iespējām sazināties ar bērniem, jo daudzās nometnēs atpūtas laikā mobilie tālruņi tiek nodoti audzinātājiem, saziņai atvēlot noteiktu laiku vakarā.
Noslēgt līgumu ar nometnes rīkotājiem.

Dienas - nodarbības notiek tikai dienā, bez nakšņošanas un, iespējams, arī bez ēdināšanas.
Diennakts - bērni tajā pavada ilgāku laiku.
Slēgtās nometnes - tiek rīkotas noteiktai bērnu grupai.
Atvērtā nometne - pieejama ikvienam.

Valsts izglītības satura centra mājaslapā uz 2011. gada 1. jūniju bija oficiāli reģistrētas 333 nometnes.
Diennakts nometnes vidējais ilgums ir septiņas dienas.
Maksa par diennakts nometni svārstās no 50 līdz 150 latiem.
Dienas nometnes lielākoties ir bez maksas.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?