Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +3 °C
Viegls lietus
Otrdiena, 14. janvāris
Roberta, Roberts, Raitis, Raits

Policijas bataljoni - melnais plankums

Vairāki latviešu policijas bataljoni, kas nacistu uzdevumā piedalījās Rīgas un Varšavas geto apsardzē un partizānu apkarošanas akcijās Baltkrievijā, joprojām ir lielākais melnais plankums saistībā ar Latviešu leģionu. Asās diskusijas pamatu veido divas patiesības. Pirmā: leģions sastāvēja no divām divīzijām, kas cīnījās tikai frontē. Otrā: leģionu dibināja, iekļaujot tajā bataljonu karavīrus, no kuriem daļa pirms tam bija veikuši arī nemilitārus uzdevumus.

Par latviešu policijas bataljonu aizsākumu var uzskatīt Ādolfa Hitlera 1941. gada 17. jūlija rīkojumu atļaut jauniekarotajos austrumu apgabalos veidot policijas spēku nodrošinājumu. Trīs dienas vēlāk sākās 3000 vīru lielas latviešu kārtības dienesta palīgpolicijas formēšana, kas pilnībā bija pakļauta nacistu virsvadībai; drīz pēc tam to nolēma saukt par Schutzmannschaft - kārtības dienestu, kā latvieši sākotnēji tulkoja. No tā arī radās apzīmējums «šucmaņi».

1941. gada septembrī no kārtības dienesta rotām pakāpeniski sāka formēt lielākas militārās vienības - bataljonus. Apjomīgās vervēšanas akcijās vācieši līdz kara beigām saformēja 49 bataljonus: 42 latviešu un septiņus lielākoties Latvijas krievu. Vervēšanā izmantotā propaganda, ka bataljoniem būs iespēja austrumu frontē cīnīties pret boļševismu, izrādījās maldi. Bataljonus izklīdināja pa vāciešu okupēto Austrumeiropu, uzdodot visdažādākos uzdevumus, tostarp apsargāt militārus objektus, dzelzceļa līnijas, geto, masu iznīcināšanas vietas, konvojēt ebrejus. Vēsturnieka Kārļa Kangera vērtējumā latviešu policijas bataljoni bija sava veida ārzemnieku leģions, ko varēja izmantot visām vajadzībām.

Īpašs uzdevums bija bataljonu iesaistīšana partizānu apkarošanas akcijās Baltkrievijā 1942. un 1943. gadā, kurās piedalījās arī latvieši. Pēc vācu vēsturnieku aplēsēm, Baltkrievijā kopumā notika 55 lielas partizānu apkarošanas akcijas. Ir pierādīts, ka SS virsvadībā 12 latviešu policijas bataljoni bija iesaistīti partizānu apkarošanas akcijā Sumpffieber (1942. g. augusts-septembris) un Winterzauber (1943. g. februāris-aprīlis). Pirmās «bilancē» ir 389 partizānu nogalināšana, 1274 par partizāniem aizdomās turēto iedzīvotāju nošaušana, 8350 ebreju noslepkavošana, 1217 personu evakuēšana. Kā norāda Kangeris, latviešu policijas bataljonu loma dokumentos nav skaidri nosakāma.

Dokumentāli ir apstiprināta atsevišķu bataljonu līdzdalība Rīgas geto apsardzē, Salaspils nometnes un Varšavas geto ārējā apsardzē, vienas 22. bataljona rotas līdzdalība ebreju transporta konvojēšanā uz Treblinkas koncentrācijas nometni. Joprojām atklāts ir jautājums par pagājušā gadsimta 60. un 70. gados notikušajām padomju paraugprāvām pret 18. un 21. bataljona dalībniekiem un to ticamību, apsūdzot viņus ebreju iznīcināšanā Sloņimā Baltkrievijā un Šķēdes kāpās pie Liepājas. 21. bataljons ir starp tiem trim, kurus 1943. gada janvārī apvienoja un nosauca par Latviešu SS brīvprātīgo leģionu.

Kopumā no 49 bataljoniem laika gaitā leģionā iekļāva tikai vienpadsmit. Tie nepastāvēja kā atsevišķas vienības - bataljonu vīri iesaistījās abu leģiona divīziju sastāvā, un SS Galvenā pārvalde par leģionu uzskatīja tikai abas divīzijas. Tādējādi, no vienas puses, leģionam nav saistības ar bataljoniem un to darbību pirms 1943. gada janvāra. No otras, nav pētījumu, kas skaidri norādītu, ka neviens no 11 bataljoniem, neviens no tā vīriem iepriekš aprakstītajās noziedzīgajās darbībās nav bijis iesaistījies.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Kādas struktūras bija

SS - Schutzstaffel, elitāra Nacionālsociālistiskās strādnieku partijas paramilitāra struktūra, sākotnēji veidota kā apsardzes dienests, vēlāk autonoma un tieši pakļauta Ādolfam Hitleram. No 1929. gada SS reihsfīrers bija Heinrihs Himlers. No 1933. gada līdz Vācijas kapitulācijai tieši atbildīga par holokaustu un noziegumiem pret civiliedzīvotājiem Otrajā pasaules karā.

Ieroču SS - Waffen SS, dibināta 1939. g., pastāvīga militāra organizācija, kurā iekļautas gan kaujas vienības, gan sardzes un kārtības dienesti. Pakļauta Himleram. No 1941. gada karaspēka daļas pārsvarā veidoja brīvprātīgi vai piespiedu kārtā iesauktie Vācijas okupēto teritoriju iedzīvotāji. Kopumā Ieroču SS dienēja teju miljons karavīru, no tiem ap 57% nebija Vācijas vācieši.

Kārtības dienests (policijas bataljoni) - Schutzmannschaften, Austrumeiropā no vietējiem iedzīvotājiem formētas slēgtās policijas vienības.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?