Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +2 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 13. janvāris
Harijs, Aira, Ārijs, Āris

Profesionālā izglītība - prestižs atspēriena punkts

Dainis ir jelgavnieks. Diena, ienākot vienā no Jelgavas tehnikuma mācību telpām, sastop viņu rasējam. Uzdevums ir uzrasēt krēslu bez atzveltnes. Ņemot vērā, ka viņš mācās pagaidām tikai 1. kursā, praktiskās nodarbības vēl nav sākušās. Tās gaidāmas pēc pāris nedēļām, savukārt prakse kādā uzņēmumā - nākamgad.

Daiņa mērķi ir lieli - doties gan uz augstskolu, gan, iespējams, izveidot savu uzņēmumu. Arī saviem draugiem viņš labprāt stāsta, kur mācās, jo tas neesot nekas slikts. Grūtāk gan bijis pārliecināt vecākus. Sākumā viņi vēlējušies, lai dēls turpina mācības vidusskolā, norādot, ka tas dzīvē pavērs lielākas iespējas, arī atzīmes viņam bijušas labas. Taču ar brāļa palīdzību Dainim izdevies vecākus pārliecināt - šādi iegūs gan vidusskolas izglītību, gan apgūs profesiju un, ja vajadzēs, varēs uzreiz sākt strādāt.

Pretēja situācija ir Ralfam, kurš plāno būt inženierkomunikāciju tehniķis. Profesionālo izglītību viņš izvēlējies, jo vecāki negribējuši, ka dēls turpina mācības vienkārši vidusskolā. Viņš arī bijis vienīgais no savas klases, kurš aizgājis uz profesionālo skolu. Augstskolā mācīties viņš neplāno - domā, ka būs pārāk grūti. Mērķis ir strādāt kādā uzņēmumā.

Abu puišu stāstītajā arī iezīmējas galvenie izaicinājumi, ar kuriem šobrīd saskaras profesionālās izglītības iestādes. Pirmkārt, joprojām valda stereotipi, ka profesionālā izglītība nav prestiža un labāk ir mācības turpināt vidusskolā. Otrkārt, liela daļa profesionālo skolu beidzēju neizvēlas turpināt mācības augstskolās. Paralēli tam turpinās diskusijas, kā vēl vairāk profesionālo skolu darbībā iesaistīt uzņēmējus.

Tikai puse vidusskolā

Puse no Latvijas skolēniem vidusskolā un puse profesionālajās izglītības iestādēs - šādu mērķi Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) ir izvirzījusi 2020. gadam. Šobrīd šī attiecība ir 61% pret 39%, par labu vidusskolas izglītībai. Taču aizvien vairāk pieaug pieprasījums no uzņēmējiem pēc savas jomas speciālistiem, un vidusskolu beidzējiem darbs var arī neatrasties. Tomēr, vai plāni izdosies, atkarīgs no tā, cik strauji celsies profesionālo skolu prestižs, kurš patlaban ne vienmēr ir pietiekams.

Arī Jelgavā lielākā daļa skolēnu joprojām izvēlas palikt mācīties vidusskolā. Pēc Jelgavas tehnikuma direktores Janīnas Rudzītes teiktā, profesionālās skolas izvēlas tikai 37% pamatskolu absolventu. Pats tehnikums gan ir liels - kopumā šogad mācās 839 audzēkņi, taču, salīdzinot ar citiem gadiem, to skaits ir sarucis. Direktore to skaidro gan ar demogrāfisko situāciju, gan pašu profesionālo skolu un attiecīgo nozaru prestižu. Tehnikuma angļu valodas skolotāja Ina Gode gan uzskata, ka pareizāk ir prasīt nevis to, vai profesionālā izglītība šobrīd ir prestiža, bet jautāt, kas ir darīts, lai šo prestižu celtu. Pēc viņas domām, ja izdosies veiksmīgi īstenot iesāktās reformas, tad skolēni un viņu vecāki arī izvēlēsies profesionālo izglītību. Tikmēr skolotāji darot visu, kas ir viņu spēkos. Nepieciešams vienīgi atbalsts.

Pēc IZM ieskatiem, šajā ziņā jāstrādā trīs virzienos - jāoptimizē skolu tīkls, jāveic satura reformas un jāizmanto Eiropas Sociālā fonda (ESF) atbalsta iespējas. Un pie tā arī tiek strādāts. Paskatoties ciparos, četru gadu laikā profesionālo skolu skaits sarucis no 57 līdz 37 profesionālajām izglītības iestādēm. Darbs aktīvi arī tiek turpināts pie darba vidē balstītām mācībām, šobrīd pilotprojektā iesaistoties aizvien lielākam skaitam profesionālo skolu. Savukārt ESF atbalsta iespējas, piemēram, tiek īstenotas, ieguldot Profesionālās izglītības kompetences centru izveidē un modernizācijā. Jelgavas tehnikums ir viens no 12 šādiem centriem. Un, kā atzīst tehnikuma direktore, ieguvums ir jūtams - ne tikai paši skolotāji jūtas novērtēti, bet arī uzsākta jauna, moderna mācību kompleksa izveide, attīstot gan skolas infrastruktūru, gan modernizējot mācību aprīkojumu. Dienai viesojoties izglītības iestādē, remontdarbi vēl nav pabeigti un viss aprīkojums arī nav iegādāts, taču J. Rudzīte cer, ka nākamais mācību gads sāksies jaunajā kompleksā. Kopumā projektā ieguldīti vairāk nekā 15,5 miljoni eiro.

Uz augstskolu negrib

«Paceliet roku, cik no jums plāno mācības turpināt augstskolā?» šādu jautājumu Diena uzdeva gandrīz katrā klasē, viesojoties Jelgavas tehnikumā. Klasē ar 10 audzēkņiem roku paceļ viens, klasē ar 15 jauniešiem - trīs. Un situācija ir līdzīga arī citos kabinetos. Vieni min, ka studēt būtu pārāk grūti, citi to neuzskata par vajadzīgu, jo uzreiz plāno strādāt. Skolas direktore gan ik pa laikam piebilst, ka praksē jaunieši sapratīs, vai vēlas būt izpildītāji vai tomēr vadītāji, un tad domas, iespējams, mainīsies.

Viens no tiem, kurš vēlas pēcāk doties uz augstskolu, ir Aleksandrs. Šobrīd viņš mācās par automehāniķi un ir 2. kursa audzēknis. Augstākā izglītība, pēc viņa domām, ir nepieciešama, lai tomēr būtu lielākas karjeras iespējas. Piemēram, ja neveiksies izvēlētajā profesijā, būs arī citas iespējas. Arī profesionālo izglītību izvēlējies kā sava veida atspēriena punktu - varēs strādāt un nopelnīt naudu studijām.

Viesojoties pie vecākiem jauniešiem, gan apstiprinās direktores pieņēmums, ka pēdējos kursos lielāks skaits jauniešu vēlas mācības turpināt studējot. No inženierkomunikāciju 3. kursa audzēkņiem uz augstskolu plāno doties puse. Tomēr, kamēr Jelgavas stratēģijā ierakstīts mērķis 20% profesionālo izglītības iestāžu absolventu novirzīt uz augstskolām, no Jelgavas tehnikuma pērn studēt devās tikai 14% jauniešu. Un, pēc J. Rudzītes domām, tas nav pietiekami. Pagaidām esot grūti tikt vaļā no stereotipa, ka uz profesionālajām skolām dodas tie jaunieši, kuri ir izlēmuši mācības augstskolā neturpināt. Darīts gan tiek viss, lai jauniešus mudinātu studēt, piedāvājot gan papildu kursus, lai veiksmīgāk nokārtotu vidusskolas eksāmenus, gan rādot pozitīvos piemērus un veidojot kopīgus pasākumus ar universitātēm, lai audzēkņi iejustos potenciālajā mācību vidē.

Profesionālo skolu absolventus gaida arī augstskolas, taču, piemēram, Rīgas Tehniskajā universitātē pērn tikai aptuveni 9% no uzņemtajiem 1. kursa studentiem bija ar vidējo profesionālo izglītību.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Kāpēc izvēlējāties iegūt profesionālo izglītību?


Magda Madrevica. Sākumā domāju, ka jāizvēlas vidusskola, jo tur būs labāk un es vairāk iegūšu. Arī citi mēģināja atrunāt no nākšanas uz šejieni. Teica, ka es pēc tam varēšu tikai strādāt un nevarēšu mācīties tālāk. Turklāt, ja es vēlēšos kaut ko sasniegt, tad tikai izvēlētajā jomā. Bet, atnākot uz šejieni, sapratu, ka te man ir lielākas iespējas. Pēc tam turpināšu mācīties augstskolā.

Dženija Dzalbe. Domāju, ka vidusskolā mācīties man būs grūtāk, tāpēc atnācu uz profesionālo skolu. Te man būs lielākas karjeras iespējas pēc skolas beigšanas. Par augstskolu vēl nezinu. Ja nesanāks strādāt vai atrast darbu, tad iešu uz augstskolu, bet, ja būs darbs, palikšu tur strādāt.

Egita Rūpniece. Es pabeidzu 10. klasi vidusskolā, bet pēc tam sapratu, ko vēlos darīt pēc skolas, tāpēc mainīju skolu. Bija gan jāsāk viss no sākuma, jo te ir arī profesionālie priekšmeti, bet par to neuztraucos. Pēc skolas meklēšu darbu un strādāšu. Ja nesanāks, tad iešu uz augstskolu. Domāju par Sporta pedagoģijas akadēmiju.

Loreta Kazokaite. No sākuma mani it kā vecāki piespieda iet uz šejieni, bet tad mācoties es sapratu, ka iegūšu gan profesiju, gan vidusskolu un man būs lielākas iespējas arī ārzemēs. Un no 2. kursa ir iespēja iet praksē.

Kristers. Izvēlējos, jo redzēju, ka skolā ir jauna specialitāte, kur var mācīties par programmētāju. Man tas likās ļoti interesanti, jo tas ir saistīts ar manu nākotnes profesiju. Jau 9. klasē zināju, kas gribu būt. Uz profesionālajām skolām aizgāja četri no maniem 12 klasesbiedriem.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības trīs rakstura iezīmes

Vientulība kļuvusi par civilizētās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, tomēr daļai cilvēku ir lielāks risks nodzīvot dzīvi vienatnē nekā citiem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?