Laika ziņas
Šodien
Apmācies

Stomatīts kaķiem un suņiem

Kaķiem samērā bieži novēro mutes dobuma slimības: gingivītu (smaganu iekaisumu), bet daudz retāk sastop stomatītu (smaganu, mēles, aukslēju, vaigu un pat rīkles audu iekaisumu). Stomatīta gadījumā iekaisums ir ļoti smags, sāpīgs un var radīt vispārējus veselības stāvokļa traucējumus.

Kādi ir stomatīta cēloņi? Šobrīd nav definēts viens skaidrs cēlonis, drīzāk slimību izraisa faktoru kopums: tiek uzskatīts, ka slimajiem kaķiem ir alerģiska reakcija uz zobakmeni. Tiek uzskatīts, ka nozīme var būt arī vairākām kaķu infekcijas slimībām, kā kaķu leikēmija, kaķu imūndeficīta vīruss, kalicivīruss un kaķu herpes vīruss, bet zinātniski šie pieņēmumi nav pierādīti. Citi faktori, kas varētu ietekmēt slimības attīstību, ir stress, barība un ģenētiska predispozīcija.

Vidējais vecums, kad slimība tiek konstatēta, ir septiņi gadi, bet dažkārt saslimst arī pavisam jauni kaķi - trīs līdz piecu mēnešu vecumā, šķiļoties īstajiem zobiem.

Hronisks stomatīts rada ļoti spēcīgas sāpes, to dēļ ir apgrūtināta ēšana un rīšana, dzīvnieki kļūst nomākti, vairāk guļ, samazinās apetīte, kaķi sevi nekopj, sāpju dēļ var parādīties agresija. Viņiem ir liels, izteikts zobakmens, sarkanas smaganas, bieži novēro smaganu asiņošanu. Kaķis var pienākt pie bļodas, sākt intensīvi siekaloties un pat nesākt ēst sāpju dēļ. Ja kaķis nav ēdis vienu vai vairākas dienas, tas var novest pie smagām komplikācijām.

Diagnozi parasti nosaka pēc mutes dobuma izmeklēšanas - bez zobakmens, smaganu iekaisuma vēl novēro čūlas uz mutes gļotādas. Izmeklējot rentgenoloģiski, parasti tiek konstatēta smagi periodonta bojājumi.

Ja slimība parādījusies jaunam kaķēnam, var mēģināt izārstēt tikai ar intensīviem higiēnas pasākumiem - regulāru zobu tīrīšanu un pulēšanu pie veterinārārsta, ikdienas aprūpi mājās - ieskaitot zobu tīrīšanu ar suku, barību, kas samazina aplikuma veidošanos, kopšanas līdzekli, ko pieliek pie barības vai ūdens, kas mazina aplikuma veidošanos uz zobiem. Tomēr dažos gadījumos, pat neraugoties uz intensīvo aprūpi, slimība progresē, un vienīgais risinājums ir visu zobu izraušana. Tas var izklausīties diezgan briesmīgi, bet ir vienīgais drošais veids, kā glābt kaķa dzīvību, jo ne intensīva antibiotiku, ne prietiekaisuma līdzekļu lietošana nedod labu rezultātu.

Pieaugušiem kaķiem ir mazāka iespējamība, ka konservatīvā ārstēšana (zāles, kopšana, tīrīšana) būs rezultatīva. Tikai vieglos gadījumos var cerēt, ka intensīva kopšana ar vienlaicīgu visu slimo zobu izraušanu būs sekmīga. Visbiežāk stomatīta gadījumā vienīgā iespējamā ārstēšana ir visu zobu izraušana. Ļoti svarīgi pēc raušanas veikt rentgenogrammu, lai pārliecinātos, ka visas zobu saknes ir izrautas. Kaķi labi piemērojas dzīvei bez zobiem, un tas ir daudz humānāks risinājums nekā pakļaut kaķi nemitīgām sāpēm visu atlikušo dzīvi.

Stomatīts suņiem

Arī suņiem novēro stomatītu, tomēr ne tik smagā un prognozējami sliktā formā kā kaķiem. Suņiem stomatīts galvenokārt izpaužas kā čūlas uz vaigiem un lūpu iekšpusē, kur mīkstie audi saskaras ar zobakmeni. Parasti suņi izteikti siekalojas, vaigu iekšpusē un uz mēles malām var novērot ļoti sāpīgas čūlas. Daži suņi pārstāj ēst pavisam, bet vairums ēd ar grūtībām. Svarīgi ir maksimāli uzlabot mutes higiēnu - tīrīt zobus, lietot papildbarības un līdzekļus, kas mazina aplikuma un zobakmens veidošanos.

Atšķirībā no aplikuma un zobakmens izraisītām periodonta slimībām, ko sastop teju katram kaķim un sunim, stomatīts, par laimi, nav bieži sastopama slimība.

Ilgstošs zobakmens un tā radītais bakteriālais iekaisums var izraisīt nopietnus vispārējus veselības traucējumus. Tādēļ ir ļoti svarīgi regulāri dzīvnieku zobus kopt un tīrīt. Zobu kopšanu veic saimnieki katru dienu mājās - tīrot zobus ar suku un speciālu dzīvniekiem paredzētu zobu pastu (piemēram, Petrodex Enzymatic, kas palīdz aplikumu noņemt ne vien mehāniski, bet arī ar fermentu palīdzību).

Tīrīšanu vajadzētu veikt katru dienu. Ja tīrīšana nekādi nav iespējama, ir citi veidi, kā pasargāt suņu un kaķu zobus - dažādi dezinficējoši un aplikumu mazinoši spreji (piemēram, VetSelection Dental Spray), ko uzsmidzina tieši uz zobiem un smaganām. Papildus sprejiem var lietot arī papildbarības pulvera veidā (PerioSupport), ko uzber uz barības, lai mazinātu aplikumu un sliktu elpu. Ir pieejami arī dažādi graužami kociņi un kožļas (PerioPlus) suņiem un kaķiem, ko var dot pēc ēdienreizēm aplikuma mazināšanai un zobu tīrīšanai.

*veterinārārste, Universitātes Vetfonds

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?