Laika ziņas
Šodien
Daļēji saulains
Rīgā +2 °C
Daļēji saulains
Sestdiena, 25. janvāris
Sigurds, Zigurds, Sigvards

Vai tiešām nepiedod?

Ekspozīcijā iegūstams pārskats par mākslinieka radošo darbību kopš 2004.gada, kad skandalozais, sociālos tabu konfrontējošais Miķelis Fišers (1970) pievērsās glezniecībai. Izstādē redzami darbi no mākslinieka iepriekšējām izstādēm, taču tie ieraugāmi jaunā kontekstā un veido jaunu stāstu.

Citādi - rafinētāk

Pirms šī stāsta jāmin Miķeļa Fišera saistība ar lokālo kontekstu. Savulaik viņu vienojusi cieša draudzība ar mākslinieku grobiņnieku Jāni Viņķeli (1968-1994). Abi mākslinieki ir piederīgi t.s. message art paaudzei, kas Latvijas vizuālajā mākslā ienāca ar konsekventu konceptuālo praksi. Miķelis Fišers draugam veltījis vienu no kosmosa sērijas darbiem Draugs aiziet. Veltījums Jānim Viņķelim (2009). Sižeta centrā ir vēstījums par diviem kosmonautiem, no kuriem viens pa iemītajām pēdām dodas uz tālāk redzamo kosmosa kuģi, bet otrs, paklupis, pastiepis roku aizejošā virzienā, sastindzis mēmā, nesadzirdētā kliedzienā. Šis, tāpat kā lielākā daļa darbu, atsedz vairākus lasīšanas līmeņus. Message, no kura mākslinieks pirms dažiem gadiem teicās esam atsacījies, laužas ārā, bet daudz savādāk - rafinētāk, iespējams, pašam autoram to pat neapzinoties.

Ekspozīcija nosacīti sadalīta divās daļās. Pirmajā - plenēra un lielformāta simbolisko ainavu gleznojumi, otrajā - kosmosa tēmai veltītais darbu cikls. Ekspozīciju ievada neliela formāta ainavu gleznojumi, kas tapuši pēdējos piecos gados Krimā, Igaunijā un Mongolijā. Pastozi gleznotas, košu krāsu pielietas kalnu ainavas ar tāliem horizontiem, kontrastējošām gaismēnām un dūmakainu atmosfēru. Pamazām nākas kapitulēt dabas varenības priekšā un saprast, ka runa sen vairs nav par ainavu. Ečkidag. Ļisja Buhta. Krima (2007) - kalnu ainava, kurā saules gaisma maigi glāsta tumši zaļās kalnu grēdas smailes un ieplakas, formā nosacītās, triepiena enerģijas vadīta, no elpu aizraujoša dabasskata drīz pārtop par simbolu. Ainavas monumentālā vēstījuma spēku papildina ar to krietni vien kontrastējošā kosmosa cikla darbi. Līdzīgi kā iepriekšējie, arī tie lasāmi dažādos līmeņos - kā «kosmosa pētnieku sūrā ikdiena» (anotācijā pieteiktais), kā ironija par cilvēka tiekšanos pēc noslēpumainā, kas jau pati par sevi kļuvusi par savdabīgu klišeju, kā autora skepse un tai pašā laikā - pretrunīga aizraušanās ar paralēlajām realitātēm, kā humānā meklējumi svešajā, aukstajā, draudīgajā telpā, kur cilvēcīgas būtnes, šķiet, var eksistēt, vien tērptas skafandros.

Kur tālāk?

Kosmosa cikla darbus ievada jaunākais Fišera darbs (Brīvmūrnieku Ziemassvētki), kurā līdzās brīvmūrniecības mistificētajai simbolikai var nolasīt simbolisku sociālā tīkla shēmu, ko vainago divas «citplanētiešu» galvas un noslēdz miroņgalva un vistas kāja, kas ar nagiem ieķērusies lodveida priekšmetā. Šis sociālais tīkls tomēr nav absolūti determinēts. No vienas cilvēkveidīgas galvas kailos zarus debesīs stiepj koks. Šajā, tāpat kā gandrīz katrā darbā, ir klātesoša ironijas un traģēdijas priekšnojautu ambivalence. Brīnišķīgā celtne (2009) ļauj paraudzīties uz to, kā četri mazi, skafandros tērpti kosmonautiņi dodas vai arī mūk no tālumā redzamās spilgti rozā ēkas, kas atgādina Gaismas pili. Kosmonautiņu kustība ir daudznozīmīga. Trīs no viņiem stāv uz kraujas malas, bet ceturtais, iekārts striķī, tiek vai nu vilkts augšup, vai arī laists lejā. Nākamā epizode (Are You OK?, 2009) ir vēl draudīgāka - divi kosmonauti bēg no harpijām, kuru melnie silueti sagriež sārtās debesis. Viņi mēģina patverties zem gigantiskām kosmosa puķēm. Pēc draudiem ziedu pļavā kosmonauti nonāk citā pasaulē. Viens no ironiskākajiem ekspozīcijas darbiem atgādina ceļojumu foto, kurā piedzīvojumu kārais indivīds sevi nofotografējis uz kāda nozīmīga objekta fona (Dekompresija, 2009). Kosmonauts sevi iemūžinājis uz liriskas meža pļavas fona ar laumiņām. Taču meža ainava te ir kosmisku augu biezoknis, bet laumiņas - piemīlīga izskata citplanētieši.

Kad visbeidzot nonāku pie izstādes anotācijas, kas noslēpta teju ekspozīcijas vidū, rodu lakonisku koncepta izklāstu un atsauci uz Vladimira Megres grāmatu Anastasija, kas kosmosa ainām piešķir vēl kādu dimensiju. Arī mākslinieka uzburtajā kosmosā viss ir līdzīgi kā uz zemes. To var nolasīt, jo skatāmies caur zemes cilvēka pieredzes prizmu un arī tāpēc, ka paralēlās pasaules veidotas pēc šīs pasaules analoģijas. Taču salīdzinājumā ar Zemi citas planētas ir nepilnīgas, jo uz tām esošais nav spējīgs sevi reproducēt. Varbūt tāpēc kosmosā meži pārtapuši par režģiem, kalni par kristāliem, koki par kailiem stabiem, bet ielejas par tuksnesīgiem krāteriem. Kur tālāk? Šķiet, tālāk atliek tikai dzīvot un pieņemt esamību tās neatkārtojamajā krāsainībā (Pašportrets, 2009). Kosmoss jau kļūdas piedod, bet vai mēs tās spējam piedot paši sev?

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?