Laika ziņas
Šodien
Daļēji apmācies
Rīgā +2 °C
Daļēji apmācies
Piektdiena, 10. aprīlis
Anita, Anitra, Zīle, Annika

Luiss Martins Santoss. Klusuma laiks

Jāņa Rozes apgāds Edvīna Raupa tulkojumā laidis klajā Luisa Martina Santosa romānu Klusuma laiks, kas ir atzīts par vienu no labākajiem divdesmitā gadsimta spāņu romāniem.

Basku rakstnieka, politiķa un ārsta Luisa Martina Santosa (1924–1964) izcilais romāns Klusuma laiks pilnā, necenzētā veidā tika publicēts tikai 1980. gadā. Pirmoreiz, pamatīgi cenzēts, tas iznāca 1962. gadā. Eksperimentālām jaunrades metodēm bagātais romāns strauji kļuva populārs un kļuva par īstu satricinājumu spāņu literatūras un kultūras vidē.

Romāna darbības simboliskā telpa ir Madride, un darbības attīstība noved pie tā, ka daudzi pilsētas apraksti visciešākajā veidā savijas ar valsts vēsturi un ar galvenā varoņa Pedro likteni. Romāna sarežģītā struktūra un stila eksperimenti ļauj rakstniekam parādīt noteiktā sabiedrībā dzīvojoša indivīda iekšējos psiholoģiskos procesus, un lasītājs vienlaicīgi var vērot un analizēt atsevišķa cilvēka (Pedro), lielpilsētas (Madrides) un valsts (Spānijas) iekšējā sabrukuma cēloņus.

Romāna stāstījuma virsslāni veido jauna ārsta un pētnieka Pedro centieni glābt valsti no atpalicības zinātnes jomā, taču projekts izgāžas. Bezcerīga banāla situācija, kas izplaukst brīnišķīgā vēstījumā par laikmetu, kas varētu būt jebkurš laikmets, un par dzīvi, kas varētu būt jebkura dzīve, kurā indivīda dvēseles un prāta alku piepildījums ir atkarīgs no sociālās kārtības, kas sistemātiski ignorē visas individuālās vēlmes un vajadzības.

Luiss Martins Santoss ir dzimis Marokā 1924. gadā. Piecu gadu vecumā viņa ģimene pārcēlās uz Sansevastjanu Spānijā. Viņš studēja medicīnu – sākotnēji izvēlējās ķirurģiju, tomēr vēlāk nolēma specializēties psihiatrijā. Līdztekus savai profesionālajai karjerai, viņš aktīvi iesaistījās arī kultūras un politiskās dzīves norisēs. Literatūrā viņa vārds pazīstams ar debijas romānu Klusuma laiks. Salīdzinājumā ar citiem laikabiedriem, kas savos literārajos darbos vērsās pret pastāvošo režīmu, skaudri portretējot realitāti, Luiss Martins Santoss līdzīgus mērķus sasniedza ar jaunu un drosmīgu stilu. Savā darbā viņš izmanto iekšējā monologa formu, brīvās apziņas plūsmu, mistifikāciju un citus rakstniecības paņēmienus, kādus jau bija aizsācis rakstnieks Džeimss Džoiss.

Mākslinieciskais noformējums – Tomass Folks.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja