Laikā, kad miljoniem ukraiņu gaida uz iespēju atgriezties savās mājās, tapusi jauna animācijas īsfilma, kas reflektē par Latvijas cilvēkstāstiem saistībā ar 1949. gada deportācijām.
Traģiskais vecvecmātes likteņstāsts, vēl neizstāstīts viņas pašas ģimenē, motivēja mākslinieci veidot filmu. Tapa gleznieciska animācija, kas atspoguļo septiņpadsmitgadīgas meitenes laimīgo zemi un traģiski pāršķelto pasauli, nonākot piespiedu izsūtījumā, bet saglabājot cerību, ko uzturēja brīvvalsts gaisma un ģimenes spēks.
Īsfilma domāta auditorijai no 10 gadu vecuma. Vizuālais stāsts skatīts skolā, pamanīts filmu festivālā, izstāžu ekspozīcijās vai internetā, mudinās doties savas dzimtas vēstures pētījumos, dziedējot pārrāvumus vēsturiskajā atmiņā.
Producenta Vilņa Kalnaella viedoklis: “Pazīstu Veltu Emīliju Platupi kā multimākslinieci ar savu īpašu pasaules redzējumu. Savulaik Velta ir strādājusi klasiskās animācijas tehnikās mūsu filmās ar režisoriem Vladimiru Leščovu pie Bezmiega, Signi Baumani pie Veterinārārsta, Jurģi Krāsonu pie Melnās kastes, Janno Poldmu pie Lotes no Izgudrotāju ciema un Lote un mēnessakmens noslēpums. Apbrīnoju viņas prasmīgo animācijas darbu un māksliniecisko ieguldījumu, un uzskatu, ka zīmēt un iemēģināt režiju Veltai bija divtik nepieciešamība. Pirmkārt, viņai bija profesionālās prasmes un zināšanas, viņa ir pabeigusi studijas Latvijas Mākslas akadēmijas scenogrāfos un glezniecībā, kā arī plastiskās mākslas studijas Kānas/Šērbūras Mākslas un mediju augstskolā Francijā. Otrkārt, viņas līdzšinējais darbs un tā novērtējums uzrādīja viņas emocionālo briedumu un brīvību veidot filmu. Veltai piemīt īpaša spēja uzburt telpā un plaknē maģisku noskaņu, kurā barokāls krāšņums ļauj sajaukties skaistajam un baismīgajam. Sāpīgais deportāciju stāsts, vēl neizstāstīts viņas pašas ģimenē, motivēja viņu realizēt režiju debijas īsfilmai Paulīnes stāsts."
Velta Emīlija Platupe ir ieguvusi maģistra grādu mūsdienu mākslā Ecole Supérieure d’Arts & Médias de Caen/Cherbourg Francijā, un maģistra grādu glezniecībā Latvijas Mākslas akadēmijā, Velta Emīlija Latvijas mākslas vidē aktīvi darbojas jau vairāk nekā desmit gadus. Velta Emīlija ir izmēģinājusi performatīvas alķīmiķes amatu muzikālās koncertperformancēs 1011 Hildegarde un Traks pēc Tevis, Hildegard kopā ar mūziķiem Dārtu Paldiņu, Ilzi Grunti un Maurīciju Račinski. Viņa ir performējusi solo, kopā ar ēnu lellēm un milzu trijstūri pētot realitātes zūdīgo dabu. Šobrīd strādā pie gleznu sērijas Tarot of Incredible Longing.
Publikas uzmanību piesaistījušas literatūrā balstītās personālizstādes Maģiskās būtnes. Kur tās mīt? un Salambo. Zudušās valstības mistērija. Nāves un mīlestības mistērijai veltītas tādas izstādes kā Pierādījumi oficiālai mīlestības nāvei, Piedošana nav iespējama, Bezmugurkaulnieki u.c. Teātru izrāžu Kazanova, Persiešu valodas stundas, Pasaka par veco nāvi vizuālais noformējums. Velta Emīlija glezno, šuj, raksta, veido dažādu materiālu figūras un instalācijas, kuras reizēm grūti nosaukt par skulptūrām vai lellēm, lai vārdos neradītu liekas konotācijas. Tās spēj atdzīvoties gan teātrī, gan izstāžu zālē, atgādinot par pasaulē un Eiropā tik nozīmīgo leļļu mākslas tradīciju. Meklējumus vizuālajā mākslā māksliniece papildina ar performances un literatūras elementiem. Par sevi Velta Emīlija Platupe saka, ka gleznot var ar visu ķermeni, nepieciešamības gadījumā to papildinot ar otu, adatu, vai citiem instrumentiem.
Filmu producēja Filmu studija RIJA.
Ražošanu finansiāli atbalstīja Kultūrkapitāla fonds.
Režisore, māksliniece un scenāriste Velta Emīlija Platupe.
Mūziku komponējusi Madara Pētersone.
Animatori Taiga Zīle, Jolanta Bīgele. Mākslinieki Laura Blūma, Ilze Zalāne, Sanda Biteniece.
Kompozīcija un montāža Renārs Zālītis.
Producents Vilnis Kalnaellis.
No 1.marta jaunā animācijas filma būs pieejama LMT viedtelevīzijā.
Vairāk: www.platupe.com