Laika ziņas
Šodien
Apmācies
Rīgā +4 °C
Apmācies
Svētdiena, 26. janvāris
Agneta, Agnis, Ansis

Foto: Modes muzejā būs apskatāma izstāde Modes šedevri

No 17. jūnija Modes muzejā būs apskatāma izstāde Modes šedevri. Vērtīgie un vizuāli iespaidīgie eksponāti no Modes muzeja kolekcijas aptver laikposmu no 18. gadsimta līdz pat mūsdienām: no franču galma tērpa līdz Aleksandra Makvīna kleitai. Izstādes uzmanības centrā ir trīs svarīgi modes aspekti – amata meistarība, radošums un bizness.

Modes muzeja desmitā izstāde Modes šedevri piedāvās iespēju ielūkoties muzeja paveiktajā, jo visi tērpi, kas izstādē būs apskatāmi, ir no muzeja krājuma. Iegādāti specializētās izsolēs, rūpīgi restaurēti, tie ļauj uzzināt aizraujošus stāstus par pagātni. Izstādes pamatā ir trīs būtiski modes nozares aspekti: paaudzēs rūpīgi izkopta amata meistarība un tehniskās iemaņas; modes dizaineru radošā izdoma un laikmeta aktualitāšu atspoguļojums, kā arī modes industrijas kā nozīmīgas ekonomikas jomas darbība.

Senākie izstādē apskatāmie tērpi ir spilgta liecība sava laika audēju, šuvēju, izšuvēju, mežģīņu darinātāju iespaidīgajām prasmēm. Šādas iemaņas uzkrātas paaudzēm ilgi, amata prasmes apgūstot praktiskā darbā pie pieredzējušiem meistariem. Roku darbs, pacietība un bezgalīgās stundas, kas tikušas pavadītas, šos tērpus darinot, atgādina – tos varēja atļauties tikai ļoti turīgi cilvēki. Par laimi, tieši vērtīgo audumu un fantastiskās šuvēju meistarības dēļ šie senie tērpi saglabājušies līdz mūsdienām – ikviens, kas tos redz, apzinās: šī ir vērtība, kas saglabājama.

Senākais no izstādē eksponētajiem tērpiem ir iespaidīgais 18. gadsimta 2. puses franču galma tērps robe à la française. Iespaidīgo svārku formu, kas bija raksturīga šādiem ceremoniāliem, galmā valkājamiem tērpiem, veidoja ar īpašas konstrukcijas, paņjē (panier), palīdzību. Paņjē paplatināja tērpu uz sāniem, reizēm sasniedzot patiesi iespaidīgus izmērus. Tērps šūts no brokāta auduma, kas caurausts ar zelta un sudraba diegiem, un rotāts ar metalizētām mežģīnēm.

19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā Parīzē darbojās izcili modes nami, bet ballēs un citos saviesīgos pasākumos dāmas žilbināja ar iespaidīgiem tērpiem. Divi izcili skaisti tērpi, ko varēs apskatīt izstādē, tapuši sava laika slavenākajos modes namos – astronomiski dārgajos House of Worth un Gustav Beer. Šie kuturjē pamatīgi plucināja klientu maciņus, taču viņu piedāvātie tērpi vēl aizvien spēj sajūsmināt.

"20. gadsimts uzskatāms par modes dizainera kā ietekmīga "modes diktatora" laikmetu – viņi mēdza kļūt par slavenībām un vētrainiem ballētājiem kā Halstons (Halston), vai arī cēli noslēdzās sava modes nama "cietoksnī" un domāja tikai par darbu – kā par visu laiku izcilāko kuturjē dēvētais Kristobals Balensjaga (Cristóbal Balenciaga)," stāsta Modes muzeja speciāliste Agrita Grīnvalde.

Modes muzeja vadītāja, arhitekte Nataļja Muzičkina atklāj, ka īpaši interesanta un vērtīga ir grupa amerikāņu dizaineru darbu: ne vien jau pieminētais Halstons, bet arī Holivudas satriecošais tērpu autors un pēc tam arī modes dizainers Adrians (Adrian), hipiju un boho stila apdziedātājs Džordžo di Sant’Andželo (Giorgio di Sant’Angelo), 60. gadu eksperimentētājs Rūdijs Gernraihs (Rudi Gernraich), dzīvais klasiķis Ralfs Lorēns (Ralph Lauren), kā arī mākslinieciskais Ralfs Ruči (Ralph Rucci).

Un kā gan bez Eiropas dizaineriem, kas allaž bijuši radoši un iedvesmojušies gan no dažādām mākslas formām, gan ironiski apspēlējuši modes vēstures citātus. Izstādē Modes šedevri būs pārstāvēts gan 20. gadsimta sākuma modes noteicējs Pols Puarē (Paul Poiret), gan izdomas bagātā Elza Skjaparelli (Elsa Schiaparelli), gan jau pieminētais piegriezuma meistars Balensjaga.

20. gadsimta 2. puses un 21. gadsimta sākuma modes vēsmas izstādē ienesīs spoži iespaidīgais moderno lielpilsētas valkīru ģērbējs Tjerī Muglērs (Thierry Mugler), franču modes enfant terrible Žans Pols Gotjē (Jean Paul Gaultier) un tumši romantiskais Aleksandrs Makvīns (Alexander McQueen).

Apmeklētājiem izstāde būs atvērta no 17. jūnija. Savukārt 16. jūnijā plkst. 18.30 notiks izstādes svinīgā atklāšana. Izstādes Modes šedervi ietvaros apmeklētājiem būs iespēja iejusties 18. un 15. gadsimtā, pielaikojot vēsturisku tērpu replikas, kā arī izzināt savu personību īpaši šai izstādei izstrādātā psiholoģiskā testā. Un visbeidzot pavisam nenopietnā garā varēs izmēģināt laimi un saņemt viedu padomu – ceļavārdus no slaveniem modes dizaineriem un stila ikonām.

Modes muzejs Rīgā, Grēcinieku ielā 24, durvis vēra 2016. gada oktobrī. Muzejs ir privāts, to vada arhitekte Natālija Muzičkina, muzeja īpašniece. Gadu gaitā muzejs ir sarīkojis deviņas izstādes (Modes šedevri ir muzeja desmitā izstāde), kā arī organizējis desmitiem lekciju, nodarbību, semināru un pat teātra izrādes. Muzejam ir arī tiešsaistes grāmatu veikals, kas piedāvā izdevumus par modi un stilu, paplašinot Latvijas iedzīvotāju iespēju uzzināt vairāk par modi kā būtisku kultūras daļu, kas ietekmē ikvienu no mums.

Darba laiks: katru dienu no 11.00 līdz 19.00 (ziemas sezonā, no 1. oktobra līdz 14. maijam – no 11.00 līdz 18.00).

 

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli


Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja