Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā -2 °C
Skaidrs
Svētdiena, 5. aprīlis
Vidaga, Aivija, Vija

Mūzikas svinības, tiekoties dzimtenē

Komponista Tālivalža Ķeniņa 100 gadu jubilejas atcerei veltītu kamermūzikas koncertu Sarunas ar dzimteni Rīgā un Saldū sniegs jaunie, spožie, daudzviet pasaulē koncertējošie latviešu mūziķi – vijolniece Laura Zariņa, čelliste Gunta Ābele, pianiste Elīna Bērtiņa un klarnetists Egīls Šēfers. Šī programma vispirms skanēs Rīgas Latviešu biedrības Zelta zālē šovakar, 22. maijā, plkst. 19.00 un pēc tam arī Saldus Mūzikas skolā 24. maijā plkst. 18.00. Šie koncerti vienlaikus būs Guntas Ābeles jaunā solo CD/videoalbuma Magnificello atvēršanas svētki. ​

"Kopā ar izciliem mūziķiem – vijolnieci Lauru Zariņu, pianisti Elīnu Bērtiņu un klarnetistu Egīlu Šēferu – atskaņosim gan pazīstamus, gan vēl nedzirdētus Tālivalža Ķeniņa kamermūzikas darbus, to vidū Diversions – variācijas čellam un klavierēm par latviešu čigānu tēmu (1960), kā arī Klavieru trio (1989)," par koncertu stāsta tā iniciatore, Šveicē dzīvojošā jaunā čelliste Gunta Ābele, kura izstudējusi Bāzeles Mūzikas akadēmijā un tagad ir aktīvi visā Eiropā koncertējoša mūziķe. Bāzelē viņa pat nodibinājusi savu orķestri. Vijolniece, vairāku starptautisku konkursu laureāte Laura Zariņa pēc Rostokas un Berlīnes mūzikas augstskolu absolvēšanas dzīvo Frankfurtē. "Ar Elīnu un Lauru esam bijušās skolasbiedrenes no Dārziņskolas. Ar Elīnu mums ir duets – Duo Mundi. Ar Lauru kamermūzikā satiksimies pirmoreiz. Šīs būs mūsu kopīgās mūzikas svinības," priecājas Gunta Ābele.

Tālivaldis Ķeniņš dzimis Liepājā, bet mūža lielāko daļu pavadīja Toronto Kanādā. Viņš studējis gan Latvijas Konservatorijā pie Jāzepa Vītola, gan Parīzes Nacionālajā konservatorijā pie Tonija Obēna un Olivjē Mesiāna, vēlāk pats bija Toronto Universitātes mācībspēks, Kanādas Komponistu līgas prezidents (1973–1974) un ļoti augstu novērtēts komponists. Koncertā Sarunas ar dzimteni skanēs viņa kamermūzikas darbi: bez jau minētajiem arī Suite concertante čellam un klavierēm (1955), Čakona vijolei solo (1978), Divertimento klarnetei un klavierēm (1960), Colloquens Patriae Refleksijas par Imanta Zemzara tēmu čellam un klavierēm (1989), Burvju klarnete klarnetei solo (1991).

Savā soloalbumā Magnificello Gunta Ābele CD ierakstījusi Zoltana Kodāja Čella sonāti, Pētera Vaska Grāmatu un Gaspara Kasado Svītu čellam solo. Blu-Ray DVD bonusā pievienota arī Pablo Kazalsa Putnu dziesma. "Tie visi ir komponistu jaunības darbi, ar enerģiju un spēku. Man ļoti tuvs ir XX gadsimts – spožs iznāciens čellam kā solo instrumentam no Pablo Kazalsa līdz šodienas vadošajiem čellistiem," atklāj mūziķe. Ieraksts tapa Rīgas Reformātu baznīcā, to izdod kompānija Skani.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Skatuves karalienei Lidijai Freimanei - 100(2)

Šodien, 4. aprīlī, Latvijas Nacionālā teātra aktrise un ilggadīgā Latvijas Teātru darbinieku savienības priekšsēdētāja Lidija Freimane svinētu 100 gadu jubileju.

Ziņas

Vairāk Ziņas


Mūzika

Vairāk Mūzika


Māksla

Vairāk Māksla


Teātris

Vairāk Teātris


Literatūra

Vairāk Literatūra


Kino/TV

Vairāk Kino/TV


Eksperti/Blogeri

Vairāk Eksperti/Blogeri


Intervijas

Vairāk Intervijas


Recenzijas

Vairāk Recenzijas


Grāmatas

Vairāk Grāmatas


Konkursi

Vairāk Konkursi


Ceļojumi

Vairāk Ceļojumi


KD Afiša

Vairāk KD Afiša


Deja

Vairāk Deja