Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +2 °C
Skaidrs
Pirmdiena, 13. janvāris
Harijs, Aira, Ārijs, Āris

Acs un flomāsters

Klāva Upaciera sienas zīmējums tapis divās nedēļās, vispirms māksliniekam strādājot ar aizsietām acīm, pēc tam - jau ar atvērtām attīstot «aklo» motīvu tālāk, kas gan nav priekšmetiski eksplicēts, bet drīzāk, kā mākslinieks norāda, ir līnijas ritms vai noteikta rokas kustība. Rietumeiropas racionālisma filozofijā kategorijas «saprāts» un «acs» tiek cieši saistītas, un ne velti LMC vadītāja Solvita Krese, komentējot Klāva Upaciera izstādi, atsaucas uz ᅢᄅcriture automatique jēdzienu, netieši rosinot darināt tā grafisko analogu - «automātisko zīmējumu».

Tāpēc interesanti abas izstādes daļas salīdzināt, vērojot, kā nekontrolēta apziņas plūsma (pieņemot, ka tieši tās iespaidā ir tapusi šī zīmējuma daļa) iemiesojas abstraktos tēlos un sāk līdzināties sapņiem - fragmentāriem un izkliedētiem, kurus aizmirst uzreiz pēc pamošanās. Tiem pretī - grods zīmējums, kura visas daļas savā starpā saistītas kādā pārskatāmā, vizuālā kārtībā, tam raksturīga nepārtrauktība, veseluma izjūta.

Krāsainas lentītes

Klāva Upaciera darbam ir arī trešā daļa - visas tās pārmaiņas, ko zīmējumam nākas piedzīvot savā pastāvēšanas mūžā (līdz noslēguma performancē to «aprīs» Baltais Kubs). Telpā uz grīdas ir kaste ar flomāsteriem, un katrs izstādes apmeklētājs ir aicināts papildināt jau esošo zīmējumu ar savējo, atsaucoties uz ielu mākslā ierasto praksi turpināt cita iesākto. Kā var redzēt, šim aicinājumam daudzi ir atsaukušies, ar savu pienesumu bieži vien konkretizējot mākslinieka abstraktos tēlus, tos pārvēršot par aizkustinošām un naivām būtnēm vai ainavām. Mākslas robežu un autorības jēdziena atvēršana, kas šeit notiek, līdzinās nepabeigtam teikumam, ko mākslinieks ļauj pabeigt skatītājam, un tas ir simpātisks žests, jo mākslinieka skatījumu nostāda vienā līmenī ar izstādes apmeklētāju.

Tiesa, pirms ķeršanās pie košajiem flomāsteriem, iespējamas, ir vērts (kritiski) izvērtēt savas spējas «uzlabot» jau esošo darbu, lai gan pieļauju, ka vairums pieaugušo tik sen neko paši nav zīmējuši, ka turēties pretī kārdinājumam vismaz uz mirkli atgriezties bērnībā ir pārāk grūti, un vai tas ir patiešām nepieciešams? Vismaz LMC kolektīvs un, jādomā, arī mākslinieks visas skatītāju izpausmes uztver ļoti toleranti. Un kas cits, galu galā, viņiem atliek, ja izstādes anotācijā un vēlāk, privātā vēstulē, mākslinieks vēlreiz apliecina vēlmi distancēties no «estētikas», ar to saprotot «pārāk izskaistinātu pasauli»? Nejaušībām un kļūdām šeit tiek atvēlēta tikpat būtiska vieta kā virsmai vai apgaismojumam.

Kaķis vai automāts

Zīmējums ir līnija, kas vilkta ar jebko, «kas pēc sevis atstāj «pēdas» - līniju», raksta izstādes kuratore Ieva Saulīte. «Viena zīmējuma izstādē» mākslinieks izmantojis ne tikai flomāsterus un zīmuļus, bet arī «negrafiskus» elementus - līmlentes, skoču, krāsainas lentītes un diegus. Ieva Saulīte arī uzsver, ka šie materiāli ir zīmētāja ķermeņa pagarinājums, kas ir diezgan precīzs (un apzināts?) citāts no Morisa Merlo-Pontī pazīstamā darba Acs un gars, kur lasām rindas «..lietas ir ķermeņa papildinājums vai pagarinājums». Šajā darbā franču filozofs runā par ķermeniskās pieredzes lomu pasaules apzināšanā un mākslas darba tapšanā. Šķiet, arī Klāva Upaciera izstāde vēlreiz apstiprina, lai arī ne uzkrītošā veidā, ka mākslas radīšana ir arī fizisks darbs, kur vajadzīga ne tikai redze, bet arī rokas un kājas.

Turklāt parasto redzi var aizstāt arī iracionāla intuīcija vai «iekšējā gaisma» - ar šādu nosaukumu tapis kāds mācību darbs, kur Klāvs izvēlējies veidot zīmējumu, to neredzot un arī rakstāmos izvēloties uz labu laimi. Ieņemot nedaudz radikālāku pozīciju, varētu rezumēt, ka zīmējumu var radīt ne tikai cilvēks, bet arī kaķis vai automāts. Piemēram, iedarbināts ventilators, kas kustoties velk sev līdzi zīmuli, kurš atstāj švīkas uz sienas (darbs Nepārtraukta izvēle bija apskatāms Survival Kit 4).

Vēl viela pārdomām - zīmējums, būdams tuvu rakstībai, ir ērts instruments, lai abas grafiskās sistēmas saplūdinātu. Tā Klāva Upaciera bakalaura darba (to veidoja zīmējumu sērija uz mākslinieka dzīvokļa sienām) nosaukums bija iecerēts kā nesalasāms švīkājums, tomēr, pakļaujoties akadēmijas «mācību daļas» spiedienam, tika izvēlēti ierastāki simboli - burti. Zīmējuma robežas apzināšana, skatītāja un mākslinieka uztveres īpatnības pētījumi, interese par mehānismiem, kas zīmējumam ļauj rasties automātiski, un šādu zīmējumu statusa aktualizēšana - šīs tēmas, kurām pievēršas Klāvs Upaciers, paplašina mūsu pašmāju estētikas (kā ideju, nevis estetizētu tēlu kopuma!) lauku. Un nobeigumā vēl gribu pateikt, ka katram māksliniekam ir jābūt arī nedaudz filozofam.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Bez nosaukuma

Klāvs Upaciers. Viena zīmējuma izstāde
LMC Ofisa galerijā, Alberta ielā 13,
7. stāvā, līdz 23. novembrim

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli

Vientulības trīs rakstura iezīmes

Vientulība kļuvusi par civilizētās pasaules neatņemamu sastāvdaļu, tomēr daļai cilvēku ir lielāks risks nodzīvot dzīvi vienatnē nekā citiem.








Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?