Sākumam - stipendija
Smaidīgais kungs RSU medicīnas studentiem pasniedz medicīnas vēsturi un lasa ētikas kursu, kurā tēmas par korupciju šajā jomā līdz šim mazliet pietrūcis, tāpēc sludinājums ASV vēstniecības mājaslapā tika uztverts kā iespēja kaut ko darīt lietas labā.
ASV vēstniecības Korupcijas novēršanas grantu programma ir svaigākā no ASV valdības mazo grantu programmām un paredzēta tādu projektu atbalstam, kuru mērķis ir pievērst sabiedrības uzmanību korupcijas apkarošanai un likuma varas nostiprināšanai. Programmā šogad tika saņemts vairāk nekā 30 izcilu pieteikumu, stāsta ASV vēstniecības Preses un kultūras nodaļā. Stipendijas (kopumā par 27 000 dolāru) uz gadu tika piešķirtas trim nevalstiskajām organizācijām un vienai universitātei - RSU.
Jura Salaka iniciētajam projektam stipendija ir pirmais atspēriens. Līdzfinansējumu nodrošina pati RSU, J.Salaks teic, ka meklēs arī sponsorus, piemēram, no farmācijas un medicīnas firmām. Projekta īstenošana iecerēta trijos posmos, par korupcijas jautājumiem vispirms tiks stāstīts medicīnas studentiem, tad citās RSU studiju programmās studējošajiem (piemēram, topošajiem farmaceitiem, juristiem, sociologiem) un visbeidzot arī jebkuram interesentam. «Domāju, tam ir nākotne,» saka J.Salaks un piebilst, ka ieceri būtu sācis realizēt arī tad, ja stipendijas nebūtu.
Slimība, kas jāizslimo
Korupcija Latvijas medicīnas sistēmā ir gan tradīcijas, sabiedrības kulturālās īpatnības un cilvēciski delikāts jautājums, gan izsmalcināti un rafinēti kukuļošanas paņēmieni, kurus ne vienmēr var atšifrēt un kuros pacienti un ārsti var iekļūt, arī negribot. «Tāpēc gribu par to runāt ar studentiem - lai viņus sagatavotu, lai viņi sajustu šīs situācijas,» teic J.Salaks. Viņš norāda, ka lekcijās un semināros uzsvars tiks likts tieši uz konkrētiem piemēriem, īpaši tādiem, kuros korupcija ir slēpta, uz tendencēm un riska zonām. «Kādā aptaujā respondenti atzīmē, ka korupcija medicīnā ir visizteiktākā - ar to personīgi saskārušies 20,9%. Ceļu policijā ar korupciju saskārušies 10%, bet pašvaldību iestādēs - 6%,» J.Salaks ilustrē. Uz šo problēmu viņš gan raugās kā uz bērnu infekciju slimību, kas jāizslimo, lai to saprastu. Taču laiki mainās, nāk jauna ārstu paaudze, un, lai gan korupcija medicīnā pastāvēšot vēl ilgi, par to ir jārunā. «Vajadzētu dabūt to lūzuma punktu, lai cilvēki sāk domāt. Es maksāju nodokļus, man ir tiesības uz veselības aprūpi gan pēc konstitūcijas, gan cilvēktiesībām, bet es lauzu galvu par to, vai ārstam jānes konfekšu kaste vai kaut kur jāslēpj naudaszīme, jo tāda ir tradīcija. Tā tam normāli nebūtu jābūt,» uzskata J.Salaks.
Zinātkāriem pacientiem
Projekts RSU medicīnas studentiem paredz papildu izvēles lekcijas un seminārnodarbības par korupcijas jautājumiem, un pilotprojektā vispirms iecerēts iesaistīt augstskolas ārzemju studentus, kuru dzimtenē tradīcijas cīņā ar korupciju, iespējams, ir ar dziļākām saknēm. Jau pavasara semestrī lekcijas un semināri tiks piedāvāti vietējiem studentiem. Atsevišķs bloks projektā paredzēts e-studijām, tiešsaistes diskusijām un materiāliem, nākotnē plānots izveidot interaktīvu izglītības platformu ikvienam, kas par korupciju medicīnā grib uzzināt vairāk. «Kāpēc gan pacients nevarētu par to interesēties - vai un kā viņš korumpē ārstu?» iezīmē J.Salaks.
Projektu viņš plāno pabeigt divu gadu laikā un paredz, ka ar laiku šādas lekcijas par korupcijas jautājumiem dažādās nozarēs augstskolās līdzīgi kā citās valstīs būs norma. «Vēl augam, speram pirmos soļus.» J.Salaks atzīst, ka arī pašam šī tēma ir kas jauns un saistošs. «Man sākotnēji visa šī korupcijas lieta šķita diezgan garlaicīga, bet, kad sāc iedziļināties, kā tas viss notiek un kā patlaban mainās sabiedrība, likumdošana, kādi ir pretkorupcijas pasākumi, ko īsteno gan valsts iestādes, gan privātfirmas, - tas ir ļoti interesants process,» J.Salaks pamato un neslēpj, ka paša pieredze - arī medicīnā un farmācijas firmā - ļauj korupcijas jautājumu analizēt no dažādām pusēm.