Laika ziņas
Šodien
Skaidrs
Rīgā +2 °C
Skaidrs
Sestdiena, 25. janvāris
Sigurds, Zigurds, Sigvards

Ar tīmekli tāpat kā ar čipsiem - ar mēru

Vecāku aizņemtības dēļ arvien jaunāki bērni meklē laika kavēkļus virtuālajā pasaulē. Kaut gan pētījumu par mazu bērnu atkarībām nav, psihologi norāda, ka pati jaunākā paaudze pie interneta pavada pārāk daudz laika. Internets, protams, mazajiem var sniegt daudz laba, tomēr tikai tādā gadījumā, ja vecāki kontrolē pie tā pavadīto laiku un arīdzan saturu.

Psiholoģe Līga Bernāte Dienai atklāj, ka bērniem līdz divu gadu vecumam vispār nevajadzētu atrasties pie datora vai telefona ekrāna. Līdz skolas vecumam tās var būt 15-30 minūtes dienā. «Protams, var būt izņēmumi, īpašas reizes, kad gribas noskatīties garāku multfilmu vai arī kad vecākiem vajag brīvo laiku, bet tas ir tāpat kā ar kūkām vai čipsiem - ne jau katru dienu,» piebilst L. Bernāte. Psiholoģe uzsver, ka sākumskolas vecuma bērniem internetā nevajadzētu pavadīt vairāk par pusstundu vai stundu. Turklāt ne katru dienu. Pamatskolas vecumā bērnam nevajadzētu ļaut atrasties pie ekrāna ilgāk par divām stundām. Protams, viss atkarīgs no tā, ar ko cilvēks nodarbojas internetā, tikpat labi viņš var spēlēt kādas attīstošās spēles vai uzkrāt noderīgu informāciju.

Internets nav ienaidnieks

Net-Safe Latvia Drošāka interneta centra eksperte psiholoģe Dace Bērziņa uzsver, ka internetu nevajadzētu uztvert kā ienaidnieku. «Tas ir resurss, kuru jāiemācās izmantot. Jāsaprot, ka XXI gadsimtā dzīve nav un nebūs iespējama bez interneta izmantošanas ikdienas dzīvē un profesionālajā darbībā. Līdz ar to nav jautājuma - vajag vai nevajag bērniem internetu. Jautājums ir par to, kā viņiem iemācīt to izmantot. Internetā ir tik daudz funkciju - informācijas meklēšana, informācijas apstrāde un analīze, informācijas kopīgošana. Tur var atrast arī zinātniskus, izglītojošus un attīstošus materiālus, var komunicēt, tas dod iespēju pieredzes un iespēju apmaiņai. Tikpat labi var pajautāt, kā grāmatas ietekmē bērna psihi. Cik nopietns ienaidnieks tās ir? Arī uz šiem jautājumiem nebūs viennozīmīgas atbildes, jo arī grāmatas mēdz būt dažādas,» skaidro D. Bērziņa.

Atšķirībā no iepriekšējām paaudzēm šīs paaudzes bērni ir piedzimuši pasaulē, kurā internets jau ir. Bērniem nav priekšstata, kāda varētu būt pasaule bez tā. Turklāt tieši pirmsskolas vecumā bērni apgūst visu jauno visātrāk un visdabiskāk. D. Bērziņa norāda, ka bieži interneta atkarība kā problēma ir aktuāla jaunajiem vecākiem. «Tieši jaunie vecāki paši sevi pieķer, ka ļoti daudz savas vienīgās dzīves laika pavada interneta vidē, nemērķtiecīgi aplūkojot kaut kādu ne pārāk būtisku informāciju, stundām spēlējot spēlītes. Viņi paši kļūst par virtuālo attiecību vergiem - gan izgāžot savu žulti pār citiem, gan saņemot to paši. Un tad nu gribas savus bērnus pasargāt no līdzīgas pieredzes,» stāsta psiholoģe.

Lai veicinātu realitātei atbilstošu interneta lietošanu bērnu vidū, vecākiem būtu jānodrošina, lai atvases saņemtu pietiekami daudz patīkamu emociju reālajā saskarsmē. Viņiem jāpiedāvā jauni iespaidi, attīstošas un interesantas nodarbes. «Tikai tad, ja nebūs nekā laba reālajā dzīvē, bērnam par galveno interešu objektu kļūs virtuālā pasaule,» skaidro D. Bērziņa.

Arī atkarības gēns

To, cik ātri veidojas atkarības, ietekmē dažādi aspekti. Bieži tam ir vairāki iemesli, piemēram, iedzimtība, emocionāli vēsas attiecības ģimenē, regulāra savu jūtu apspiešana, pašvērtējuma problēmas, draugu un vienaudžu spiediens, neapmierinātība ar dzīvi un vēl daudzi citi aspekti. Psihoterapeite Dace Caica Dienai teic, ka visbiežāk tas ir atkarīgs no apkārtējās vides, kādā bērns aug un uzturas. Būtisks faktors ir arī draugu loks un viņu intereses, kas var radīt apstākļus, lai veidotos kāda procesa vai vielas atkarība. «Būt neatkarīgam nozīmē izlemt pašam. Eksistē personības iezīmes, kas ļauj veidoties atkarīgai uzvedībai. Patiesībā jau atkarību nerada ne dators, ne alkohols, problēma slēpjas pašā personā, kura vērsta uz atkarībām. Atkarīga personība neapzināti pievēršas tam vai citam atkarības paveidam, jo tas ir tikai līdzeklis, lai risinātu savas problēmas, mazinātu iekšējo spriedzi. Ja izprotam apstākļus, kuru ietekmē var veidoties atkarīga personība, varam labāk izprast arī atkarības problēmu kopumā,» stāsta D. Caica.

Psihoterapeite aicina pieaugušos apzināties, ka novērst sekas ir grūtāk, nekā tās nepieļaut. Tāpēc ir svarīgi, lai bērns ģimenē jau no mazotnes pierod pie kopīgiem ģimenes pasākumiem, izklaidēm, spēlēm, kurās iesaistās arī vecāki. Jo bērns ir jaunāks, jo vecākiem vieglāk viņu iesaistīt dažādās aktivitātēs, kas ierobežo virtuālo komunikāciju un nostiprina ģimeniskās saites un savstarpējo sapratni. Tas savukārt veido bērna pašvērtējumu, veicina spēju un prasmi komunicēt ar apkārtējo pasauli, kā arī novērš pārspīlētu psiholoģisku vajadzību norobežoties no realitātes.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Dažas atkarības pazīmes

Uzmācīga, nepārvarama tieksme lietot.
Pārtraukšana rada grūti paciešamus psihiskus un/vai fiziskus traucējumus.
Depresīvs un mainīgs garastāvoklis.
Izmaiņas uzvedībā - bravūrīgāka vai noslēgtāka.
Pavājinās sekmes.
Zūd interese par iepriekšējām nodarbēm.
Nomāktība, uzbudināmība, nemiers, trauksme, vilšanās izjūta.
Pieaug dusmas, naidīgums, agresivitāte.
Miega traucējumi.
Noslēgšanās no cilvēkiem.
Nespēja koncentrēties dienas laikā.
Muskuļu sāpes, muskuļu deformācija.
Melošana par laiku, kas pavadīts, piemēram, čatojot.
Muguras sāpes un acu graušana.
Laika izjūtas zudums.
Avots: Dace Caica, psihoterapeite, biedrības Esi brīvs valdes priekšsēdētāja

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?