Laika ziņas
Šodien
Viegls lietus
Rīgā +5 °C
Viegls lietus
Trešdiena, 29. janvāris
Valērijs, Aivars

Atdod piekrasti, upes, ezerus

Jūrmala, Garkalne un citas pašvaldības drīzumā varētu pārņemt valdījumā valstij piederošo jūras piekrasti un publiskos ūdeņus. Burtnieku un Ogres novads to jau ir izdarījis. Šādas rīcības mērķis ir iegūt tiesības apsaimniekot šīs teritorijas, tās labiekārtojot, būvējot laivu piestātnes, piesaistot līdzekļus, taču vides organizācijas saskata arī iespējamus draudus - pieejas ierobežošanu, kā arī jūras un publisko iekšzemes ūdeņu piekrastes apbūvēšanu.

Pašvaldības pašlaik nav tiesīgas ieguldīt naudu cita īpašumā, tāpēc formāli tās nedrīkst labiekārtot valstij piederošās un tām apsaimniekošanā nenodotās pludmales, līdz šim bija jāatrod iespējas «puslegāli uzstādīt glābšanas stacijas, pārģērbšanās kabīnes, tualetes,» paskaidroja Latvijas Pašvaldību savienības (LPS) padomniece Sniedze Sproģe. Bet pēc pārņemšanas valdījumā tās var sakārtot infrastruktūru, piesaistīt līdzekļus, konsultējoties ar speciālistiem, veidot zivju nārsta vietas upēs un saimniekot tā, kā tas ir jādara, uzskata LPS pārstāve.

Celmlauzis - Burtnieki

Burtnieku novads bija pirmais, kuram 2012. gadā nodeva valdījumā vienu no publiskajiem ūdeņiem - Burtnieku ezeru. Pagaidām par katru no šiem gadījumiem jālemj valdībai. Taču likumprojekts Zemes pārvaldības likums, par kuru būs jābalso Saeimai, paredz nodot visu pašvaldību teritorijās esošo jūras piekrasti un iekšzemes publiskos ūdeņus to valdījumā. Saskaņā ar Civillikumu Latvijā ir 207 publiskie ezeri un 42 upes, kā arī jūras piekraste, kuras garums pārsniedz 490 kilometru.

Burtnieku novada domes priekšsēdētājs Edvīns Straume pastāstīja, ka galvenais mērķis, pārņemot valdījumā Burtnieku ezeru, ir to apsaimniekot - attīstīt infrastruktūru, veicināt zivju resursu pieaugumu, kā arī uzlabot ūdenstilpes ekoloģisko stāvokli, jo tas strauji aizaug. Tāpēc ir iecere piesaistīt 425 000 latu ES naudas, lai izpētītu ezeru un atveseļotu to. Jau ir labiekārtota pludmale un izveidots laivu kanāls.

Drīzumā valdībai būs jālemj par publisko ūdeņu - Lielā Baltezera, Langstiņu ezera, Brinduļu kanāla - nodošanu apsaimniekošanā Garkalnes novadam. Saskaņošanā ir rīkojumi par publisko ūdeņu nodošanu Carnikavas, Ādažu, Garkalnes, Rēzeknes un Pļaviņu novada pašvaldībai. Arī Jūrmalas dome izlēmusi pārņemt valdījumā Lielupes daļu, Varkaļu kanālu un jūras piekrasti.

Baidās par apbūvi

Savukārt vides organizācijas raizējas, ka tas var beigties ar pieejas liegšanu publiskajiem ūdeņiem un to piekrastes apbūvēšanu. Bažu iemesls ir līdz šim notikusī nelegālā apbūve, papildu slodzes radīšana piekrastei un žogu būvēšana pie publiskajiem ūdeņiem, norāda organizācijas Zemes draugi padomes loceklis Jānis Ulme. Vienlaikus viņš atzīst, ka ir arī labie piemēri, kad tiešām veiksmīgi tiek atrasta vieta stāvlaukumiem tur, kur nav vajadzīgs izcirst mežus, un šīs teritorijas tiek apsaimniekotas, nekaitējot videi. Viņš piebilst, ka sabiedrībai jāseko līdzi vietējai varai, lai netiktu apdraudēti publiskie ūdeņi. Vides aizsardzības kluba viceprezidente Elita Kalniņa uzskata, ka pašvaldību iespējas ieguldīt līdzekļus pludmaļu un publisko ūdeņu apsaimniekošanā, infrastruktūras izveidē varētu nodrošināt citādā veidā un nevajadzētu nododot šīs teritorijas valdījumā. Tas, ņemot vērā pastāvošo praksi - ar žogiem ierobežot pieeju piekrastei, būvinspekcijas neesamību un ministriju nespēju atcelt pašvaldību pieņemtos lēmumus -, var novest pie tā, ka vēl lielākos apjomos notiks šo teritoriju apbūvēšana, kā arī sabiedrībai tiks liegta pieeja publiskajiem ūdeņiem, uztraucas E. Kalniņa.

Garkalnes novada priekšsēdētāja pirmais vietnieks Juris Silovs savukārt iebilst, ka neredz nekādu apdraudējumu cilvēku iespējai piekļūt pie upēm, ezeriem, lai atpūstos, un norāda, ka tas būtu neloģiski - sākt šādu vietu apbūvēšanu. Likumprojekts Zemes pārvaldības likums paredz, ka šīs teritorijas nenostiprina zemesgrāmatās, tāpēc publiskos ūdeņus «nevar pārdot, ieķīlāt, slēgt ilgtermiņa nomas līgumus vai arī jebkādi tiesiski apgrūtināt šīs teritorijas». Tāpat noteikts, ka tās aizliegts apbūvēt un pašvaldībām jānodrošina to publiska pieejamība, Dienai paskaidroja Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas pārstāve Linda Tilta, piebilstot, ka valsts var arī izbeigt šīs valdījuma tiesības, ja pašvaldības nepilda normatīvos aktos noteiktās prasības un pienākumus publisko ūdeņu izmantošanā.

Uzmanību!

Pieprasītā sadaļa var saturēt erotiskus materiālus, kuru apskatīšana atļauta tikai pilngadību sasniegušām personām.

Seko mums

Seko līdzi portāla Diena.lv jaunākajām ziņām arī sociālajos tīklos!

Ziņas e-pastā

Saņem Diena.lv aktuālās ziņas e-pastā!

LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS

Vairāk LAIKRAKSTA DIENA PUBLIKĀCIJAS


Aktuāli









Hokejs 2019

Vairāk Hokejs 2019


Positivus

Vairāk Positivus














Melu tvertne

Vairāk Melu tvertne


Vēlēšanas2018

Vairāk Vēlēšanas2018






Hokejs2018

Vairāk Hokejs2018






Phjončhana 2018

Vairāk Phjončhana 2018


Publikāciju iegāde

Vairāk Publikāciju iegāde










Jaunumi

Vairāk Jaunumi


Dabas Diena

Vairāk Dabas Diena




Citi

Vairāk Citi


Latvijā

Vairāk Latvijā


Dienas Sēne

Vairāk Dienas Sēne


Pasaulē

Vairāk Pasaulē



Velo Diena

Vairāk Velo Diena



Dienas Starts

Vairāk Dienas Starts


Viedokļi

Vairāk Viedokļi


Sports

Vairāk Sports


Skolas Diena

Vairāk Skolas Diena



Valodas Policija

Vairāk Valodas Policija



Citi

Vairāk Citi



SestDiena

Vairāk SestDiena


KDi

Vairāk KDi





Sporta Avīze

Vairāk Sporta Avīze


Dienas Gada Balva kultūrā

Vairāk Dienas Gada Balva kultūrā



Uzņēmēja Diena

Vairāk Uzņēmēja Diena





Iedvesmas Diena

Vairāk Iedvesmas Diena







Latvijas Lepnums

Vairāk Latvijas Lepnums


Dzīvesstils

Vairāk Dzīvesstils







Šodien Laikrakstā

Vairāk Šodien Laikrakstā



Vide un tūrisms

Vairāk Vide un tūrisms




Izklaide

Vairāk Izklaide







Kas notiek?

Vairāk Kas notiek?