Rīgā jaunus neceļ
Rīgas domes Izglītības pārvaldes Pirmsskolu nodaļas vadītāja Iveta Nagla skaidro, ka pašreiz Rīgā jaunus bērnudārzus neceļ, tomēr pašvaldība ir rezervējusi vairākus zemes gabalus jaunu bērnudārzu būvniecībai vietās, kur vecos nav iespējams paplašināt. Tuvākais šāds projekts varētu būt bērnudārza būve Tallinas ielā, tomēr precīzu laiku, kad būvniecība tiktu sākta, pateikt nevar. Tomēr līdz gada beigām Rīgā tikšot nodrošinātas aptuveni 970 jaunas vietas bērnudārzos. Tas tiks panākts, renovējot vairākas slēgtas skolu ēkas un pārceļot bērnudārzus uz lielākām telpām. Piemēram, Rīgas Valdorfskolas bērnudārzs no Raņķa dambja ar septembri pārcelsies uz renovētu ēku Iļģuciemā, Baltajā ielā 14, kur iepriekš bija Iļģuciema sākumskola. Pašreizējo triju grupiņu vietā jaunajā bērnudārzā būs sešas.
Pierīgā būvē
Pierīgā nupat īstenota vērienīga divu pavisam jaunu bērnudārzu būvniecība un līdz 2011. gada septembrim iecerēta vēl vairāku bērnudārzu piebūvju celtniecība. Jūnija sākumā atvērtais bērnudārzs Zeltrīti Mārupē uzcelts privātā un publiskā partnerības projekta ietvaros un nodrošina vietas 280 mazuļiem. Privātā partnerība nozīmē, ka bērnudārza ēku uzbūvējis un 20 gadu par saviem līdzekļiem apsaimnieko privāts uzņēmums, bet pašvaldība ēku pamazām izpērk, skaidro Mārupes novada domes priekšsēdētāja vietniece Līga Kadiģe. Viņa teic, ka privātā partnerība ir labs veids, kā pašvaldībai piesaistīt līdzekļus, jo valsts kase šobrīd pašvaldībām nedod iespēju naudu aizņemties. Turklāt šāda partnerība garantējot arī bērnudārza ēkas kvalitāti, jo «diez vai būvnieks būs ieinteresēts, 20 gadus ēku apsaimniekojot, ieguldīt līdzekļus ēkas remontiem». Vecākiem par šādu bērnudārzu neesot jāmaksā vairāk kā par parastu dārziņu. Jaunā bērnudārza arhitekts Andris Vītols skaidro būtiskākās atšķirības starp jaunajiem un padomju laikos celtajiem bērnudārziem: «Jaunajos ir ierīkota ventilācija, kādas vecajos nav, ir lielāki logi, gaišākas telpas, funkcionāli gaismas ķermeņi, drēbju žāvējamie skapji.»
Rinda paliek
Identiska projekta bērnudārzs Bitīte ar 265 vietām jūlija beigās tiks atklāts arī Ķekavā. Arī tas tiek celts privātā un publiskā partnerības projekta ietvaros. Tomēr Ķekavas novada domē skaidro - tik un tā rindā paliek vēl 300 bērnu. Līdz nākamā gada septembrim novadā plānots pabeigt iesākto Daugmales bērnudārzu ar 150 vietām, kā arī Baložu vidusskolas piebūvi ar divām bērnudārza grupām. Arī Stopiņu novadā tiek remontēts brīvais korpuss Juglas sanatorijas internātpamatskolā ar 48 bērnudārza vietām. Nolemts sākt arī bērnudārza Pienenīte paplašināšanu, kurā būs jauna ēdnīca, lielāka aktu zāle un telpas piecām jaunām grupām. Šīs grupiņas novadā atrisinātu rindu problēmas, tomēr piebūve tiks celta par pašvaldības līdzekļiem un diez vai līdz nākamā gada septembrim izdosies atvērt visas piecas grupas, skaidro Stopiņu novada priekšsēdētāja vietniece Vita Paulāne. Mārupē vēl tiks renovēts arī bērnudārzs Lienīte. Domē cer, ka projekta īstenošanai izdosies piesaistīt Eiropas Savienības līdzekļus. Remontdarbi pašreiz norit arī Garkalnes bērnudārza vecajā korpusā, kur ar septembra sākumu tiks uzņemti divgadnieki.