Pateicos par to, ka Jūs atstāvējāt Streipa kungu. Nedrīkst noņemt tādu labu raidījumu - Skats no malas un tā vadītāju Streipa kungu.
Man ir 86 gadi, un raidījumu skatos no paša sākuma. Vienmēr manas domas ir sakritušas ar raidījumā izvirzītajām domām. Raidījumu skatās ļoti daudzi un dzirdētas pozitīvas atsauksmes. Ļoti pārsteidza Kleckina kunga teiktais - aprobežots amerikāņu puika.
Vai tiešām arī gudri cilvēki sāks mētāties ar šādiem izteicieniem! Tas nu nav piedodami!
Ļoti, ļoti lūdzu dariet visu iespējamo, lai nenoņemtu raidījumu un tā vadītāju Streipa kungu.
Dz. Grīnberga, pensionāre
Par katru kandidātu nodotās balsis skaitīt tikai pēc vēlēšanām!
Tuvojas Saeimas vēlēšanas, kad partijām atkal radīsies problēmas ar kandidātu izvēli, precīzāk - ar deputātu nominēšanu pēc individuālo balsu skaitīšanas rezultātiem. Spilgti tas izpaudās Eiroparlamenta vēlēšanās ar negaidīto Mirska panākumu, no rezervistu soliņa ielecot EP. Vēlēšanu likumā tas nav īpaši atrunāts, parlaments pārāk aizņemts ar kārtējiem jautājumiem, bet gaidīt iniciatīvu no Cimdara kunga kantora būtu pārāk naivi.
Padomju nomenklatūras audzinātā birokrātija pat obligāti nepieciešamos darbus nekad sevišķi nesteidzas veikt, - ja nu seko atsaukums - kur nu vēl pašiem sev gādāt jaunas problēmas! Sakarā ar tiesu iestāžu novilcināto lēmumu priekšvēlēšanu aģitācijas iespējamo pārkāpumu lietā nekādas CVK aktivitātes nav manītas.
Totalitārisma apstākļos kādas institūcijas ievēlēšana parasti notika, balsojot «par sarakstu», to arī tagad, parasti aizbildinoties ar steidzamību un vienkāršību, plaši izmanto, lai garantētu vēlamo iznākumu. Demokrātiskās vēlēšanās katram vēlētājam balsu skaits atbilst vakanču skaitam, pāri palikušās kandidatūras tiek svītrotas. Bet pēc spēkā esošā vēlēšanu likuma katrs vēlētājs balso par visiem kandidātiem, kuri iekļauti attiecīgās partijas sarakstā.
Vēlētāji uzmanību vairāk pievērš pirmajiem numuriem, tos atzīmējot ar plusu vai svītrojot, un atstājot bez izmaiņām mazāk pazīstamos kandidātus (arī listē neierakstītos, jo sarakstā drīkst iekļaut trīs kandidātus virs vietu skaita attiecīgajā vēlēšanu apgabalā), kuri tad saņem visas par sarakstu nodotās balsis. Rezultātā tad arī parādās «tumšie zirdziņi», kuru vienīgais uzdevums - balsošanas reizēs sekot īkšķim.
Loģiskāk būtu par katru kandidātu nodotās balsis skaitīt tikai pēc partijas vai vēlēšanu apvienības saraksta vietu skaita noskaidrošanas, katrā vēlēšanu biļetenā atstājot tikai tos pirmos uzvārdus, cik vietu pienākas šim sarakstam. Tā tiktu ievēlēti tiešām populārākie attiecīgā saraksta deputāti. Nedomāju, ka kādai partijai būtu sevišķi iebildumi pret šādu kārtību.
Pie reizes vēl kāds ierosinājums. Runa ir par tā saucamajiem grozāmajiem sarakstiem. Ierakstot izvēlētās partijas sarakstā citu sarakstu kandidātus, balsotāju skaits par šiem sarakstiem, tātad arī Saeimā ievēlēto skaits, mainīts netiktu, toties rastos iespēja ietekmēt arī citu partiju deputātu sastāvu. Nezinu, kādas normas grozāmo sarakstu sakarā paredzēja likums pirmskara vēlētajās Saeimās, bet domāju, ka pie mūsdienu datorizācijas jebkādu statistisku datu (kādi ir vēlēšanu rezultāti) ieguve ir pavisam elementāra.
Mikus Vārdainis