Tieši ēnu ekonomika rada apburto loku, jo aizvien pastāv apsardzes kompānijas, kas vēlas gūt labumu uz darbinieku rēķina, piedāvājot saņemt atalgojumu aploksnē vai arī strādāt pašnodarbinātas personas statusā. Tas savukārt nozīmē, ka darbinieki, kuri piekrīt šādiem noteikumiem, it īpaši - ir ar mieru saņemt atalgojumu aploksnē, tiek pakļauti sociālajam riskam un, akceptējot šādus darba attiecību nosacījumus, paši ar savām rokām zāģē zaru, uz kura sēž. Jāuzsver, ka arī oficiālais un legālais pašnodarbinātā statuss strādājošam cilvēkam rada liekus papildu pienākumus kā nodokļu maksātājam, turklāt izraisa arī sociālās drošības riskus.
Jāuzsver, ka pašnodarbinātās personas statuss paredz uzturēt pašam savu atsevišķu grāmatvedību, kas fiziskās apsardzes darbiniekiem citādi nebūt nav nepieciešama. Jāņem vērā, ka, piekrītot saņemt algu aploksnē, cilvēks ne tikai pilnībā un radikāli izslēdz iespēju saņemt viņam pienākošās sociālās garantijas, bet arī atbalsta drošības nozares stagnāciju un mazina profesionālās izaugsmes iespējas nākotnē.
Patlaban darbinieku atalgojums apsardzes un drošības pakalpojumu nozarē ir nepietiekams, un apsardzes kompānijām tuvākajā nākotnē noteikti vajadzētu domāt par tā paaugstināšanu, lai darbinieki saņemtu adekvātu samaksu par savu darbu.
Patlaban apsardzes un drošības pakalpojumu nozares tirgus spēlētāji fiziskās apsardzes darbiniekiem piedāvā samērā līdzīgas bruto algas, kas atkarīgas no nostrādāto darba stundu skaita. Apsardzes uzņēmumu darbinieku bruto stundu likme atšķiras vidēji 0,20 santīmu robežās. Tomēr ir arī uzņēmumi, kas piedāvā lielākas bruto stundu likmes, piemēram, 1,70 latu vērtībā.
Mūsu tirgus analīze liecina, ka šobrīd G4S Latvia fiziskās apsardzes darbiniekiem piedāvā lielākās algas nozarē un fiziskās apsardzes darbinieku vidējā bruto darba stundu likme ir 1,80-2,20 latu.
Tāpat drošības nozares apsardzes uzņēmumi potenciālajiem darbiniekiem piedāvā strādāt ar nosacījumiem, kas bieži vien ir ne tikai kuriozi, bet arī pretrunā ar Darba likumu. Darba meklētājiem tiek piedāvāts faktiski nenormēts darba laiks, piemēram, 400 darba stundu mēnesī. Tik apjomīgs stundu skaits reāli nozīmē strādāt 15 un vairāk diennakšu mēnesī.
Jāuzsver, ka, strādājot šādā režīmā, darba izpildes kvalitāte neizbēgami būs zema, un tas attiecināms uz fiziskās apsardzes darbinieka pamatfunkciju - spēju operatīvi reaģēt dažādās situācijās, kā arī gādāt par klientu drošību.
Tāpat nozarē ir gadījumi, ka fiziskās apsardzes darbiniekiem piedāvā ņemt līdzi un strādājot valkāt savu apģērbu, nevis kompānijas nodrošinātu darba formu.
Piedāvājot darbvietu G4S kolektīvā, šādi gadījumi tiek absolūti izslēgti. Mēs pašreiz nodarbinām teju 1300 darbinieku, kuriem tiek nodrošinātas visas sociālās garantijas, regulāra algas izmaksa atbilstoši darba līgumā noteiktajam algas saņemšanas datumam, turklāt nevienam no darbiniekiem nav nepieciešams pašnodarbinātā statuss.
* A/s G4S Latvia Drošības funkciju departamenta direktors un valdes loceklis